Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

26 lipca, 2022

Zdecydowana większość osób szukających zatrudnienia skupia się głównie na takich aspektach jak stworzenie atrakcyjnego CV, czy wywarcie dobrego wrażenia na rozmowie kwalifikacyjnej. Należy jednak pamiętać również o kwestiach formalnych, które często okazują się niezbędne. Mamy tu na myśli między innymi wyrobienie tak zwanej książeczki sanepidowskiej. Jak to zrobić? Jakie działania należy podjąć? O tym przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Czym jest książeczka sanepidowską?

Co ciekawe, zaszła nieznaczna zmiana w polskim prawie, według której książeczki sanepidowskie formalnie przestały obowiązywać w 2008 roku. Stało się tak na mocy Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Co jednak ciekawe, w rzeczywistości nie zmieniło się za wiele. I tak trzeba wykonywać badania do celów sanitarno-epidemiologicznych, chcąc pełnić niektóre zawody na przykład związane z produkcją i obrotem żywności. Praktycznie jedyna różnica dotyczy formy zaświadczenia, gdyż zamiast tradycyjnych książeczek otrzymuje się teraz orzeczenia lekarskie.

Otrzymanie skierowania dla książeczki sanepidowskiej

Pierwszym krokiem w kierunku spełnienia wymogów sanitarno-epidemiologicznych jest zdobycie skierowania na badania. Zadanie to jest banalnie proste, gdyż możliwość ich wystawiania mają pracodawcy. Dzięki temu zaoszczędzasz mnóstwo czasu i energii, ponieważ dokument ten bardzo szybko znajdzie się w Twoich rękach.

Wizyta w stacji sanitarno-epidemiologicznej

Po otrzymaniu od pracodawcy skierowania na badania Twoim kolejnym krokiem jest odwiedzenie jednej ze stacji sanitarno-epidemiologicznych. Tak naprawdę niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, nie powinieneś mieć problemów z dostaniem się do takiego obiektu. Wszystko dzięki funkcjonalnemu rozmieszczeniu sanepidów na terenie całej Polski. Znajdź stację zlokalizowaną najbliżej Twojego miejsca zamieszkania i złóż w niej wizytę.

Gdy już dotarłeś do takiego miejsca, Twoim następnym zadaniem jest znalezienie punktu przyjmowania próbek. To właśnie w nim otrzymasz specjalnie przygotowane pojemniczki, które umożliwią Ci wykonanie badania. Warto dodać, iż nie musisz uiszczać żadnej opłaty za te przedmioty.

Przebieg właściwego badania

Skoro masz już w posiadaniu niezbędne pojemniki, zdobyłeś odpowiednie warunki do wykonania właściwej części badania. Polega ono na przeprowadzeniu dokładnej analizy trzech próbek kału z trzech dni z rzędu. Wystarczy tylko dostarczyć je do jednego z punktów przyjmowania próbek. Ich lokalizację opisywaliśmy już we wcześniejszym akapicie. Tak naprawdę Twoje główne zadania kończą się na tym właśnie etapie, więc jak sam widzisz, badania sanitarno-epidemiologiczne nie są zbyt skomplikowane.

Oczekiwanie na wyniki i otrzymanie dokumentu

Teraz pozostaje Ci już tylko oczekiwać na wyniki. We większości przypadków otrzymasz je w przedziale od jednego do dwóch tygodni. To właśnie tyle wynosi standardowy czas przeprowadzania analizy próbek. Wszelkich formalności musisz dopełnić u lekarza medycyny pracy, który wystawi Ci orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne. Oznacza ono, że jesteś zdrowy, a co za tym idzie – możesz wykonywać zawody cechujące się określoną specyfiką. Wspomniane orzeczenie kiedyś nazywało się książeczką sanepidowską, jednak nie licząc zmiany nazwy, nie ma praktycznie żadnych różnić pomiędzy tymi dokumentami.

Podsumowanie

Wyrobienie książeczki sanepidowskiej nie powinno stanowić większych problemów, jeżeli będziesz kierować się zasadami opisanymi w tym artykule. To naprawdę ważny dokument, dzięki któremu otworzysz sobie bramę do wykonywania wielu zawodów. Możesz nam zaufać – jesteśmy przecież agencją pracy tymczasowej, więc doskonale znamy funkcjonowanie rynku pracy. Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z naszą działalnością – kliknij tutaj i dowiedz się więcej.