Okres wypowiedzenia z umowy o pracę – jak liczyć?

5 lipca, 2022

Kodeks pracy to akt normatywny składający się ze zbioru przepisów regulujących prawa i obowiązki. Są one objęte stosunkiem pracy w odniesieniu do zarówno wszystkich osób zatrudnionych, jak i pracodawców. Każdego roku mnóstwo zainteresowanych ludzi szuka informacji dotyczących okresu wypowiedzenia z umowy o pracę. Czym on w ogóle jest i jak powinno się go liczyć? Jeśli Ty również chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, to zostań z nami, bo w dalszej części artykułu udzielamy na nie wyczerpujących odpowiedzi.

Czym nazywamy okres wypowiedzenia z umowy o pracę?

Zagraniczne filmy dość często przedstawiają sytuację, gdy utrata danego stanowiska odbywa się w trybie natychmiastowym. W polskim prawie tego typu praktyki nie są jednak dozwolone. Właśnie w tym celu powstał tak zwany okres wypowiedzenia z umowy o pracę.

W najprostszym wyjaśnieniu to czas, przez który pracownik musi wciąż pełnić daną funkcję w firmie pomimo informacji o rozwiązaniu umowy. Jest to prawo zagwarantowane przez Kodeks pracy. To bardzo ważne i chwalone przez wszystkie zainteresowane strony posunięcie. Dzięki niemu nie ma ryzyka, że pracownik zostanie z dnia na dzień na lodzie, a z drugiej strony pracodawca ma czas na znalezienie godnego zastępcy.

Ile wynosi ten przywilej?

Odpowiedź na to pytanie musimy rozłożyć na trzy sytuacje. Pierwsza z nich dotyczy osób, które zostały zatrudnione wcześniej niż sześć miesięcy temu. W takim przypadku okres wypowiedzenia wynosi zaledwie dwa tygodnie.

Druga sytuacja mówi o pracownikach pełniących obowiązki służbowe w danej firmie przez minimum pół roku, ale krócej niż trzy lata. Wtedy przysługuje im jeden miesiąc.

Natomiast ostatni przypadek jest dla osób zatrudnionych przez co najmniej trzy lata. W takim przypadku okres wypowiedzenia umowy jest najdłuższy, gdyż wynosi aż trzy miesiące.

W Kodeksie pracy przewidziano jeszcze inne, wyjątkowe zdarzenia. Przykładowo powyższe zasady mogą zostać zmodyfikowane, gdy strony rozwiążą umowę za porozumieniem stron. Okres wypowiedzenia może również całkowicie przestać obowiązywać. Żeby tak się jednak stało, musi nastąpić zwolnienie dyscyplinarne. Wtedy pracownik traci swoje wszystkie uprawnienia w danej firmie w trybie natychmiastowym.

Zmiany w wyżej opisanych regułach dotyczą też przypadków dotyczących stanowisk związanych z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie. Inne wyliczenia obowiązują także pracowników przyjętych na okres próbny.

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale tak skomplikowana, jak mogłoby wydawać się na pierwszy rzut oka. Wyliczenia należy zawsze rozpoczynać od pierwszego dnia kalendarzowego kolejnego miesiąca. Dla uzyskania lepszego poglądu sytuacji przedstawimy przykład. Zawiadomienie o odejściu z danego stanowisko zostało złożone 20 listopada, czyli bieg wypowiedzenia umowy o pracę rozpoczyna się z dniem 1 grudnia.

Co jednak ciekawe, powyższa zasada obowiązuje tylko w przypadkach okresów miesięcznych. Cykle tygodniowe klasyfikuje się w inny sposób. Wtedy ostatni dzień zawsze musi przypaść na sobotę, czyli jest liczony w systemie niedziela-sobota. Oczywiście to, ile będzie takich tygodni, zależy od konkretnej sytuacji.

Podsumowanie

Reasumując, wyjaśniliśmy, na czym polega i jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę. Rzecz jasna przedstawiliśmy najpopularniejsze przypadki. Może się jednak zdarzyć, że w wyjątkowych okolicznościach nastąpią odstępstwa od reguły. Ponadto warto jeszcze zwrócić uwagę na inną, niemniej istotną kwestię. Wraz z wakatem na danym stanowisku pojawiają się nowe potrzeby? Jakie?

Pracodawca musi wtedy znaleźć zastępcę, a odchodząca osoba z firmy stoi przed zadaniem znalezienia nowego angażu. Do osiągnięcia sukcesów na tych polach przyda się pomoc profesjonalistów, czyli naszej agencji pośrednictwa pracy. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą zakończyć proces rekrutacji pracowników z powodzeniem. Serdecznie zapraszamy do kontaktu .