Pracodawcy zarządzający w stylu demokratycznym – czym się wyróżniają?

22 marca, 2022

O zarządzaniu grupą w biznesie powstały już setki książek, a w Internecie opublikowano tysiące artykułów. Pomimo to nie można stwierdzić, iż temat ten został w pełni wyjaśniony. Wciąż stworzono stosunkowo mało tekstów, w których główną rolę odgrywają pracodawcy zarządzający w stylu demokratycznym. Mamy jednak dla Ciebie dobrą informację – jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym zagadnieniu, zostań z nami i przeczytaj przygotowany przez nas artykuł.

Co nazywamy stylem demokratycznym?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym jest styl demokratyczny. W dużej mierze bazuje on na wartościach tego właśnie ustroju. Natomiast odnosząc się stricte do zarządzania firmą, oznacza on przewodnictwo zespołem przy udziale nie tylko samego szefa, ale również częściowo jego podwładnych. Dzięki temu członkowie kadry również mają wpływ na podejmowanie istotnych decyzji dla całego przedsiębiorstwa.

Oczywiście kierownik przydziela obowiązki do wykonania swojej kadrze. Przede wszystkim liczy jednak na samodzielność pracowników. Rola pracodawcy opiera się wprawdzie na przewodnictwie, ale równocześnie w niejednym aspekcie na umożliwianiu członkom zespołu działania na tak zwaną własną rękę.

Każda jednostka ma również prawo do wyrażania własnej opinii oraz przedstawiania oryginalnych pomysłów. Rzecz jasna wpływ na dokonywanie ostatecznych wyborów mają również pracodawcy, aczkolwiek zespół odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie decyzyjnym. Sporo osób szukających zatrudnienia chciałoby, aby informację o stylu kierowania firmą zamieszczano w ofercie pracy.

Czym różni się styl demokratyczny od innych?

Podstawowa różnica między różnymi stylami zarządzania firmy polega na roli zespołu w tym aspekcie. Kierowanie przedsiębiorstwem w sposób demokratyczny daje szereg możliwości i przywilejów dla całej kadry pracowniczej. Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie – każda zatrudniona osoba może w pewnym stopniu współdecydować o losach całej firmy.

Styl demokratyczny wymaga także całkowicie innego sposobu zachowania pracodawcy. W porównaniu do kierowania przedsiębiorstwem w sposób autorytarny należy działać zdecydowanie łagodniej. Oznacza to, że tego typu rządy nie polegają na nieustannym wydawaniu rozkazów i poleceń.

Ponadto relacje szefa z pracownikami są znacznie bliższe. Kierownik traktuje członków swojego zespołu bardziej jako współpracowników biznesowych niż w pełni podporządkowanych podwładnych. Zachęcamy też do przeczytania innego artykułu, z którego dowiesz się więcej o różnych stylach zarządzania firmą.

Zalety stylu demokratycznego

Zarządzanie przedsiębiorstwem w stylu demokratycznym niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim przedsiębiorstwa kierowane w taki właśnie sposób wyróżnia nadzwyczaj serdeczna atmosfera. Wpływ na to ma poczucie docenienia każdej jednostki. Dzięki temu pracownicy są usatysfakcjonowani, a co za tym idzie – efektywność realizowanych przez nich zadań jest na wysokim poziomie. Do agencji pośrednictwa pracy regularnie zgłasza się coraz więcej osób pragnących spełniać się zawodowo w przyjaznym nastroju.

Do zalet można również z pewnością zaliczyć przyjazne relacje pomiędzy zwierzchnikiem a pracownikami. Szef nie sprawia wrażenia nieomylnego oraz nie wywyższa się ze względu na zajmowane stanowisko. Jego zespół docenia to, czuje wsparcie ze strony przełożonego, a także wie, że potrzeby każdej jednostki są respektowane.

Styl ten cieszy się wysokimi notowaniami wśród pracowników z różnych grup wiekowych. Taki model zarządzania preferują młodzi ludzie chcący podnosić swoje umiejętności, a nie tylko wypełniać rozkazy szefa. Co ciekawe, starsze osoby również mają pozytywny sposób do tej metody kierowania firmą. Mają one świadomość, że ich wiedza i doświadczenie pozwalają na większą autonomię podczas pełnienia obowiązków służbowych.

Podsumowanie

Reasumując, styl demokratyczny to zdecydowanie jedna z najbardziej lubianych metod zarządzania. Kierownicy prowadzący firmę w ten właśnie sposób, są niezwykle szanowani, lubiani i cenieni przez swoją kadrę. Świetna atmosfera bezpośrednio przekłada się na lepsze wyniki. Ponadto każda jednostka czuje się ważna, dzięki czemu może spełniać własne ambicje. Pracodawcy decydujący na taki model zarządzania muszą jednak wiedzieć, że ich uosobienie powinno być z natury refleksyjne, wrażliwe i empatyczne. Tylko tacy kierownicy potrafią odnaleźć się w tym właśnie stylu.