Szukasz nowej pracy – unikaj tych błędów

3 sierpnia, 2021

Dawno minęły czasy, gdy pracowało się kilkadziesiąt lat w jednym miejscu. Dziś coraz częściej trzeba być przygotowanym na częste zmiany zatrudnienia. W tym artykule poruszamy temat poszukiwań nowej pracy, ale jeszcze przed odejściem z obecnej. Oto aspekty, które warto rozważyć w tym kontekście.

Zachowaj dyskrecję

Poszukiwanie pracy odbywa się na własną rękę i dopiero przy pomyślnych wynikach rekrutacji pracownik idzie do aktualnego szefostwa z wypowiedzeniem umowy lub w celu przedyskutowania całej sprawy. Dlatego ważne jest zachowanie dyskrecji, chociażby w rozmowach ze współpracownikami. Pamiętaj, że plotki szybko się rozchodzą. Zawierzysz kilku osobom, a po chwili informacja dotrze do władz firmy. Sam fakt poszukiwania pracy może znacząco obniżyć Twoje notowania i pogorszyć atmosferę. Unikaj więc informowania o swoich planach publicznie, na przykład w mediach społecznościowych. Co ciekawe, na LinkedIn istnieje możliwość zaznaczenia opcji zainteresowania ofertami pracy, ale bez wyświetlania tej informacji obecnemu pracodawcy i postronnym obserwatorom.

Nie pal za sobą mostów

Zmiana pracy nie powinna wywoływać niepotrzebnej burzy. Odchodzenie w atmosferze skandalu nie sprzyja rozwojowi kariery zawodowej, a skutki konfliktu mogą być odczuwalne jeszcze przez długi czas. O swoich planach należy zakomunikować w odpowiednim momencie i we właściwych słowach. Choćby ze względu na zawodowy profesjonalizm warto rozstawać się z klasą, według procedur, bez oskarżeń czy pretensji, jeśli są nieuzasadnione i niepotrzebne. Nie pal za sobą mostów. Może dalsza współpraca, ale już na innych zasadach, będzie dalej możliwa? Trudno przewidzieć przyszłość, więc nie opłaca się otwierać nowych konfliktów.

Nie zrywaj kontaktów

Myślami jesteś już w nowej pracy, której usilnie poszukujesz? Niech nie oznacza to zrywania kontaktów z obecnymi koleżankami i kolegami. Pielęgnowanie kontaktów i utrzymywanie wartościowych relacji mimo zmiany pracodawcy jest bardzo cenne zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie.

Nie stój w miejscu

Częstym błędem popełnianym przez osoby, które mają pracę, ale szukają nowej, jest przeświadczenie, że nie muszą się rozwijać. Tymczasem jest wręcz przeciwnie – poszukiwanie nowego pracodawcy powinno stanowić bodziec do nauki i zdobywania kolejnych umiejętności. Zawsze istnieją obszary, w których można, a nawet należy się udoskonalać. Zresztą w każdej branży jest zauważalny postęp i trzeba się do niego dostosować, żeby zachować konkurencyjność. Może się okazać, że kompetencje, które jeszcze kilka lat wcześniej gwarantowały zatrudnienie, obecnie nie są już żadnym wyróżnikiem CV.

Dlatego póki masz pracę, poświęć wolny czas na rozwój. Zapisz się na kurs, podszkol umiejętności językowe, zdobądź nowe kompetencje. Unikając przeświadczenia, że przecież nie musisz iść do przodu, ochronisz się przed dużym zawodem.

Podsumowując, nie warto wchodzić w konflikty, rozpowiadać o swoich planach ani rezygnować z możliwości rozwoju. Zmiana pracy to poważny moment kariery zawodowej, więc nie popełniaj na tym etapie błędów, które mogą być potencjalnie kosztowne.