Profesjonalne CV – jak stworzyć

27 kwietnia, 2021

CV jest nie tylko zwięzłym życiorysem zawodowym – to przede wszystkim swoista wizytówka, którą dokonujesz autoprezentacji przed potencjalnym pracodawcą. Choć najważniejsza jest jego treść, a więc Twoje doświadczenie czy wykształcenie, należy zadbać o formę. Nowoczesne i profesjonalne CV zwiększa szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia i zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

CV zgodne z potrzebami

Zacznijmy od tego, że aplikowanie na wybrane stanowisko determinuje kwestię przygotowania CV. Jeżeli szukasz pracy w branży kreatywnej, a na co dzień zajmujesz się grafiką, Twój życiorys powinien być próbką umiejętności i dowodem posiadania sporych pokładów inwencji twórczej. Możesz też spotkać się z procesem rekrutacyjnym, w którym wysłanie lub osobiste złożenie CV nie jest potrzebne, ponieważ firma wymaga jedynie wypełnienia specjalnego formularza. W większości przedsiębiorstw czy instytucji wystarczy jednak standardowe w formie, profesjonalne, rzetelnie przygotowane CV. Podpowiadamy, jak je przygotować i o czym pamiętać.

1. Informacje przydatne dla pracodawcy

Jeżeli masz duże doświadczenie zawodowe oraz szerokie wykształcenie i kompetencje… niekoniecznie musisz dzielić się wszystkimi informacjami z potencjalnym pracodawcą. Chodzi o to, żeby ograniczyć się do danych, które są związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. CV staje się czytelniejsze, gdy zamiast wpisania do niego każdej możliwej informacji selekcjonujesz to, co najważniejsze.

2. Nowoczesna i profesjonalna forma

Jeżeli nie masz graficznych umiejętności, skorzystaj z gotowego szablonu lub kreatora CV albo skonsultuj jego wykonanie z profesjonalistą. Odbiór wizualny dokumentu jest bardzo ważny, ponieważ ewentualne błędy zaburzają postrzeganie Twojej kandydatury. Aspekty graficzne, na które trzeba zwrócić uwagę, to m.in.:

  • układ i podział sekcji z informacjami (doświadczenie, wykształcenie, dane osobiste itd.),
  • wielkość i kroje czcionek,
  • dobór zdjęcia.

Fotografia nie musi być legitymacyjna – dużo nowocześniej prezentują się portrety korporacyjne. Informacje powinny być przede wszystkim czytelne. Możesz zastosować pogrubienia najważniejszych fragmentów lub podział, który ułatwia błyskawiczne wyłowienie Twoich kluczowych zalet jako potencjalnego pracownika.

3. Konkretne i wartościowe informacje

CV powinno być konkretne i wyraźnie wskazywać Twoje atuty. Wielu kandydatów ogranicza się do wskazania „suchych” faktów, jak np. poprzedniego pracodawcy i formalnej nazwy stanowiska. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym miejscu dodać kilka słów na temat pełnionych obowiązków. Innym przykładem jest sekcja umiejętności. Precyzuj wszystko, co się da: poziom znajomości języka angielskiego (np. na podstawie posiadanego certyfikatu), kategorię (kategorie) prawa jazdy czy nazwy obsługiwanych programów komputerowych. W profesjonalnym CV nie ma też mowy o ogólnikach dotyczących zainteresowań. Jeśli jest to sport, jakie dyscypliny masz na myśli? Jeśli literatura, to piękna czy faktu? Jeśli biznes, to które jego obszary?

4. Wykształcenie

W profesjonalnym CV żaden pracodawca nie będzie szukał informacji o ukończonym liceum czy szkole podstawowej. Wyjątek stanowią technika i szkoły zawodowe pod warunkiem, że profil nauczania miał coś wspólnego ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz. Co do zasady dużo ważniejsze jest ewentualnie posiadane wyższe wykształcenie, wraz z np. ukończonymi studiami podyplomowymi, jeżeli ich kierunek pasuje do danego stanowiska. Podobna zasada dotyczy podawania ukończonych kursów. Jeśli starasz się o pracę w banku, certyfikat ukończenia kursu na temat finansów i rachunkowości wzbogaci CV, ale szkolenia dla florystów już niekoniecznie.

5. Profesjonalnie w każdym calu

Skoro CV to Twoja wizytówka, profesjonalne CV sugeruje, że rekruter ma do czynienia z profesjonalistą. Świadectwem rzetelności jest troska o każdy detal życiorysu, począwszy od czytelnej i estetycznej nazwy pliku (jeśli wysyłasz cyfrową wersję). Pamiętaj o konieczności umieszczenia aktualnej klauzuli dotyczącej ochrony danych osobowych. Zastanów się, czy Twój adres e-mail (obowiązkowy element danych kontaktowych) prezentuje się nowocześnie i fachowo (nie zawiera np. humorystycznych słów, przypadkowego ciągu cyfr czy infantylnego zdrobnienia imienia).

Podsumowanie

Nawet jeżeli dopiero przymierzasz się do zmiany pracy, warto mieć przygotowane CV, które w każdej chwili możesz edytować, aby dopracować je pod kątem konkretnej oferty. Skonsultuj swój życiorys z kompetentnymi osobami, np. znajomymi z branży HR czy bliskimi na kierowniczych stanowiskach, które mają doświadczenie w przyjmowaniu do pracy. Jeśli połączysz kreatywność z rzetelnością, w efekcie zyskasz kilka dodatkowych punktów w rywalizacji o wymarzone stanowisko.