Praktycznie każdy z nas jest już zmęczony okresem pandemii i chciałby w pełni wrócić do normalnego życia. Na szczęście z ostatnich zapowiedzi oraz działań podejmowanych przez rząd wszystko wskazuje na to, że taki czas zaczyna nadchodzić wielkimi krokami. To więc idealny moment, aby zacząć zastanawiać się, jak może wyglądać gospodarka w czasach postpandemicznych. W tej analizie skupimy się na procesie rekrutacji pracowników.
Jak było wcześniej?
Przed pandemią koronawirusa obserwowaliśmy zjawisko tak zwanego rynku pracownika. Podczas rekrutacji właściciele firm i przedsiębiorstw musieli wręcz zabiegać o to, aby dana osoba wybrała ich ofertę pracy. Oczywiście zwracamy uwagę, że nie w każdym sektorze gospodarki taka sytuacja miała miejsce, aczkolwiek patrząc na tę sprawę globalnie, to rynek pracownika z pewnością dominował.
Lockdowny niosą za sobą negatywne skutki
Następnie nadeszła pandemia koronawirusa i wraz z nią zaszły liczne zmiany. Najważniejsza z nich dotyczy przeistoczenia rynku pracownika w rynek pracodawcy. Za przyczynę takiego stanu rzeczy uważa się przede wszystkim liczne i długie lockdowny. Firmy i przedsiębiorstwa nie mogły wtedy normalnie funkcjonować, a realizowanie celów biznesowych stało się przez nie niewykonalne.
Ponadto mnóstwo właścicieli musiało podjąć najgorszą możliwą decyzję, a mianowicie zakończyć prowadzenie swojej działalności. Wszystko oczywiście obiło się o kwestie finansowe. Jeżeli przedsiębiorstwo nie mogło realizować swoich usług przez tak długi okres, to równocześnie nie mogło na siebie zarabiać.
To bezpośrednio przełożyło się na proces rekrutacji pracowników. Część osób straciło swoje zatrudnienie ze względu na zakończenie działalności firmy bądź przedsiębiorstwa. Nawet przetrwanie niektórych biznesów i tak wielu przypadkach spowodowało redukcję etatów, co musi być brane pod uwagę w trakcie zarządzania rekrutacją. Więcej o tym pisaliśmy w tym artykule.
Trudność wyciągnięcia jednoznacznych wniosków
Powyższe informacje teoretycznie świadczą o tym, iż rynek pracodawcy powinien jeszcze pogłębiać się w czasach postpandemicznych. Czy tak będzie w praktyce? Jednoznacznie nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Kluczowe będzie powodzenie próby wyjścia właścicieli firm i przedsiębiorstw z ogólnego kryzysu gospodarczego.
Ze sporym prawdopodobieństwem można jednak stwierdzić, że zwłaszcza najbliższa przyszłość może być dość trudna dla ludzi szukających zatrudnienia. Pracodawcy mogą otrzymywać dużą liczbę ofert od kandydatów na dane stanowiska. Z biegiem czasu trend ten może się jednak odwracać i rynek pracownika ponownie zyska duże szanse na przewodnictwo.
Wzrost znaczenia agencji pracy
Bardzo prawdopodobnym zjawiskiem będzie wzrost znaczenia agencji pracy w kolejnych latach. Dzięki nim korzyści odniosą zarówno osoby szukające zatrudnienia, jak i pracodawcy chcący wzmocnić swoją kadrę. Nie ma więc wątpliwości, że profesjonaliści będą stanowić kluczowe znaczenie w zarządzaniu rekrutacją. Fachowi pośrednicy udzielają pomocy wszystkim zainteresowanym stronom.
Podsumowanie
Reasumując, można spodziewać się, że w czasach postpandemicznych będzie dominował rynek pracodawcy. Liczne obostrzenia takie jak lockdowny odcisnęły swoje niekorzystne piętno na funkcjonowaniu wielu firm i przedsiębiorstw. Jeżeli przez wiele miesięcy niemożliwe było prowadzenie działalności, to straty finansowe są widoczne gołym okiem.
W tych trudnych dla wszystkich czasach spodziewamy się jeszcze większego wzrostu znaczenia agencji zatrudnienia. Korzystać z niej mogą zarówno pracodawcy, jak i osoby chcące skorzystać z opcji objęcia danego stanowiska. Nasza firma wyróżnia się szeroką i wyjątkową ofertą. Jesteśmy gotowi pomóc każdemu w procesie rekrutacji pracowników.