Jak poprawnie prowadzić marketing firmy?

26 października, 2021

Na sukces w szeroko pojętym biznesie składa się wiele czynników, a jednym z nich są działania marketingowe. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie profesjonalnej firmy bez tego elementu. Co więcej, ta dziedzina stale się rozwija i poszerza zakres swoich działań. Trzeba więc wiedzieć, jak poprawnie prowadzić marketing firmy, na co należy zwrócić uwagę i jakie korzyści otrzymuje się w zamian?

Czym jest marketing firmy?

Zazwyczaj słowo „marketing” kojarzy się z różnymi technikami reklamowymi. Obecnie nie liczy się jednak tylko osiąganie zysku, ale również kontakt z klientami i budowa marki. To tak naprawdę system naczyń połączonych w znaczącym stopniu wpływający na rozwój firmy. Kiedyś głównym celem była sprzedaż danego produktu. Teraz liczą się też inne aspekty, przez co mocno odmieniły się także działania marketingowe, których prowadzenie stało się ogromnym wyzwaniem dla pracodawców.

Wychodzenie naprzeciw potrzebom klientów

Nie masz szans osiągnąć sukcesu w prowadzeniu marketingu firmy, jeżeli nie będziesz rozumiał klientów. Ich potrzeby powinny być dla Ciebie determinującym czynnikiem. Wyobraź sobie sytuację, że zmagasz się z jakimś problemem i szukasz jego rozwiązania. Wreszcie wpada Ci w oko jakaś oferta, która Cię zainteresowała. Stało się tak, bo dostrzegłeś realną szansę na pozytywną zmianę.

Zawsze musisz więc pamiętać o wczuwaniu się w rolę klienta. Pozwoli Ci to zrozumieć ich potrzeby oraz dowiedzieć się, czego naprawdę oczekują. Postaraj się myśleć wielotorowo, a jeżeli wyjdziesz naprzeciw potrzebom ludzi, to znacznie zbliżysz się do sukcesu. Klienci marzą o firmach, które rozumieją ich oczekiwania. Dlatego rozpoznaj problemy innych, a następnie zaproponuj konkretne rozwiązania. Wtedy ludzie dostaną to, czego szukali, a Ty zyskasz grono zadowolonych klientów. Spore podobieństwo można zauważyć podczas rekrutacji nowych pracowników do firm. Osoby zainteresowane muszą zrozumieć potrzeby pracodawcy i postarać się je spełnić.

Psychologia odgrywa kluczową rolę

To niezwykle ważny życiowy aspekt, który pełni istotną funkcję w marketingu. Nie chodzi tu jednak o bezrefleksyjną grę na emocjach, która polega na manipulacji ludźmi. Założenie jest zupełnie inne —wywrzeć pozytywne odczucia u klientów. Jak to zrobić? Świetnym pomysłem jest zastosowanie tak zwanego storytellingu, czyli techniki polegającej na opowiadaniu historii. Przykładowo główny bohater mierzył się z problemem, jednak nie mógł sobie sam poradzić. Na szczęście skorzystał z jakiegoś produktu, który okazał się rozwiązaniem jego zmartwień. Tego typu opowiadania potrafią działać cuda i przekonać do zakupu nawet najbardziej opornych klientów. Pozyskiwanie pracowników, którzy świetnie orientują się w realiach storytellingu, to cel wielu firm.

Skracanie dystansu z klientami

Marketing polega nie tylko na zdobywaniu nowych klientów, ale również na utrzymaniu obecnych, którzy już chociaż raz zaufali twojej firmie. Z tego względu należy skupiać się na pielęgnowaniu relacji z nimi. Można to zrobić poprzez wiele technik, a jedną z nich są drobne gesty. W dniu urodzin bądź imienin klienta warto obdarować go małym upominkiem, który przede wszystkim przypomni mu, że twoja firma chce być blisko ludzi, a jej głównym priorytetem jest działanie dla nich. Wywołanie uśmiechów na twarzy i zadowolenia to bardzo obiecujący znak.

Bądź online

Dobrze rozwinięty marketing funkcjonuje na różnych obszarach. W obecnych czasach wiadomo, że priorytetem będą działania podejmowane w Internecie. W końcu nie ma lepszego miejsca, w którym można znaleźć tak wielu ludzi. Świadczą o tym nie tylko działania reklamowe, ale także prowadzenie rekrutacji pracowników online albo umieszczanie w sieci oferty pracy. Pomimo to, warto skupić się  także na rzeczywistym kontakcie w cztery oczy.

Natomiast marketing online daje jeszcze więcej możliwości. Prawdziwą furorę robią tak zwane spersonalizowane reklamy. Do ich działania potrzebny jest między innymi numer telefonu i włączona lokalizacja. Do klientów znajdujących się w danym momencie bardzo blisko budynku firmy wysyłana jest wiadomość, w której zawiera się aktualnie obowiązującą ofertę wraz z zaproszeniem wejścia do środka.

Podsumowując, prawidłowe prowadzenie marketingu firm pozwala pozyskiwać nowych klientów i utrzymywać obecnych, a co za tym idzie, budować markę, zwiększać renomę, wzmacniać pozycję na rynku, a także notować rosnące przychody finansowe.

 

KontaktAsistwork
Asistwork to agencja pracy tymczasowej, która pomaga dotrzeć do kandydatów w 18 lokalizacjach w Polsce.
Nasze biuraGdzie nas znajdziesz?
Skontaktuj się z namiZnajdziemy rozwiązanie
Jesteśmy firmą z doświadczeniem, od 8 lat tworzymy Polski rynek. Pomagamy kandydatom w budowaniu ich kariery, a klientom w znalezieniu odpowiedniego pracownika.

© 2014 – 2022 Asistwork