Z czym zazwyczaj kojarzy się awans? Symbolicznie porównuje się go do wspinaczki, wchodzenia na kolejne stopnie kariery. To zjawisko nazywa się awansem pionowym. Co oznacza zatem awans poziomy? Jak należy rozumieć to pojęcie i czym się różni od awansu pionowego? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.
Specyfika awansu poziomego
Awans poziomy polega na zmianie stanowiska nie tyle „w górę” lub „w dół”, ale bardziej „w bok” firmowej hierarchii. Na przykład: jesteś kierownikiem działu sprzedaży internetowej, ale otrzymujesz propozycję kierowania pionem sprzedaży stacjonarnej. Twoje zarobki nie ulegają dużej zmianie – są raczej na podobnym poziomie. Zakres odpowiedzialności nadal jest podobny i wciąż jesteś jednym z kilku kierowników firmy. Właśnie na tym polega awans poziomy. Jak go potraktować? Uznać za sukces czy przeciwnie – symptom porażki zawodowej? Odpowiedzi na te pytania są indywidualne, bo w rzeczywistości bardzo wiele zależy od Twojego osobistego nastawiania. Przekonaj się, że awans poziom to duża zawodowa szansa.
Wyraz zaufania i wdzięczności
Celem przeniesienia Cię na inne stanowisko na podobnym poziomie jest zazwyczaj chęć jak najlepszego uzupełnienia wakatu, który wyniknął wraz z odejściem innego pracownika (np. na emeryturę albo do innej firmy) czy wzięcia przez niego długotrwałego urlopu. Szefostwo szuka wówczas na wolne miejsce specjalisty i zapewne widzi w Tobie odpowiednią osobę, która sprawdzi się w tej roli. Twoim atutem jest znajomość firmy i choćby szczątkowa wiedza o realiach stanowiska, które zostało Ci powierzane. Kojarzysz współpracowników, wiesz, jakie są procedury. Jedynym, choć niebagatelnym wyzwaniem jest konieczność przejęcia nowych zadań i obowiązków.
Nowe wyzwanie zawodowe
Jeżeli patrzysz wyłącznie na czysto materialny zysk mierzony wysokością comiesięcznej pensji, awans poziomy może nie robić szczególnego wrażenia, bo nie wiąże się ze wzrostem zarobków, a jak już, to tylko w niewielkim stopniu. Ale czy aby na pewno pieniądze to jedyna potencjalna korzyść?
Potraktuj całą sytuację jak wyzwanie dające motywację i nowe doświadczenia. Postrzegaj ją jako impuls, który zmusza do wyjścia ze strefy komfortu, przyswojenia nieznanej wiedzy, zmierzenia się z obawami, trudnościami czy samym faktem przejęcia odpowiedzialności za aspekty działalności firmy, którymi wcześniej zajmowali się inni pracownicy. Ktoś powierza Tobie zadanie, a Ty odchodzisz od rutyny, masz nowe cele i nie możesz spocząć na laurach.
Zmiana stanowiska w ramach awansu poziomego bardzo często wymaga przyswojenia nowych kompetencji, jak zarządzanie zespołem, obsługa oprogramowania, znajomość języków obcych czy wiedza wykraczająca poza dotychczasowy zbiór. Pozostajesz w strukturach swojej firmy, ale zaczynasz pracę z innymi ludźmi, być może w innym budynku i oddziale. Sam fakt konieczności „przestawienia się” stanowi okazję do refleksji nad dalszą karierą. Awans poziomy może być doskonałym atutem w kontekście rozwoju osobistego. Jeśli sprawdzisz się na dwóch równorzędnych stanowiskach, udowodnisz swoją elastyczność i zdolność przystosowania. Z biegiem czasu możesz dzięki temu zapracować na awans poziomy.
Podsumowując, w przejściu na podobnie płatne stanowisko o podobnym zakresie odpowiedzialności można dostrzec wiele plusów. To również awans, choć nie pionowy.