Jaki się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Twój strój ma znaczenie
Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną z jednej strony sprawia ogromną radość. Z drugiej jednak niesie za sobą sporo stresu zwłaszcza w sytuacjach, gdy doświadczyło się już wcześniej kilku niepowodzeń. Warto wtedy przeanalizować, jakie mogą być ich przyczyny, a następnie jeszcze lepiej przygotować się do kolejnych spotkań. Diabeł często tkwi w szczegółach, więc zadbanie o detale może okazać się kluczem do sukcesu. Jeden z takich elementów to ubiór, który w wielu przypadkach ma wymierny wpływ na wybory pracodawcy. Zostań z nami i dowiedz jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną , jaki powinien być idealny strój.
Mężczyźni i garnitur to najlepsze połączenie
Nie ulega żadnym wątpliwościom fakt, iż dla mężczyzn najkorzystniejszym – i praktycznie jedynym – rozwiązaniem jest garnitur. Koszula powinna mieć jednolity kolor – najczęściej biały. Marynarka i spodnie muszą być natomiast zdecydowanie ciemniejsze. Wskazana jest klasyka, czyli czerń lub granat. Należy bezwzględnie pamiętać, aby guzik w marynarce był zapięty. Jedyne odstępstwo od tej reguły stanowi moment, gdy siedzisz. Buty należy dopasować do garnituru oraz zadbać o ich perfekcyjny stan. Mowa tu o czystości, a także ich wypastowaniu. Do jeszcze wyrazistszego podkreślenia elegancji świetnie pasuje krawat. Musi być on obowiązkowo ciemniejszy niż koszula oraz nie powinien zawierać rozmaitych wzorów. Pracodawcy doceniają taki właśnie ubiór.
Kobiety również obowiązuje elegancki strój
W przypadku płci żeńskiej sprawa wydaje się być trochę bardziej skomplikowana. Pomimo to doradzamy, co zrobić, aby zaimponować pracodawcy. Słusznym rozwiązaniem jest z pewnością założenie eleganckich spodni i marynarki w tej samej kolorystyce. Warto postawić chociażby na zestaw, czyli tak zwaną garsonkę. Krój natomiast powinien być stonowany. Pod marynarką warto postawić na klasyczną koszulę. Co do butów, najbezpieczniejsze są mające średniej wysokości obcas i w pełni zakrywające palce u stóp.
Strój na rozmowie kwalifikacyjnej ma istotne znaczenie dla pracodawcy?
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że rozmowa kwalifikacyjna to bardzo ważny element rekrutacji pracowników. Wielokrotnie okazuje się on kluczowy. Nic więc dziwnego, że każdy chce świetnie wypaść na takim spotkaniu. Zanim jednak kandydat na dane stanowisko przechodzi do właściwej rozmowy z pracodawcą, następuje zjawisko pierwszego wrażenia. Według licznych badań ludziom wystarczy zaledwie kilka lub kilkanaście sekund, aby wyrobić wstępną opinię dotyczącą drugiego człowieka. Oczywiście wygląd to kwestia gustu i nie powinien on w żadnym stopniu wpływać na decyzje pracodawcy.
Kompletnie inną kwestię stanowi jednak ubiór. Elegancki strój świadczy o poważnym podejściu kandydata do rozmowy kwalifikacyjnej. Wyraża także szacunek wobec powinien być idealny strój oraz jego firmy. Dajesz dzięki temu wyraźny sygnał, że bardzo zależy Ci na otrzymaniu stanowiska. Uwidocznisz również swój profesjonalizm w każdym calu, dlatego nie zapominaj o eleganckim stroju. Oczywiście w zależności od pory roku i temperatury za oknem poszczególne elementy ubioru są zmienne, aczkolwiek główny zamysł pozostaje wciąż taki sam.
Podsumowanie
Reasumując, odpowiedni ubiór to bardzo istotny czynnik mający spory wpływ na ewentualne odniesienie sukcesu podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jesteśmy agencją zatrudnienia, więc z własnego doświadczenia wiemy o ważności tego elementu. Kandydatom, którzy przyszli niechlujnie ubrani na spotkanie, błyskawicznie maleją szanse na otrzymanie stanowiska. Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Ci przejść z sukcesem proces rekrutacji pracowników. Jeżeli potrzebujesz naszej pomocy na jeszcze innych płaszczyznach, skontaktuj się z nami, a na pewno się dogadamy. W zakładce Pracownik znajdziesz pełen zakres świadczonych przez naszych specjalistów usług. Zapraszamy!