7 sposobów na motywację pracowników

4 maja, 2021

Zmotywowany pracownik to dobry pracownik – takie myślenie coraz częściej przyświeca świadomym, odpowiedzialnym, ambitnym pracodawcom. Istnieją różne sposoby zachęcania do jeszcze lepszej pracy. Które najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku? Sprawdź nasz poradnik motywowania pracowników!

1. Zarobki

Nie da się ukryć, że pieniądze są jednym z najważniejszych czynników motywujących do wytężonej pracy. Godna pensja to jednak nie wszystko – łatwo się do niej przyzwyczaić. Dlatego w wielu firmach stosuje się system nagród i premii. Jeżeli jest sprawiedliwy i dostosowany do realiów, przynosi nadspodziewanie dobre efekty. Pracownikom zależy przecież na dodatkach za lepszą, skuteczniejszą pracę.

2. Benefity

Wiele przedsiębiorstw stawia również na benefity innego typu. Do najczęściej spotykanych należą:

  • karty typu Multisport na baseny i siłownie,
  • bilety do kina, teatru, filharmonii czy opery,
  • prywatna opieka medyczna dla pracowników i ich rodzin,
  • dodatkowe ubezpieczenia,
  • zniżki i vouchery, np. do restauracji, na kursy językowe.

Czasami benefity przysługują wszystkim pracownikom, a w innym przypadku stosuje się stopniowanie, np. awans oznacza więcej bonusowych przywilejów.

3. Warunki pracy

Jedno to zapewnić wymagane przepisami warunki zgodne z BHP, a drugie zachęcić zatrudnionych do efektywniejszej pracy poprzez odpowiednią troskę o wspólną przestrzeń. Dlaczego największe korporacje tak dużo inwestują w wyposażenie i design swoich biur? Nie stoi za tym jedynie chęć zbudowania wizerunku – to także świadomość, że w dobrych warunkach po prostu lepiej się pracuje.

4. Relacje interpersonalne

Pensja może być wysoka, a stanowisko do pracy wymarzone, ale jeżeli relacje w zespole są kiepskie, pracownik nie jest w stanie wykorzystać pełni swoich możliwości. Właśnie dlatego zarządzanie zasobami ludzkimi to kluczowe wyzwanie stojące przed przedsiębiorcami, począwszy od małych, przez średnie, po duże firmy niezależnie od branży. Wspieraj dobrą atmosferę w pracy, bo to się naprawdę opłaca.

5. Perspektywa rozwoju

Niektóre zajęcia motywują pracowników poprzez możliwość nauczenia się szeregu wartościowych umiejętności, zdobycia cennych kontaktów. Dotyczy to nie tylko stażystów – również etatowi pracownicy mogą być zmotywowani tym, że są zatrudnieni w miejscu, w którym wspiera się ich rozwój osobisty. Dofinansowania do kursów są pozytywnie odbierane przez kadrę.

6. Stabilizacja

Pracownicy doceniają również stabilizację. Etat w firmie, która jest budowana na solidnych podstawach, ma dużą wartość, szczególnie gdy jest się kredytobiorcą czy jedynym żywicielem rodziny. Warto zapewniać pracownikom poczucie pewności zatrudnienia, ponieważ owocuje ono lojalnością i większym zaangażowaniem w wykonywanie codziennych obowiązków.

7. Przedmiot działalności

Motywacją do pracy powinien być sam jej przedmiot. Kto lubi swoje codzienne zajęcie, ten się w nie angażuje. Gdy dochodzi do wypalenia lub niewłaściwego wyboru zawodu, trudno być wydajnym, skutecznym, szczęśliwym.