CV – najczęściej powtarzane błędy

25 stycznia, 2022

Nie ma większej wizytówki w życiu zawodowym niż curriculum vitae. Nie zaskakuje więc fakt, że zdecydowana większość pracodawców wymaga przedstawienia takiego właśnie życiorysu. Mnóstwo osób właśnie dzięki niemu otrzymało wymarzoną ofertę pracy. Z drugiej strony, spora grupa kandydatów na dane stanowisko straciła swoją szansę ze względu na popełnienie rażących błędów. Jak ich uniknąć? Jakie pomyłki w CV są najczęściej spotykane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz, czytając dalszą część artykułu.

Nieprawdziwe informacje w CV wprowadzające w błąd pracodawców

Oczywiście każdy chciałby mieć jak najbardziej rozbudowane CV, gdyż dzięki temu wyróżni się w procesie rekrutacji pracowników. W tym celu należy kształcić się, zdobywać nowe kwalifikacje i poszerzać zakres swoich umiejętności. Niestety niektórzy wybierają drogę na skróty, a mianowicie zamieszczają w swoim życiorysie zawodowym informacje niemające żadnego związku z rzeczywistością. Zazwyczaj wszystkie kłamstwa i tak wychodzą na jaw – często już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Taka sytuacja ma bardzo poważne konsekwencje. Pracodawcy zwracają szczególną uwagę na uczciwość, więc tego typu czyny działają zupełnie w drugą stronę i wtedy tak naprawdę nie ma mowy o budowaniu jakiegokolwiek zaufania. Rzecz jasna w dzisiejszych czasach trudniej przekazać nieprawdziwą informację o przykładowo zdobyciu dyplomu z uczelni wyższej, ponieważ zarówno pracodawcy, jak i agencje zatrudnienia mogą bardzo łatwo dokonać weryfikacji. Niezwykle często zdarza się jednak, że z CV można dowiedzieć się o bardzo dobrej znajomości języków obcych, co nie jest prawdą. Ukrycie tego faktu to praktycznie niewykonalne zadanie w dłuższym okresie.

Błędna struktura curriculum vitae

Warto pamiętać, że CV ma pełnić funkcję wizytówki zawodowej, więc należy poświęcić mu priorytetową uwagę. Poszczególne informacje powinno się kategoryzować w konkretne grupy. Przykładowo curriculum vitae, w którym przeplata się data urodzenia z informacjami o posiadanych umiejętnościach i wykształceniu od razu sprawia wrażenie chaotycznego. Pracodawcy mogą przez to wyciągnąć prosty wniosek – kandydatowi nie zależy na objęciu danego stanowiska, skoro odpowiednio nie przygotował życiorysu zawodowego. Na ten aspekt zwraca także uwagę agencja pośrednictwa pracy.

Brak profesjonalnego języka

Curriculum vitae to profesjonalny dokument. Z tego względu niedopuszczalne są różnego rodzaju potoczne zwroty. Warto również pamiętać, że życiorys zawodowy nie powinien przypominać eseju, czy innego, długiego wypracowania. Nie należy też stosować przysłowiowego „lania wody”. Celem CV jest przekazanie pracodawcy stosownych informacji dotyczących wykształcenia, umiejętności i doświadczenia. Trzeba to jednak uczynić w sposób prosty i zwięzły. Odbieganie od tematu jest niewskazane, ponieważ traci się wtedy szanse na zainteresowanie pracodawcy swoim curriculum vitae. Konkurencja jest dość spora, o czym świadczy fakt, iż agencje pośrednictwa pracy nie narzekają na brak zainteresowania swoimi usługami.

Nieodpowiednie zdjęcie

Jednym z podstawowych elementów CV jest fotografia. Zdjęcie powinno być wykonane w sposób profesjonalny – najlepiej u zawodowego fotografa. Celem tej sytuacji nie jest wcale jak najlepsze przedstawienie własnego wyglądu. Najważniejsza kwestia to zachowanie powagi. Fotografie wykonane podczas wakacji, imprezy, czy nawet tradycyjne selfie są bardzo złym pomysłem. W tym przypadku używamy takiego zdjęcia jak do dowodu osobistego. To przejaw szacunku nie tylko do pracodawcy, ale również agencji zatrudnienia i całego procesu rekrutacji pracowników.

Podsumowanie

Omówiliśmy najczęstsze błędy znajdowane w CV. Nieprawidłowości pojawia się jednak zdecydowanie więcej. Mowa tu między innymi o braku zamieszczenia obowiązkowej klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Więcej o niej możesz dowiedzieć się z innego naszego artykułu, do którego teraz odsyłamy. Pamiętaj, że im lepiej napisane curriculum vitae, tym większe szanse na powodzenie podczas rekrutacji i otrzymanie satysfakcjonującej oferty pracy.