Pytania zabronione podczas rekrutacji

27 lipca, 2021

Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest poznanie kandydata na dane stanowisko, ale to wcale nie oznacza, że można zadać mu każde pytanie, jakie pojawia się w głowie rekrutera. Poruszanie niektórych tematów jest zarówno niepotrzebne, jak i niezgodne z prawem. Dowiedz się, jakiego rodzaju pytania są wykluczone z punktu widzenia obowiązujących przepisów.

Podstawa prawna

Kodeks pracy (art. 22) wskazuje, jakich informacji potencjalny pracodawca ma prawo zażądać od osoby przystępującej do rekrutacji – to imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania, imiona rodziców, przebieg dotychczasowego wykształcenia, numer PESEL, numer rachunku płatniczego, a także dokumenty potwierdzające uprawnienia do pracy na danym stanowisku.

Wynika z tego, że wszelkie inne informacje, w szczególności te związane z życiem prywatnym, nie powinny być przedmiotem rozmowy rekrutacyjnej. Zgodnie z Kodeksem Pracy, rekruter nie może wymagać ich podania. A co w przypadku naruszenia tych praw? W takiej sytuacji należy się odnieść do przepisów Kodeksu Cywilnego, który chroni „dobro osobiste” i umożliwia uzyskanie zadośćuczynienia, np. pieniężnego i w formie oświadczenia.

Pytania, na które nie musisz odpowiadać

Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną nie ma prawa pytać o prywatne sprawy. Poruszanie takich tematów jak planowanie ciąży, stan cywilny, liczba dzieci może być przedmiotem rozmowy na stopie prywatnej, ale nie w relacji rekruter-kandydat. Niedopuszczalne są w zasadzie wszystkie pytania dotyczące sfery osobistej, chyba że np. stan zdrowia czy niekaralność są ściśle związane z pracą na danym stanowisku.

Zakazane są też pytania czy sugestie, które mają charakter dyskryminujący ze względu na płeć, orientację seksualną, pochodzenie rasowe i etniczne czy wyznanie. Rozmowa o pracę to nie dyskusje dotyczące spraw intymnych albo poglądów politycznych.

Co zrobić, gdy rozmowa zmierza w złym kierunku

Przepisy przepisami, a wciąż dochodzi do sytuacji, w których kandydaci do pracy słyszą pytania, które formalnie w ogóle nie powinny padać. Jak zatem na nie reagować?

Nieudana, nieprzyjemna rozmowa stanowi najlepszą wskazówkę, że dana firma po prostu nie jest najlepszym miejscem do pracy. Ma to znaczenie z punktu widzenia pracodawcy, który chce zadbać o swój wizerunek – aby go nie nadszarpywać, powinien unikać pytań niezgodnych z prawem, Kandydat, któremu zależy na danym stanowisku, może natomiast grzecznie upomnieć rekrutera i uświadomić go, że zna swoje prawa. Nie musi odpowiadać na pytania dotyczące prywatności niezwiązane z wymogami rekrutacyjnymi. W razie potrzeby może zwrócić się do firmy z prośbą o rozmowę z kimś innym, a nawet wejść na drogę sądową, choć w takich sprawach potrzebne są przede wszystkim dowody na dyskryminację i niewłaściwe zachowanie.

Podsumowując, kandydat starający się o pracę nie musi odpowiadać na pytania, które odbierają komfort i za bardzo ingerują w sprawy prywatne, z czego rekruter powinien zdawać sobie sprawę. Z drugiej strony, czasami rozmowa kwalifikacyjna przybiera na tyle przyjazny charakter, że tematy prywatne pojawiają się w niej w sposób niewymuszony, naturalny. Nie zmienia to jednak faktu, że plany rodzinne czy prywatne poglądy nigdy nie mogą stać się podstawą do odrzucenia kandydatury.

KontaktAsistwork
Asistwork to agencja pracy tymczasowej, która pomaga dotrzeć do kandydatów w 18 lokalizacjach w Polsce.
Nasze biuraGdzie nas znajdziesz?
Skontaktuj się z namiZnajdziemy rozwiązanie
Jesteśmy firmą z doświadczeniem, od 8 lat tworzymy Polski rynek. Pomagamy kandydatom w budowaniu ich kariery, a klientom w znalezieniu odpowiedniego pracownika.

© 2014 – 2022 Asistwork