Urlop okolicznościowy na ślub – komu się należy i ile dni przysługuje?

13 września, 2022

W życiu zdarzają się takie sytuacje, gdy trudno skupić się na czymkolwiek innym, a praca schodzi na dalszy plan. Dzieje się tak między innymi w przypadku ślubu – swojego lub bliskiej osoby. Nic więc dziwnego, że każdemu zależy wtedy na oderwaniu się od obowiązków służbowych. Na szczęście istnieje taka możliwość, a jest nią tak zwany urlop okolicznościowy na ślub. W tym artykule wyjaśnimy, komu się należy i ile dni przysługuje. Zapraszamy do lektury.

Komu przysługuje urlop okolicznościowy na ślub?

Taki przywilej dotyczy wszystkich osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Oczywiście urlop okolicznościowy na ślub jest przeznaczony dla nowożeńców, ale nie tylko. Organizacja całej ceremonii zajmuje sporo czasu i energii, a zajmują się nią często też bliscy. Jeżeli więc przykładowo Twoje dziecko będzie brało ślub w niedalekiej przyszłości, masz prawo jako rodzic złożyć wniosek o urlop okolicznościowy.

Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje na ślub?

Wymiar tego rodzaju urlopu okolicznościowego należy rozpatrzyć dwutorowo. Jeżeli ślub bierze pracownik, to przysługują mu dwa dni robocze, w których nie musi on wykonywać żadnych obowiązków służbowych. Tak naprawdę pracodawca nie ma narzędzi, według których mógłby zmienić tę zasadę. Wszystko zostało dokładnie opisane w kodeksie pracy. Osoba zatrudniona musi tylko pamiętać, aby z odpowiednim wyprzedzeniem złożyć wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego, a wtedy jego rozpatrzenie z pewnością będzie pozytywne.

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub?

Tak naprawdę kwestia ta nie została skrupulatnie określona w przepisach. Oczywiście najbardziej wskazane jest skorzystać z przywileju w terminie zbliżonym do daty ślubu. Właśnie wtedy pracodawca nie ma żadnych możliwości, aby odmówić Ci przyznania dni wolnych. Bez obaw powinno się także udać wziąć taki urlop niedługi czas przed ceremonią. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest całkiem prosta – ślub w połączeniu z weselem wymaga przygotowań, które często trwają dość długo i zaczynają się ze sporym wyprzedzeniem.

Warto natomiast wystrzegać się wnioskowania o urlop okolicznościowy na przykład po miesiącu od danego wydarzenia. Pracodawca może wtedy uznać, iż wskazany powód jest niewystarczający, gdyż nie ma on związku ze stanem faktycznym.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka – ile dni przysługuje?

Poznałeś już wymiar urlopu okolicznościowego na ślub pracownika, ale warto także przeanalizować, co w sytuacji, gdy to dziecko czeka tak ważne wydarzenie. Jego rodzic ma wtedy pełne prawo wnioskować z powodzeniem o jeden dzień urlopu okolicznościowego. Dzięki temu może chociażby pomóc w organizacji wesela.

Wniosek o urlop okolicznościowy na ślub – wzór

Jeżeli chcesz skorzystać z gotowego wzoru wniosku o urlop okolicznościowy na ślub, dajemy Ci taką możliwość.

Pobierz  wzór wniosku o o urlop okolicznościowy na ślub

Podsumowanie

Reasumując, urlop okolicznościowy na ślub przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Oczywiście niezbędne jest wystąpienie takiego zdarzenia w życiu. Dopuszczalne jest także, aby taka sytuacja dotyczyła dziecka pracownika – wtedy przysługuje jeden zamiast dwóch dni wolnych. Pamiętaj jednak, że najpierw musisz złożyć wniosek do pracodawcy, a gotowy wzór znajdziesz w tym artykule przygotowanym przez naszą agencję zatrudnienia.

 

KontaktAsistwork
Asistwork to agencja pracy tymczasowej, która pomaga dotrzeć do kandydatów w 18 lokalizacjach w Polsce.
Nasze biuraGdzie nas znajdziesz?
Skontaktuj się z namiZnajdziemy rozwiązanie
Jesteśmy firmą z doświadczeniem, od 8 lat tworzymy Polski rynek. Pomagamy kandydatom w budowaniu ich kariery, a klientom w znalezieniu odpowiedniego pracownika.

© 2014 – 2022 Asistwork