Kiedy umowa o pracę jest nieważna?

19 października, 2021

Zawieranie umów spędza wielu ludziom sen z powiek. Dzieje się tak, ponieważ zrozumienie niektórych zapisów nie należy do łatwych zadań. Nie inaczej jest w przypadku umowy o pracę. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję i złożysz swój podpis, sprawdź, w jakich sytuacjach tego typu dokument może okazać się nieważny. Zaczerpnij tej cennej wiedzy, która potrafi uchronić przed szeregiem negatywnych konsekwencji w przyszłości.

Czym jest umowa o pracę?

Jak sama nazwa wskazuje, umowa o pracę umożliwia legalne pełnienie określonej funkcji w danej firmie. To końcowy etap całego procesu rekrutacji nowych pracowników. Popularne są także inne rodzaje umów między innymi o dzieło lub zlecenie, aczkolwiek coraz więcej osób skłania się do wyżej wymienionej formy. Dlaczego? Główną przyczyną jest spokój psychiczny, ponieważ większość takich dokumentów zawiera się na czas nieokreślony, co dla wielu osób oznacza pracę w jednym miejscu przez wiele, wiele lat. Nie jest to jednak wymóg, ponieważ czas ich trwania może być różny. Przykładowo wyróżnia się tak zwane zastępstwa. W najprostszym tłumaczeniu to pełnienie funkcji innego pracownika w okresie, w którym ta osoba nie ma możliwości wykonywać swoich obowiązków. Po wygaśnięciu umowy, sytuacja personalna w firmie wraca do dawnego porządku.

Pamiętaj o zawarciu wszystkich elementów umowy

Wprawdzie brak podstawowych elementów dokumentu nie jest zbyt często spotykaną sytuacją, aczkolwiek warto pamiętać o takiej ewentualności. Nieokreślenie rodzaju pracy bądź obydwu stron umowy równoznaczne jest z nieważnością. Oprócz tego nie wolno zapomnieć o sprecyzowaniu czasu i miejsca pracy, a także umieszczeniu dokładnego wynagrodzenia. Umowa musi mieć też wskazany rodzaj i datę zawarcia. Pilnuj więc, aby żadna z tych kwestii nie została pominięta, dzięki czemu pozyskiwanie pracowników zakończy się sukcesem.

Czy umowę o pracę trzeba zawrzeć w formie pisemnej?

Bardzo częstą zagwozdką jest kwestia dotycząca formy umowy o pracę. Wystarczy ustna, czy koniecznie musi być pisemna? Przepisy jasno określają, że można zawrzeć umowę o pracę w sposób ustny, ale później i tak trzeba spisać taki dokument. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku pracodawcy grozi kara, ponieważ popełnił wykroczenie wobec prawa. Co ciekawe, nie oznacza to jednak stwierdzenia nieważności dokumentu, aczkolwiek wiadomo, iż lepiej unikać wszelkich sankcji.

Umowy nie może zawrzeć osoba nieupoważniona

Zdarzają się sytuacje, w których umowę o pracę zawierają osoby niemające do tego prawa. Chodzi tu głównie o tak zwanych pełnomocników pracodawców. Przekroczenie otrzymanych uprawnień albo brak jakiegokolwiek umocowania prawnego może spowodować stwierdzenie nieważności dokumentu. Wtedy decyzja leży po stronie zatrudniającego — jeżeli zdecyduje, że pracownicy mogą zacząć pełnić swoje funkcje, będzie to równoznaczne z potwierdzeniem umowy. W innych przypadkach zostanie wskazana jej nieważność.

Umowa pozorna

Polskie prawo cywilne jest bezwzględne wobec tak zwanej pozorności. Jest to jedna z najpoważniejszych wad oświadczenia woli. W przypadku umowy o pracę dotyczy osiągnięcia określonego celu na przykład uzyskania zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego bądź chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza kontrolę również w tym zakresie i jest wyczulony na tego typu niedozwolone kombinacje. Pracodawca i pracownik, w przypadku stwierdzenia umowy pozornej, mogą odwołać się do sądu. Jeżeli decyzja zostanie utrzymana, to dokument staje się nieważny, a pracownik musi zwrócić wszystkie otrzymane świadczenia wraz z naliczonymi odsetkami.

W razie niejasności skorzystaj z konsultacji prawniczej

Każdą umowę należy zawrzeć bez żadnych wątpliwości. Oczywiście nikt nie wymaga od Ciebie, abyś był ekspertem w tej dziedzinie, ale wiedz, iż zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Konsultacja prawnicza nie zajmie Ci dużo czasu, a otrzymasz gwarancję prawidłowości wszystkich zapisów dokumentu. Dzięki temu podpisanie takiej umowy będzie w stu procentach bezpieczne. Nie ma więc żadnego ryzyka późniejszego stwierdzenia jej nieważności, a proces rekrutacji pracowników będzie można uznać za szczęśliwie zakończony.