Nowoczesne technologie w rekrutacji

1 czerwca, 2021

Nowoczesne technologie w coraz większym wymiarze wpływają na życie społeczne i gospodarcze – nie inaczej jest w procesach rekrutacyjnych, których nieodłączonym elementem stają się współczesne narzędzia cyfrowe. Na czym polega ich wykorzystanie z myślą o poszukiwaniu pracowników i jakie zalety wynikają z ich zastosowania? Te i inne kwestie związane z nowoczesnymi technologiami w rekrutacji podejmujemy w poniższym artykule.

Czasy, w których proces poszukiwania i rekrutowania załogi bazował wyłącznie na tradycyjnych spotkaniach i ewentualnie rozmowach telefonicznych, minęły i zdaje się, że już nigdy nie powrócą. W celu optymalizacji kosztów i poprawy efektywności działalności specjaliści od rekrutacji powszechnie sięgają po narzędzia bazujące na nowoczesnych technologiach, które wspomagają ich codzienną pracę. Dzięki nim oszczędzają czas i pieniądze, a efekty rekrutacji są lepsze niż przy użyciu tradycyjnych metod. Poniżej opisujemy współczesne metody, którymi posługują się specjaliści HR podczas poszukiwania i wyboru kandydatów na dane stanowisko.

Media społecznościowe

Jednym z podstawowych narzędzi, z których korzystają rekruterzy w celu weryfikacji potencjalnych pracowników, są media społecznościowe. Treści publikowane na Facebooku, Instagramie czy Twitterze, choć w większości mają charakter prywatny, wbrew pozorom mówią wiele na temat danej osoby. To szczególnie przydatny sposób weryfikacji w przypadku specjalistów, którzy dzielą się wiedzą w social mediach, ponieważ wystarczy lektura ich wpisów, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście znają się na tym, co robią. Jednak również zdjęcia z wakacji, fotografie z rodziną czy treści wskazujące na określone zainteresowania są źródłem informacji na temat kandydatów. Swoją drogą świadomość oceniania przez rekruterów powinna dać do myślenia każdemu, kto poszukuje pracy i publikuje w Internecie nie do końca przemyślane treści.

Rozmowy kwalifikacyjne online

Współczesne możliwości technologiczne pozwalają na prowadzenie wideorozmów na odległość, a zatem również na zdalną rekrutację. To szczególnie przydatna metoda na początkowym etapie poszukiwania kandydatów, która daje szanse na ich wstępną weryfikację relatywnie niskim kosztem. Sprawdza się ona także podczas zatrudniania na specjalistyczne stanowiska pracowników, którzy mieszkają lub pracują w innych regionach Polski, a przyjazd na miejsce byłyby dla nich nieopłacalny. Dzięki rekrutacji online w krótkim czasie można sprawdzić większą liczbę kandydatów niż w ramach tradycyjnych metod, co przekłada się na efektywność działalności.

Zdalne testy

W celu weryfikacji kompetencji i oceny osobowości kandydatów coraz więcej firm rekrutacyjnych korzysta ze zdalnych testów. Oprogramowanie do ich wykonywania jest dostępne za darmo lub odpłatnie w Internecie, więc można skorzystać z gotowych rozwiązań, co obniża koszty i pozwala na natychmiastowy dostęp do nich. Duże firmy HR, które obsługują wielu klientów i każdego miesiąca przesłuchują setki kandydatów, często inwestują w projektowane na indywidualne zamówienie platformy do testów, co gwarantuje ich pełne dopasowanie do potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa.

Systemy ATS

To specjalne platformy rekrutacyjne przeznaczone dla firm, które na co dzień zajmują się poszukiwaniem kandydatów do pracy na zlecenie klientów. Mają formę rozbudowanej bazy danych i pod względem struktury przypominają oprogramowanie kategorii CRM, czyli do zarządzania relacjami z klientami. Systemy ATS integrują w jednej aplikacji wszystkie lub większość narzędzi, z których korzystają rekruterzy. W zależności od funkcjonalności danego oprogramowania bezpośrednio z jego poziomu możliwe jest m.in.:

  • publikowanie ofert pracy w wielu serwisach ogłoszeniowych,
  • zbieranie informacji i dokumentów (np. CV i listów motywacyjnych) na temat kandydatów,
  • prowadzenie komunikacji z klientami i kandydatami,
  • wyszukiwanie kandydatów w bazie pod względem różnych kryteriów,
  • sporządzanie notatek.

Dzięki systemowi ATS najważniejsze zasoby i narzędzia rekrutera, z których korzysta w codziennej pracy, znajdują się w jednym miejscu. W oczywisty sposób wpływa to poprawę działalności i wspomaga precyzyjne poszukiwanie kandydatów na dane stanowisko. Systemy ATS gwarantują ogromną oszczędność czasu, ponieważ zamiast przedzierać się przez różne narzędzia, programy i aplikacji rekruter ma wszystko pod ręką i może lepiej zorganizować swoją pracę. Podobnie jak w przypadku platform do zdalnych testów, w sprzedaży dostępne są gotowe do użytku systemy ATS lub można zlecić przygotowanie takiego oprogramowania od podstaw, co gwarantuje lepsze efekty, ale jest znacznie droższe.

Nowoczesne technologie dla ludzi, nie odwrotnie

Podsumowując, nie da się zaprzeczyć, że współczesne rozwiązania technologiczne w mniejszym lub większym zakresie są obecnie nie tylko przydatne, ale wręcz niezbędne w pracy rekrutera. Zapewniają wysoką wydajność pracy i precyzję w poszukiwaniu kandydatów, ułatwiają organizację działalności i stają się źródłem cennych informacji, jednak wciąż same w sobie nie gwarantują skutecznej rekrutacji. Ostatnie zdanie należy do osoby odpowiedzialnej za rekrutację, która przed podpisaniem umowy z danym kandydatem z pewnością będzie chciała się z nim spotkać osobiście. Tak więc nowoczesne technologie jak najbardziej wspomagają rekrutera, ale nie są w stanie go zastąpić.