Pomimo różnych zawirowań na globalnych rynkach, sektor przemysłu, logistyki i transportu wciąż ma się bardzo dobrze. Dlatego magazynierzy są jedną z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych w wielu regionach Polski. Do tego, zatrudnienie na tym stanowisku nie wymaga doświadczenia, ani specjalistycznej wiedzy. Jeśli zatem szukasz pracy na tym stanowisku, chcesz wiedzieć, za co magazynier odpowiada i ile zarabia, przeczytaj ten artykuł.
Co należy do obowiązków magazyniera?
Główne obowiązki magazyniera związane są z przechowywaniem towarów w magazynie. Dlatego wśród zadań, które do niego należą, wyróżniamy przyjmowanie, składowanie i wydawanie towarów. Choć należy podkreślić, że zakres ten może się różnić w zależności o rodzaju przechowywanych w nim towarów, wielkości i funkcjonowania magazynu, metod działania i regulaminów firm.
Podstawowy zakres obowiązków pracownika magazynowego:
- załadunek i rozładunek towaru,
- przyjmowanie i wydawanie towaru z magazynu,
- sprawdzanie zgodności dostaw i wydań towaru z zamówieniem własnym i klienta,
- dokumentowanie przesyłek,
- zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania towarów,
- prowadzenie dokumentacji związanej z ilością zapasów,
- obsługa urządzeń technicznych,
- przestrzeganie zasad BHP,
- dbałość o utrzymanie porządku.
Magazynier a operator wózka widłowego
Chociaż nie każdy magazynier musi umieć posługiwać się wózkiem widłowym i mieć na niego uprawnienia, to często jego praca wiąże się z obsługą wysokich regałów, których obsługa możliwa jest tylko z udziałem takich maszyn. Dlatego umiejętność obsługi wózków jezdnych jest bardzo ceniona przez potencjalnych pracodawców i wpływa na wysokość zatrudnienia magazyniera.
Co powinien umieć magazynier?
Praca w magazynie polega zarówno na przyjmowaniu, składowaniu i wydawaniu towaru, jak i nadzorowaniu go. Dlatego każdy magazynier powinien mieć umiejętność obsługi komputera, pozwalającą na swobodne korzystanie z programów magazynowych. Poza tym idealny kandydat na to stanowisko powinien znać normy dotyczące opakowań i transportu, zasady prowadzenia inwentaryzacji, odpowiedniego przechowywania i zabezpieczania składowanych towarów i cechuje go szeroko rozumiana wiedza z zakresu logistyki.
Oczywiście nie wszystkie kompetencje są obligatoryjnie wymagane przez pracodawców, jednak im większa ich ilość cechuje potencjalnego pracownika, tym wyższa szansa na zatrudnienie.
Pożądane cechy charakteru magazyniera
Warto wspomnieć, że ze względu na charakter pracy, dobry magazynier powinien dbać o organizację towarów w magazynie, posiadać umiejętność pracy w zespole, pod presją czasu, w trudnych warunkach. Jednak poza cechami charakteru, istotne są także jego cechy fizyczne. Ponieważ często praca magazyniera polega na dźwiganiu kartonów przez wiele godzin dziennie, osoba na tym stanowisku musi wykazywać określoną siłę fizyczną i być sprawną ruchowo.
Ile zarabia pracownik magazynu?
Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ze stycznia 2022 roku przeciętne zarobki na stanowisku magazyniera kształtują się na poziomie 3980,00 zł brutto, aczkolwiek warto zaznaczyć, że aż 25% osób zarabia więcej niż 4560 zł brutto. Na wysokość wynagrodzeń na tym stanowisku wpływ mają głównie takie czynniki jak staż pracy, wielkość firmy i jej lokalizacja. W okolicach większych aglomeracji i regionach bardziej uprzemysłowionych, w których popyt na pracowników tego typu jest duży, a podaż niewielka, zarobki te są wyższe od regionów, w których przemysł nie jest dominujący.
Przy okazji wynagrodzenia dla magazyniera, warto jednak wspomnieć, że w regionach, w których pracodawcy muszą być konkurencyjni w walce o pracownika, na przykład takich jak Wrocław czy Zielona Góra, wynagrodzenia są zwykle wyższe od przeciętnego, a dodatkowo przyszli magazynierzy mogą liczyć na różne świadczenia pozapłacowe, w tym prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie czy karnety do klubów fitness. Oferuje je przeszło 20% firm, zatrudniających osoby na stanowisko magazyniera.
Gdzie szukać ofert pracy na stanowisko magazynowe?
Odpowiedzialność magazyniera odnosi się głównie do odpowiedzialności za składowany towar, dlatego spoczywa na nim obowiązek stosowania się do zasad i procedur przyjętych w konkretnym magazynie. Jeśli czujesz się na siłach i szukasz ofert pracy na tym stanowisku, możesz udać się do Powiatowego Urzędu Pracy lub skorzystać z agencji pracy Asistwork, gdzie wygodnie możesz zgłaszać swoją kandydaturę, poprzez przycisk aplikuj, dołączając swoje CV. Osoby, którym niestraszne rozwożenie kartonów przez wiele godzin, poruszanie się po przestrzeni magazynowej i odpowiedzialność za składowany towar, mogą liczyć na całkiem przyzwoite wynagrodzenie.