Drugi etap rekrutacji – jak skutecznie go przejść

29 czerwca, 2021

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to dobra wiadomość, jeżeli poszukujesz pracy. Gorzej, gdy wiele kolejnych spotkań nie przynosi żadnych efektów i wciąż pozostajesz bez zatrudnienia. Zaczynasz dostrzegać pewną zależność – CV budzi zainteresowanie, ale po rozmowach rekrutacyjnych kontakt się urywa. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, co może być przyczyną te j sytuacji. Zapoznaj się z poradami pomocnymi w rozwiązaniu tego problemu.

Problem 1 – CV nie jest autentyczne

Niestety, wciąż zdarzają się takie przypadki, że kandydaci do pracy wysyłają w odpowiedzi na ogłoszenie „podkoloryzowane” CV. Fałszywe informacje na temat wykształcenia, doświadczenia czy umiejętności są weryfikowane przez specjalistów bez większego problemu. Jako osoba szukająca pracy nie próbuj oszukiwać specjalistów, którzy naprawdę znają się na rekrutacji i potrafią dostrzec brak wiedzy czy kłamstwo, bo to nigdy się nie uda.

Rozwiązanie

Zawsze przygotowuj CV na podstawie rzeczywistego stanu wiedzy czy wykształcenia. Dotyczy to również takich detali jak poziom znajomości języka obcego czy zadeklarowane zainteresowania. Po co udawać kogoś, kim się nie jest? Wówczas trudniej o pracę i telefon ze słowami „gratulujemy przejścia drugiego etapu rekrutacji!”.

Problem 2 – nieprzygotowanie do rozmowy

Być może rozmowa kwalifikacyjna nie przynosi oczekiwanych efektów, ponieważ nie udało Ci się do tej pory wypracować nawyku przygotowywania się do tego spotkania? Zwróć uwagę, że pytania często się powtarzają: „co wiesz o naszej firmie?”, „jakie są Twoje mocne i słabe strony?”, „co możesz dać naszemu przedsiębiorstwu?”. Dlatego zdecydowanie warto przed rozmową przygotować sobie zestaw standardowych, często powtarzających się pytań wraz z gotowymi odpowiedziami.

Rozwiązanie

Przećwicz możliwe scenariusze i najczęściej pojawiające się tematy rozmów. Dowiedz się więcej na temat firmy, branży i realiów, w jakich masz się poruszać jako pracownik. Nie wymaga to zbyt wiele czasu ani wysiłku. Po prostu wykaż zaangażowanie, bo jego brak jest bardzo widoczny.

Problem 3 – kłopot ze skuteczną autoprezentacją

Przychodzisz na rozmowy kwalifikacyjne bardzo dobrze przygotowany i możesz się pochwalić atrakcyjnym CV, a mimo to telefon po kolejnych spotkaniach milczy? Gdzie leży problem, skoro wydajesz się idealną osobą na dane stanowisko? Być może to kwestia autoprezentacji. Czasami nawet nie słowa, a mowa ciała, gesty, grymasy, ton głosu czy sposób prowadzenia rozmowy zrażają rekrutera, który zaczyna poważnie wątpić w sens zatrudniania osoby, która nie jest przekonująca już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, więc może być np. słabym sprzedawcą.

Rozwiązanie

Popracuj nad kompetencjami interpersonalnymi. Poćwicz przed lustrem, postaraj się opanować stres, zapanuj nad gestami czy zachowaniem, które może nie być odebrane jako szczególnie profesjonalne.

Problem 4 – konkurencja jest zbyt silna

Być może masz pecha. Seria nieudanych rozmów kwalifikacyjnych nie świadczy o Twoich błędach czy słabościach. Po prostu są inni, jeszcze lepsi kandydaci. Nie poddawaj się i dalej walcz o atrakcyjne zatrudnienie.

Rozwiązanie

Przeanalizuj swoje przygotowanie do pracy zawodowej w konkretnym obszarze. Szukaj doświadczeń, zbieraj certyfikaty, poszerzaj horyzonty. Im lepsze CV (na pierwszym etapie) i im lepsza prezentacja (na drugim), tym większe szanse na przejście na kolejny, upragniony poziom rekrutacji.