Rotacje wśród członków kadry firmy są powszechnym zjawiskiem. Przyczyny takich zmian są różne i często nad wyraz złożone. Niezależnie od powodów występowania takich ruchów pracodawcy zmagają się ze sporym wyzwaniem, a mianowicie koniecznością zatrudnienia nowego pracownika. Wielokrotnie ta sztuka kończy się jednak niepowodzeniem. Jakie są powody takich sytuacji? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Niedokładne sprecyzowane ogłoszenia o pracę
Podstawowa kwestia dotyczy szczegółowego przedstawienia własnych wymagań. Kandydatom do objęcia danego stanowiska powinny zostać one przedstawione na samym początku. Mowa tu o dokładnym opisaniu obowiązków czekających na nowego pracownika i wszelkich oczekiwań względem niego.
Z podaniem takich informacji nie należy czekać do ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej, ale umieścić je już w ogłoszeniu o pracę. Taki manewr pozwoli na uniknięcie nieporozumień i rekrutowanie tylko tych pracowników, którzy wstępnie przyjęli proponowane warunki. Do tego celu potrzeba podać jeszcze kilka innych, istotnych informacji. Dobre ogłoszenie o pracę powinno zawierać również między innymi wysokość płacy. W tym przypadku dopuszczalna jest forma tak zwanych widełek. Zwracanie uwagę na możliwości zarobkowe to całkowicie naturalne zachowanie.
Pamiętaj także, aby uniknąć przekoloryzowania. Jeśli przedstawisz mnóstwo korzyści wynikających z pracy w Twojej firmie w nienaturalny sposób, ogłoszenie o pracę prawdopodobnie zostanie odebrane jako niezgodne z rzeczywistością. Jeśli chcesz zapoznać się z bardziej szczegółowymi zasadami, odsyłamy Cię do innego artykułu.
Problemy z podjęciem ostatecznej decyzji zatrudnienia pracownika
Pracodawcy mierzą się czasami z tak zwanym kłopotem bogactwa. Przykładowo, przez etap rekrutacji pracowników przebrnęło wzorowo trzech kandydatów, ale Ty możesz zaoferować tylko jedną umowę. Zaczynasz zwlekać, kombinować, szukać jakichś innych, często bezprzedmiotowych rozwiązań.
To kompletnie niepotrzebne. Pamiętaj, że nie tylko Ty chcesz kogoś zatrudnić. Inne firmy i przedsiębiorstwa mogą mieć identyczne plany. Im dłużej będziesz zwlekać, tym większe ryzyko, że inny pracodawca wyprzedzi Twoje zamiary i zaoferuje umowę temu samemu kandydatowi. Dlatego najlepsza zasada w zarządzaniu rekrutacją to działać sprawnie, ale jednocześnie rozważnie.
Nieprawidłowe zarządzanie rekrutacją
Chcąc zatrudnić pracownika idealnie pasującego na dane stanowisko, nie ma miejsca na błędy w zarządzaniu rekrutacją. Co zwłaszcza mamy na myśli? Tak naprawdę… wszystko. Pomyłki mogą się pojawić w praktycznie każdym etapie tego procesu.
Na pierwszy plan wysuwają się zwłaszcza nieprawidłowo przeprowadzone rozmowy kwalifikacyjne oraz nieskutecznie dokonane analizy. Ocena zgłoszeń poszczególnych kandydatów powinna zostać interpretowana w sposób profesjonalny i skrupulatny, a nie powierzchowny.
Do tego celu warto zastosować nowoczesne techniki służące do podniesienia skuteczności rekrutacji pracowników. Mowa tu między innymi o zaawansowanym systemie selekcji kandydatów, przeprowadzaniu testów kompetencji, a także korzystaniu z dedykowanych programów i aplikacji.
Działanie na „własną rękę”
Jesteśmy w pełni świadomi, że wdrożenie w życie wyżej opisanych zasad nie jest łatwym zadaniem. Pracodawcy muszą dbać o należyte funkcjonowanie całej firmy, więc skuteczne przeprowadzenie procesu rekrutacji może okazać się ponad ich siły. Na szczęście jest sposób, aby zaradzić tej sytuacji – skorzystaj z usług naszej agencji zatrudnienia!
Głównym punktem oferty przygotowanej przez naszych specjalistów jest zarządzanie rekrutacją wraz ze wszystkimi jej elementami. To z pewnością dokładnie to, czego oczekujesz. Potrzeby Twojej firmy są dla nas priorytetem, a współpraca z nami to dla Ciebie jedna z najlepszych inwestycji. Nie czekaj i skontaktuj się z naszą agencją pracy już teraz!