Co robić, aby zwiększyć szanse na awans?

1 lutego, 2022

Marzeniem każdego pracownika jest otrzymanie awansu. Wzrost w hierarchii firmy to bardzo trudne zadanie, które udaje zrealizować się tylko nielicznym. Często dobre chęci okazują się niewystarczające, ponieważ trzeba się znacznie wyróżnić na tle pozostałych członków zespołu bez negatywnego wpływu na ogólną atmosferę. Jak to zrobić? Jakie podejmować inicjatywy? Czy warto rozmawiać o ewentualnym awansie z pracodawcą? Zostań z nami i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Sumiennie wykonuj swoje obowiązki powierzone przez pracodawcę

Pracodawcy najbardziej zależy, aby osoby zatrudnione przez niego stosowały się do wszystkich wytycznych. To oznacza nic innego jak sumienne wykonywanie swoich obowiązków i realizowanie powierzonych im zadań. Niezwykle ważna jest terminowość. Na tę właśnie cechę zwracana jest szczególna uwaga podczas procesu rekrutacji pracowników. Struktura wielu firm i przedsiębiorstw jest bardzo złożona, a co za tym idzie – poszczególne działy muszą ze sobą ściśle współpracować. Jedno opóźnienie niesie więc za sobą kolejne, co w ostatecznym rozrachunku zaburza prawidłowe funkcjonowanie całej firmy.

Dbaj o swój rozwój zawodowy

Zdarza się, że przeszkodą w uzyskaniu awansu jest brak odpowiedniego wykształcenia. Dlatego szukaj możliwości uczęszczania na studia zaoczne, a także bierz udział w kursach i szkoleniach. Dzięki temu powiększysz nie tylko swoją wiedzę, ale również zyskasz cenne dyplomy i certyfikaty. To duża okazja do zaimponowania pracodawcy oraz spełnienia niezbędnych warunków do otrzymania awansu. Pamiętaj, że o progres zarówno pod względem osobistym, jak i zawodowym należy dbać zawsze. W tym miejscu odsyłamy do jednego z naszych poprzednich artykułów dotyczącego sposobów na rozwój umiejętności miękkich, które są weryfikowane już na etapie rekrutacji pracowników.

Wykazuj inicjatywy

Kreatywność to jedna z najbardziej pożądanych cech zawodowych. Wystarczy przejrzeć dowolne oferty pracy, aby dowiedzieć się, co stanowi kluczowy czynnik przy wyborze pracownika. Staraj się udowadniać, że zależy Ci na firmie i masz dużo pomysłów na jej rozwój. Jedna inicjatywa z Twojej strony, druga, trzecia, a pracodawca z pewnością to doceni i zwróci na Ciebie większą uwagę. Miej zawsze otwarty umysł i staraj się wykorzystywać swój potencjał.

Uczciwość doceniają wszyscy pracodawcy

Jeżeli chcesz otrzymać awans, to musisz być uczciwy. To kwestia niepodlegająca żadnej dyskusji. Nie trzeba tłumaczyć, że oszustwa, kradzieże i innego tego typu przestępstwa są absolutnie niedopuszczalne, ale chodzi tu o coś jeszcze. Niestety spora część pracowników dopuszcza się tzw. brudnej gry. Co to oznacza? Chociażby liczne manipulacje względem pracodawcy bądź ciągłe utrudnianie wykonywania zadań pozostałym członkom zespołu.

To bardzo niestosowne i nieetyczne praktyki, które niekorzystnie oddziałują na całą firmę. Prędzej, czy później prawda wychodzi na jaw i pracownik przyłapany na gorącym uczynku nie dość, że może zapomnieć o awansie, to jeszcze musi martwić się o swój byt. Pracodawcy mogą nawet zwolnić nieuczciwą osobę.

Bądź cierpliwy

Równie częstym czynnikiem uniemożliwiającym otrzymanie awansu jest brak doświadczenia. W wielu firmach i przedsiębiorstwach aby zająć wysokie stanowisko, trzeba najpierw przepracować kilka, a nawet kilkanaście lat. Im jesteś starszy, tym masz większe szanse na pełnienie funkcji prezesa, dyrektora, czy innych osób zarządczych.

Warto być więc cierpliwym i nie zasypywać pracodawcy ciągłymi pytaniami o swój awans. Rzecz jasna raz na jakiś czas możesz podjąć tego typu rozmowę, ale uważaj, ponieważ granica może być bardzo cienka. Jej przekroczenie to ryzyko pogorszenia Twoich relacji z osobami decyzyjnymi w firmie. Zdarza się, że wszystkie wymagania zawarte są w ofercie pracy, więc przed jej przyjęciem warto zwrócić uwagę na ten aspekt.

Podsumowanie

Do uzyskania awansu zawodowego potrzeba spełnić co najmniej kilka czynników. Przede wszystkim trzeba rzetelnie wykonywać zadanie powierzone przez pracodawcę oraz wykazywać inicjatywy w różnych biznesowych sytuacjach. Warto również rozwijać się zawodowo poprzez między innymi udział w kursach i szkoleniach. Obowiązkowo należy też zadbać o budowę zaufania – pracownik nieuczciwy nie ma szans na uzyskanie awansu.

KontaktAsistwork
Asistwork to agencja pracy tymczasowej, która pomaga dotrzeć do kandydatów w 18 lokalizacjach w Polsce.
Nasze biuraGdzie nas znajdziesz?
Skontaktuj się z namiZnajdziemy rozwiązanie
Jesteśmy firmą z doświadczeniem, od 8 lat tworzymy Polski rynek. Pomagamy kandydatom w budowaniu ich kariery, a klientom w znalezieniu odpowiedniego pracownika.

© 2014 – 2022 Asistwork