Wszyscy dobrze wiemy, że stojąc w miejscu i pracując kilka lat na tym samym stanowisku, nie można się rozwijać. Taka sytuacja może prowadzić do wypalenia zawodowego, zmniejszenia efektywności pracy, a osobiście powodować stres i prowadzić nawet do depresji. Co jednak zrobić, jeżeli nic nie zapowiada zmiany tej sytuacji? Co jeśli pracodawca wciąż, mówiąc w przenośni, poklepuje Cię po ramieniu i chwali za dobrą pracę, jednocześnie nie oferując niczego w zamian? Napisz podanie o awans zawodowy. Nie wiesz, jak to zrobić? Podpowiadamy.
Kolejny krok w karierze
Niewiele w Polsce mówi się o podaniu o awans. Ludzie nieświadomi tego rozwiązania, zmęczeni wykonywaniem wciąż tych samych zadań, z poczuciem braku docenienia ich pracy, stają się coraz bardziej sfrustrowani i o wiele częściej poszukują pracy w innej firmie, aniżeli występują z wnioskiem o awans zawodowy u obecnego pracodawcy. Tymczasem, jeżeli należysz do tego grona, czujesz, że zapracowałeś na wyższe stanowisko, spróbuj swoich sił, sporządzając taki dokument. Zanim jednak podpowiemy Ci jak go napisać, opowiedzmy trochę o samej procedurze awansu.
Zmiana stanowiska pracy, czyli o jaki awans chcesz się starać?
Definicja „awansu” jest bardzo prosta. W słownik języka polskiego PWN jest on opisywany jako przejście na wyższe stanowisko, zdobycie wyższej pozycji społecznej, towarzyskiej itp. W praktyce awans wiąże się ze zmianą obecnie zajmowanego stanowiska w pracy na wyższe, co zwykle wiąże się z wyższym wynagrodzeniem i dodatkowymi benefitami. Chociaż czasem zapominamy o tym, że wyższe stanowisko, wiąże się także w większą odpowiedzialnością. Jeśli więc jesteś przygotowany na bardziej odpowiedzialne obowiązki, uważasz, że dasz sobie z nimi radę, a co więcej, że na nie zasługujesz, możesz złożyć wniosek o awans. Zanim to zrobisz, zastanów się dobrze, czy faktycznie na niego zasługujesz.
Czy zasługujesz na awans zawodowy?
Ciężka praca, brak spóźnień, odpowiadanie na potrzeby szefa bez wymówek to dobry początek o to, aby starać się o awans. Jednak może się także okazać przeszkodą. Wyższa odpowiedzialność wiąże się nie tyle z posłusznym wypełnianiem poleceń Twojego przełożonego i rzetelnym wykonywaniem obowiązków, ale także z:
- częstym wychodzeniem z własną inicjatywą,
- byciem kreatywnym,
- mającym dobre opinie wśród kolegów i koleżanek,
- a wreszcie bycie asertywnym.
Jeśli pracujesz na linii montażowej, ale potrafisz organizować pracę innym i często przejmujesz odpowiedzialność za zmianę, możesz starać się o stanowisko koordynatora lub brygadzisty. Jeśli jesteś handlowcem, który realizuje plany sprzedażowe, a nawet znacznie je przekracza, także możesz ubiegać się o np. stanowisko managera zespołu czy regionu. Jednak musisz wiedzieć, że spełnienie tych wszystkich warunków, nie gwarantuje Ci awansu samego z siebie. W części firm ścieżki awansu są jasno wytyczone, w innych musisz sam ubiegać się o wyższe stanowisko. Jak to zrobić?
Rodzaje awansu zawodowego
Awans możemy podzielić na dwa typy — pionowy i poziomy. Awans pionowy, często opisywany jest jako pięcie się do góry po szczeblach kariery. Wiąże się on z objęciem roli przywódcy, a więc bycia przełożonym zespołu, czy też osobą. Awans pionowy może oznaczać z kolei przeniesienie na inne stanowisko, na którym Twoje umiejętności mogą być lepiej wykorzystane.
Chcesz awansu? Napisz podanie
Jeżeli po przeczytaniu powyższych akapitów, wciąż uważasz, że zasługujesz na awans, a Twój przełożony nie kwapi się do tego, aby zaproponować Ci dalszy rozwój w firmie, to weź sprawy w swoje ręce. Twoje kwalifikacje, umiejętności i ogółem wszystkie Twoje kompetencje nie mogą zostać zmarnowane. Niezależnie od tego, czy chcesz przeniesienia na bardziej odpowiednie dla Ciebie stanowisko, czy też uważasz, że zasługujesz na zostanie brygadzistą, kierownikiem czy dyrektorem, napisz podanie o awans zawodowy.
Czy podanie i wniosek o awans zawodowy to to samo
W języku polskim często używa się zamiennych wyrażeń dla tego samego przedmiotu. Podobnie jest z podaniem o awans. Samo słowo podanie jest coraz rzadziej stosowane. Jeszcze kilkanaście lat temu pisało się podania o pracę, a dzisiaj podanie zostało zastąpione nową formą Curriculum Vitae czy też listem motywacyjnym. Podobnie jest właśnie w opisywanym przez nas przypadku, gdzie wniosek o awans stosuje się wymiennie z podaniem o awans. W praktyce jest to ten sam dokument.
Podanie o awans zawodowy — wzór i elementy
Pamiętaj, że każda oficjalna prośba powinna mieć oficjalny charakter. Oczywiście możesz ubiegać się o awans w trakcie rozmowy z przełożonym/pracodawcą, jednakże jeśli zależy Ci na dobrym wizerunku, zwłaszcza jeśli zamierzasz się ubiegać o awans pionowy, to powinieneś sporządzić wniosek w pisemnej formie. Poniżej przedstawiamy Ci wzór podania o awans, a raczej elementy, jakie powinny się w nim znaleźć.
Elementy podstawowe
Jak każdy oficjalny dokument, Twoje podanie powinno zawierać tak podstawowe elementy, jak:
- miejscowość i datę;
- twoje dane, w tym imię i nazwisko, adres zamieszkania;
- dane adresata — pracodawcy, w tym wskazanie konkretnej osoby, do której je kierujesz;
- tytuł pisma — pamiętaj, aby jasno wskazywał na jego treść, stosuj wyrażenie „Podanie o awans”, „Wniosek o awans”, itp.
Treść wniosku
Pod tytułem dokumentu powinieneś we wstępie napisać, na jakim stanowisku obecnie pracuje i o jakie stanowisko się ubiegasz, a w rozwinięciu wniosku wskazać, dlaczego to robisz. To kluczowa część dokumentu, w której Twoje uzasadnienie powinno być jak najszersze. Uzasadnienie powinno dokładnie opisywać:
- Twoje kompetencje,
- Twoje osiągnięcia,
- Twoją motywację.
Pisząc podanie o awans zawodowy skup się na argumentach
Dokładność w wykonywaniu zadań, wysokie wyniki, przykłady kreatywności i inicjatyw to tylko część argumentów, które powinny znaleźć się w oficjalnym piśmie o awans w pracy. Nie bój się tutaj pisać o wszystkich, nawet z pozoru błahych rzeczach, które mogą wpłynąć na przychylność Twojego przełożonego.
Oprócz podania konkretnych argumentów, które dowodzą Twoich kompetencji, napisz także, jak silna jest Twoja motywacja. Wskaż, że masz cechy niezbędne do wykonywania nowych obowiązków, na stanowisku, o które wnioskujesz. Jeżeli przełożony łatwo zinterpretuje Twoje ambicje, masz dużą szansę, że Twój sformalizowany wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.
Czego unikać w podaniu o awans zawodowy
Pamiętaj, aby skupić się na faktach i zamieścić we wniosku tylko informacje zgodne z prawdą, które łatwo udowodnić i zweryfikować. Nie uprawiaj „wodolejstwa” i nie fantazjuj. Twój pracodawca może chcieć przed powierzeniem Ci nowego stanowiska sprawdzić, czy faktycznie posiadasz kompetencje, które opisujesz w podaniu. Jeśli nie jesteś w stanie ich potwierdzić, nie umieszczaj ich we wniosku.
Bądź profesjonalny. Nie odwołuj się w swoim podaniu do emocji, nie porównuj do innych i unikaj kwestii finansowych. To złe motywatory, które nie dość, że nie pomogą, to mogą Ci jeszcze zaszkodzić.
Co dalej z gotowym dokumentem podania o awans zawodowy?
Napisałeś już podanie o awans zawodowy? Świetnie! Nie biegnij z nim jeszcze do szefa. Zapisz, wydrukuj, przeczytaj kilka razy, odczekaj kilka dni i znowu przeczytaj, zastanów się, czy nic być już w nim nie zmienił. Często zdarza się, że tego typu dokumenty piszemy pod wpływem emocji i pierwotnie podawane argumenty są nacechowane negatywnie, a ostatecznie nie chcesz, aby przygotowanie podania Ci zaszkodziło, a przeciwnie — chcesz awansować w strukturze firmy, poprawić swoje zarobki i czerpać więcej zadowolenia z codziennych zadań.
Gdy ukończysz już pracę nad podaniem i jesteś pewny, że chętnie pożegnasz się z obecnym stanowiskiem, udaj się do przełożonego, złóż dokument i bądź cierpliwy. Często podanie jest jedynie pierwszym krokiem w staraniach o awans. Na pewno czeka Cię rozmowa, a być może i weryfikacja Twoich kompetencji. Trzymamy kciuki, abyś osiągnął swój cel. Jeśli jednak Twoja kandydatura zostanie odrzucona, a Twoja praca Cię męczy, zobacz, jakie ogłoszenia o pracę czekają na naszym portalu, a być może znajdziesz coś dla siebie.