Jak napisać CV — praktyczne porady i gotowy wzór

31 stycznia, 2023

CV, czyli Curriculum Vitae, czyli co? W szkole uczą Cię, że CV to Twój zawodowy życiorys, ale co, jeśli jeszcze nie masz żadnego doświadczenia? A jeśli już je masz to, czy wypisywanie wszystkich stanowisk jest konieczne? Czy warto pisać o wszystkich szkołach, które brały udział w Twoim wykształceniu? Jak napisać CV, które zachwyci rekrutera i sprawi, że z chęcią zaprosi Cię na rozmowę? Co zrobić, aby ten dokument był Twoją przepustką do wielkiej kariery? Podpowiadamy. W artykule znajdziesz wzór CV i praktyczne porady, jak je napisać.

Czym jest i jak napisać CV

CV to skrót od łacińskiej nazwy Curriculum Vitae, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza „przebieg życia”. Odnosi się ono do życiorysu zawodowego, czyli dokumentu, który przygotowuje się w celu aplikacji na określone stanowisko w pracy. W poprzednim zdaniu jedno wyrażenie jest kluczowe – „określone stanowisko pracy”. Nie można przygotować jednego uniwersalnego CV, aby używać go w każdej rekrutacji na różne stanowiska. Każde stanowisko wymaga innego doświadczenia i cech osobowych, zalet i umiejętności. Być może masz ich wiele, ale nie zawsze warto o nich mówić. Tak samo, jak nie warto pisać o pracy w kwiaciarni, aplikując do działu marketingu w korporacji. O czym w CV warto pisać, a o czym nie, opowiemy jednak po kolei.

Curriculum Vitae — przygotowanie

Przygotowując CV, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach, ale jedna z nich jest najważniejsza — wiarygodność. Każda informacja, jaką umieszczasz w CV, musi być prawdziwa. Rekruter może ją sprawdzić, dlatego nie warto zmyślać. Musisz być przygotowany na to, aby potwierdzić każdą umiejętność, doświadczenie, czy nawet swoje zainteresowania. Jeśli nie jesteś w stanie udowodnić takich rzeczy, nie wspominaj o nich. O czym jeszcze warto pamiętać?

Przygotowując CV:

 • sprawdź aktualne oferty pracy, na jakie chcesz aplikować — zwróć uwagę na wymagania i cechy, pożądane przez pracodawców;
 • przygotuj informacje o sobie — nie chodzi tu jedynie o dane osobowe, ale o to, abyś zgromadził, a najlepiej wypisał historię swojego doświadczenia zawodowego, wykształcenia, kursy zawodowe, kompetencje;
 • sprawdź swój adres e-mail – jeśli masz konto pocztowe na portalu typu buziaczek.pl, zostaw je do celów prywatnych, dla kontaktu z potencjalnym pracodawcą użyj mniej kontrowersyjnego.

Co powinno znaleźć się w CV

Każde CV powinno zawierać zestaw informacji podstawowych, który powie rekruterowi i przyszłemu pracodawcy o tym, co robiłeś dotychczas, jakie posiadasz wykształcenie i jak może się z Tobą skontaktować. Jednak w praktyce taki zestaw to za mało, aby CV było uznane za atrakcyjne. Dlatego warto zadbać też o to, aby dokument aplikacyjny posiadał inne informacje, istotne dla danego stanowiska, na które aplikujesz. Co zatem umieścić w swoim CV?

 

W każdym CV powinny znaleźć się obowiązkowo:

 • dane osobowe i kontaktowe (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, telefon, e-mail)
 • doświadczenie zawodowe — nazwa i czas kolejno zajmowanych stanowisk (opcjonalnie także zakres odpowiedzialności);
 • wykształcenie
 • klauzula o ochronie danych osobowych

Dobrą praktyką jest także umieszczanie takich informacji, jak:

 • informacje o znajomości języków obcych
 • informacje o posiadanych umiejętnościach
 • informacje o kursach i szkoleniach, w tym posiadane certyfikaty
 • hobby i zainteresowania

Mile widziane, ale nieobowiązkowe jest także umieszczenie swojego zdjęcia, wieku, czy linku do portfolio, bloga lub strony www.

Czy umieszczać zdjęcie w CV?

Jak wspomnieliśmy, umieszczenie zdjęcia w CV nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie przekłada się na jego wygląd i sprawia, że jest bardziej atrakcyjne. Każdy lubi wiedzieć o kim czyta i z kim rozmawia. Jednakże musisz wiedzieć, że to, jakie zdjęcie dodajesz, także ma znaczenie. O czym więcej pisaliśmy już w odrębnym artykule: „Zdjęcie do CV — jak powinno wyglądać, gdzie umieścić i czego unikać„.

Na co zwrócić uwagę pisząc CV

Pisząc CV, zwróć uwagę na to, aby uwypuklić w nim te informacje, które mogą być istotne dla przyszłego pracodawcy z uwagi na konkretne wymagania, stawiane w ofercie pracy. Innym słowy, zadbaj o to, aby w treści Twojego CV znalazły się:

 • informacje o dotychczasowym zatrudnieniu, które przekłada się na umiejętności potrzebne na stanowisku, na które aplikujesz (np. jeśli aplikujesz na stanowisko sprzedawcy, a masz doświadczenie na stanowisku kasjera);
 • informacje o odbytych kursach i szkoleniach, które mają wpływ na kompetencje, oczekiwane przez przyszłego pracodawcę;
 • cechy osobowości, jakie posiadasz, a jakie są mile widziane przez przyszłego pracodawcę.

CV bez doświadczenia zawodowego

Wiele osób, które chcą napisać swoje pierwsze CV bez doświadczenia zawodowego, głowi się nad tym, jakie informacje umieścić w takim dokumencie, aby był atrakcyjny dla pracodawcy. Jak przekonać go, że jesteś zaangażowany w pracę i masz odpowiednie kwalifikacje. Jak dowieść, że brak doświadczenia, nie jest tu problemem. Odpowiedź dla nich jest prosta — postaw na swoje zalety.

Jeśli brakuje Ci doświadczenia zawodowego albo jest ono ubogie, postaw na opisanie swoich umiejętności i wyeksponuj swoją wiedzę. Jeśli brałeś udział w konkursach, jesteś laureatem nagród, pobierałeś stypendium naukowe, brałeś udział w jakichś projektach, wypisz je. Jeśli możesz się pochwalić, jakimiś szczególnymi osiągnięciami, umiejętnościami, być może czymś, czego nauczyłeś się sam i możesz potwierdzić swoją wiedzę w danej dziedzinie, także warto to uwzględnić.

Rodzaje i wygląd CV — wzory CV

Wiedząc już, jakie informacje powinny znaleźć się w CV i na co zwrócić uwagę podczas pisania, możesz przystąpić do przygotowania dokumentu. Musisz jednak pamiętać, że wygląd CV, podobnie jak zawarta w nim treść, przekłada się na jego atrakcyjność.

 Zadbaj o to, aby CV miało czytelny układ graficzny, uwzględnij wielkość czcionek, podział na sekcje, akapity, zwrócić uwagę na odstępy między wierszami i zrób wszystko, aby rekruter, patrząc na Twój dokument, mógł łatwo znaleźć wszystkie interesujące go dane. Mogą Ci w tym pomóc różne gotowe szablony CV, które znajdziesz w sieci, w programach do tworzenia treści czy też profesjonalnych kreatorach CV. Aby ułatwić Ci tworzenie CV, opisujemy poniżej 4 najpopularniejsze rodzaje CV, spośród których możesz wybierać.

CV chronologicznie

Ten rodzaj CV to wciąż najpopularniejszy sposób przygotowania dokumentu, w którym informacje umieszcza się od najnowszych do najstarszych. Innymi słowy, jeśli piszesz o swoim doświadczeniu, to na górze wymieniasz ostatnio zajmowane stanowiska, a na samym dole swoją pierwszą pracę.

CV funkcjonalne

CV funkcjonalne jest coraz stosowane coraz częściej i odnosi się głównie do posiadanych umiejętności, kwalifikacji i cech charakteru. Porównując je z tymi, które są wymagane na stanowisku, na jakie aplikujesz, skupiasz się, przygotowując CV na ich podkreśleniu. Na przykład, jeśli w danej pracy liczy się znajomość narzędzi marketingowych, wymieniasz te, które znasz i stopień ich znajomości.

CV hybrydowe

CV hybrydowe to dokument, który łączy w sobie cechy CV funkcjonalnego i chronologicznego. Przygotowując go, nie skupiasz się na swoich umiejętnościach, ale dbasz o to, aby umieścić w nim jak najwięcej informacji zarówno o swoich kwalifikacjach i przygotowaniu do pracy na konkretnym stanowisku, jak i dotychczasowym doświadczeniu i wykształceniu.

CV artystyczne

Artystyczne CV to szczególny rodzaj tego dokumentu, który w zasadzie zarezerwowany jest dla określonych grup zawodowych i freelancerów, którzy są twórcami. Dotyczy ono m.in. grafików, fotografów czy muzyków. W odróżnieniu od pozostałych rodzajów CV, ten może przybierać dowolną formę. Im większa kreatywność, tym bardziej wyróżniające się CV.

Jak pisać CV krok po kroku

Jeśli wiesz już, jakie kluczowe informacje i pozostałe elementy chcesz umieścić w CV to możesz przystąpić do jego pisania.

 1. W pierwszej kolejności powinieneś zamieścić imię i nazwisko oraz opis swojego profilu zawodowego, chociaż nie jest wymagany, to dobra praktyka, dzięki której pracodawca może poznać Twoje plany zawodowe.
 2. Następnie umieszczasz informacje o swoim miejscu zamieszkania i dane kontaktowe.
 3. Jeśli zdecydowałeś się na podział CV, w których umieszczasz dane adresowe pod zdjęciem, to zaraz pod nimi powinny znaleźć się informacje o Twoim wykształceniu, umiejętnościach, kursach i szkoleniach.
 4. W kolejnej części CV powinna pojawić się sekcja odnosząca się do Twojego doświadczenia.
 5. Jeśli nie umieściłeś informacji o wykształceniu i umiejętnościach, to powinieneś to zrobić zaraz po sekcji z doświadczeniem zawodowym.
 6. Na samym końcu dokumentu, powinieneś zamieścić klauzulę dotyczącą danych osobowych, dzięki której pracodawca ma prawo do przetwarzania informacji, jakie zawarłeś w dokumencie do celów rekrutacji.

Przy okazji warto wspomnieć o tym, jaka powinna być długość CV. Chociaż idealne CV to dokument zwięzły, niezajmujący czytelnikowi dużo czasu, aby się z nim zapoznać, to jednocześnie nie powinieneś skracać go na siłę. Jeżeli masz duże doświadczenie w pracy, mające znaczenie dla stanowiska, na które aplikujesz, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby CV zajęło Ci 2-3 strony.

 

Jak napisać dobre CV

Dobre CV to pierwszy krok do zdobycia wymarzonej pracy. Im bardziej przyłożysz się do jego przygotowania, tym większa szansa na to, iż rekruter zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Dbając o wszystkie istotne aspekty, czyli i treść i układ graficzny, poza ułatwieniem odnalezienia informacji o Tobie przyszłemu pracodawcy, pokazujesz także, że zaangażowałeś się w jego tworzenie, co zdecydowanie przemawia na Twoją korzyść. Przejrzyste CV najlepiej pokazuje, że zależy Ci na pracy, na którą aplikujesz.

Przygotowując CV musisz zatem:

 • zastanowić się, które informacje o Tobie są istotne dla przyszłego pracodawcy, a przy tym, jakie kwalifikacje i umiejętności będą przydatne w danej pracy (znajomość programów, samodzielność, umiejętność pracy w grupie);
 • napisać o swoim doświadczeniu zawodowym, kluczowym dla stanowiska, na które aplikujesz;
 • zadbać o format CV i jego wygląd.

Jak stworzyć CV, które Cię wyróżni

Jeśli rozpoczynasz poszukiwania pracy, musisz mieć świadomość, że nie jesteś jedyny i chociaż rynek pracy w Polsce jest całkiem duży, tu duża liczba osób może aplikować na to samo stanowisko, co Ty. Przyszły pracodawca dostanie więc kilkadziesiąt, a może kilkaset podobnych dokumentów. Przeglądając je, na pewno zwróci uwagę na te dokumenty, przykuwające wzrok. Dlatego, jeśli chcesz być zauważony i stworzyć CV, które wyróżni Cię na tle konkurencji, zadbaj o to, aby wyglądało atrakcyjnie.

Nawet najprostsze CV zyska na wyglądzie, jeśli podzielisz je na sekcje i na przykład w nagłówku lub lewej części umieścisz dane osobowe i zdjęcie, dodając jednokolorowe tło. Dobrą praktyką jest także procentowa lub punktowa ocena swoich umiejętności, takich, chociażby jak znajomość języków obcych. Ciekawą praktyką jest też część CV, przeznaczoną na doświadczenie zawodowe, podzielić na kategorie na przykład uwzględniając zajmowane stanowiska lub obowiązki.

Dokument aplikacyjny, który staje się przepustką do nowej pracy

Wiesz już, jak poprawnie napisać CV i jakie elementy powinny się w nim znaleźć. Jego odpowiednie przygotowanie jest kluczowe. Kiedy poszukujesz pracy, CV jest pierwszym dokumentem, który będziesz musiał przygotować. Jest on wymagany przez potencjalnego, przyszłego pracodawcę i w ponad 90% jest niezbędny w procesie rekrutacji. Stanowi on cenne źródło informacji dla rekrutera. Od przygotowania poprawnego CV zależy Twój udział w kolejnych etapach rekrutacji i Twoje ewentualne zatrudnienie, dlatego zrób wszystko, aby wyglądało jak najlepiej. Sprawdź aktualne oferty pracy w naszym serwisie, wybierz te, które Cię interesują, sprawdź wymagania pracodawców, przygotuj CV i aplikuj teraz.