Branże przyszłości, w których znajdziesz pracę

6 lipca, 2022

Jaka branża jest najbardziej przyszłościowa? W którym zawodzie znajdę prace w przyszłości? Każdy z nas zadaje sobie zadaje takie pytania i powinien myśleć o pracy zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie. Jednak jeśli chodzi o karierę zawodową, na wybór ścieżki edukacyjnej i selekcję miejsc, w których składamy CV, bardzo często patrzymy krótkowzrocznie. To błąd! Dowiedz się, jak będzie się zmieniał rynek pracy i jakie kompetencje będą pożądane przez pracodawców. Oto lista branż i zawodów przyszłości, które zapewnią Ci dobre zatrudnienie za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

 IT – branża przyszłości której szukasz

Czy wiesz, że już w tym momencie na polskim rynku brakuje nawet kilkadziesiąt tysięcy specjalistów w zakresie szeroko pojętego IT? Choć Internet rozwija się w Polsce i na świecie od wczesnych lat 90., dopiero teraz daje pracę tak wielu ludziom. Programista Java, senior development czy wiele innych zawodów brzmi dość tajemniczo, ale kryją się za nimi ogromne możliwości rozwoju, a przede wszystkim wysokie pensje. Nawet mniej znaczące stanowiska w korporacjach są trampoliną do rozwoju kariery pod warunkiem nieustannego uczenia się i niesłabnącej ambicji. W tej branży odnajdzie swoją przyszłość wiele osób.

Sztuczna inteligencja

Pokrewnym zagadnieniem jest AI, czyli sztuczna inteligencja. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele codziennych usług, które dotyczą Ciebie, jest wykonywanych przez potężne algorytmy. To, co kiedyś wymagało ogromnego wysiłku intelektualnego całych zespołów ekspertów, dziś pozostaje kwestią przetworzenia danych w ułamku sekundy. Jednak sztuczną inteligencją ktoś musi zarządzać, ktoś musi tworzyć coraz bardziej skomplikowane algorytmy. To szansa dla Ciebie. Już teraz można na tym dobrze zarabiać, a perspektywa najbliższych lat jest więcej niż obiecująca. Zwłaszcza że w Polsce rynek najnowszych technologii rośnie bardzo dynamicznie, a nasi specjaliści są doceniani w globalnej skali. Te fakty potwierdzają, że sztuczna inteligencja jest branżą przyszłości.

Big Data – to nie tylko liczby i tabele

Kolejnym obszarem związanym z IT oraz AI jest big data. „Duże dane” pozwalają wdrażać algorytmy w rozbudowane projekty społecznościowe i biznesowe. Skąd duże marki wiedzą o nas, konsumentach tak dużo, czego dowodem są spersonalizowane reklamy? Właśnie dzięki big data, bo korzystając z wyszukiwarki Google, portali czy mediów społecznościowych, pozostawiamy za sobą tysiące śladów, które można umiejętnie przetworzyć i wykorzystać na wiele komercyjnych sposobów. To zadanie dla specjalistów w zakresie big data, dla których stanowiska pacy już teraz są ciekawą perspektywą zawodową. Być może to droga dla Ciebie?

Logistyka – twoja branża przyszłości

Polska już jest transportową potęgą – w naszym kraju mieszczą się kluczowe centra dystrybucyjne, u nas działa wiele drobnych, średnich i dużych przedsiębiorstw oferujących międzynarodowy przewóz towarów, a nasze firmy należą do wiodących w Europie. Aby nad tym zapanować, potrzebni są nie tylko fachowi kierowcy, ale też doświadczeni i profesjonalni logistycy.

Logistyka jest popularnym kierunkiem na studiach, jednak wiele osób próbuje się dostać do tej branży, nie mając kierunkowego wykształcenia. Ale to przecież obszar wykraczający tylko poza transport. W zasadzie każdy proces sprzedażowy i produkcyjny wymaga odpowiedniej logistyki. To zdecydowanie zawód teraźniejszości, a tym bardziej przyszłości, szczególnie w dobie otwartych granic i globalizacji.

Ekotechnologia – zielone jutro

Kolejną dziedziną, w której rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, jest szeroko pojęta ekotechnologia. Projektowanie, produkowanie i montowanie paneli fotowoltaicznych jest zaledwie wierzchołkiem zapotrzebowania na rynku pracy. Do tego dochodzą pompy ciepła, termoizolacje, ekologiczne materiały budowlane, domy pasywne, okna energooszczędne i wiele innych technologii, które ktoś musi projektów i wdrażać. Skoro rośnie popyt, wzrasta też szansa na dobre zatrudnienie. Czyż nie ekotechnologia jest branżą przyszłości?

Biotechnologia

Jeśli jest się dobrym w chemii, biologii czy fizyce, warto poszukać zawodu przyszłości, który skupia wątki z tych dziedzin i zapewnia niesamowite możliwości rozwoju. Przykładem jest biotechnologia. Świat organiczny wdrożony w rzeczywistość przemysłową okazuje się niewyczerpanym polem do badań i pracy, nierzadko w międzynarodowych zespołach. Ponieważ to zawód oparty na zaawansowanej wiedzy, nie ma dużej konkurencji, podczas gdy generuje coraz więcej ofert pracy.

Finanse – duże perspektywy rozwoju

Można by poświęcić sporo czasu na rozważania wokół rynku finansowego w Polsce. Czy wiesz, jak wielu Polaków bierze pożyczki i kredyty? Jak duże jest zadłużenie naszych rodaków? A do tego dochodzą kwestie ubezpieczeń, lokat i wielu innych produktów. Jeszcze innym obszarem są bit-coiny, elektroniczne giełdy, mobilne produkty. Nie trzeba być z wykształcenia ekonomistą, żeby wejść w świat finansów. Ale trzeba się sporo nauczyć i wykazać dużym zaangażowaniem, żeby spróbować swoich sił i zrobić karierę w tej branży. Ten szeroki rynek będzie tylko rósł, dlatego jeśli myślisz o przyszłościowej pracy, zakręć się wokół pieniędzy.

Zdrowy styl życia

Żyjemy w czasach niezwykle paradoksalnych. Z jednej strony w Polsce dietetycy biją na alarm, bo coraz więcej obywateli, w tym najmłodszych, cierpi na nawagę i otyłość. Nie mówimy o lekkiej nadwadze po zbyt obficie zajadanych świętach, ale chorobie nazywanej otyłością, która ma naprawdę poważne konsekwencje. A na drugim biegunie wciąż rosnąca moda na bycie fit: świadome jedzenie, aktywność fizyczna, rezygnacja ze wszystkiego, co sztuczne i niezdrowe.

Zdrowy styl życia to także dziedzina, w której można się rozwijać i na której można dobrze zarabiać. Jeśli już dziś, to tym bardziej za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Dlatego warto pomyśleć o ekologicznej żywności, naturalnych kosmetykach, dietetyce, zostanie trenerem personalnym. „Fit-kariera” może przybrać niejeden wymiar, a przy okazji pozwala połączyć pasję i źródło dochodów.