Jak dokonać dobrego wyboru pracownika?

15 lutego, 2022

Na całym świecie ludzie charakteryzują się bezgraniczną odmiennością. Taka sytuacja dotyczy praktycznie wszystkich aspektów życiowych – w tym także kwestii zawodowych. Z tego faktu zdają sobie sprawę pracodawcy, przez co pozyskiwanie pracownika stanowi często dla nich prawdziwe wyzwanie. W tym artykule doradzimy więc, co zrobić, aby zrealizować to zadanie w sposób jak najbardziej satysfakcjonujący.

Przedstawienie własnych oczekiwań

W rekrutacji pracowników od samego początku należy być szczerym i niczego nie ukrywać. Mówiąc dokładniej, oznacza to, że zadanie pracodawcy to przedstawienie wszystkich swoich oczekiwań. Mowa tu o odpowiednim wykształceniu, doświadczeniu, czy posiadanych umiejętnościach. Jeżeli już w ogłoszeniu o pracę zostaną umieszczone takie informacje, znacznie zwiększają się szanse na znalezienie idealnie dopasowanej osoby do potrzeb firmy bądź przedsiębiorstwa.

Profesjonalna rekrutacja pracowników

Pozyskiwanie pracowników z pewnością nie należy do łatwych zadań. Przeanalizowanie wszystkich odpowiedzi na ofertę pracy, przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych, a następie podjęcie ostatecznej decyzji zajmuje sporo czasu. Profesjonalna rekrutacja wyróżnia się jednak zwracaniem uwagi na wszystkie elementy. Z tego względu chcąc przyspieszyć tempo poszczególnych etapów, nie powinno się w żadnym stopniu dokonywać tego kosztem jakości.

Istnieje kilka rozwiązań na szybkie i efektywne zarządzanie rekrutacją. Prezes bądź dyrektor nie powinien zajmować się całym procesem tylko we własnym zakresie, gdyż jest on zbyt czasochłonny. Świetne rozwiązanie tego problemu to utworzenie w firmie specjalnego działu do spraw pozyskiwania pracowników, co znacznie usprawnia poszukiwanie kandydatów do zatrudnienia. To niezwykle korzystna opcja zwłaszcza dla średnich i dużych firm.

Zweryfikowanie umiejętności przed zatrudnieniem

Niestety papier przyjmie wszystko i nie każda informacja zamieszczona w CV jest zgodna z prawdą. Dlatego pamiętaj, że jeśli odpowiedź danego kandydata na twoje ogłoszenie o pracę wywołała w Tobie zachwyt, i tak zachowaj chłodną głowę. Co więcej, zdarza się, iż nawet rozmowa kwalifikacyjna przebiegła wręcz w fantastycznej atmosferze, ale rzeczywistość i tak dokona wraz z biegiem czasu poważnej weryfikacji. Żeby uniknąć późniejszego rozczarowania, najlepiej przeprowadzać różnego rodzaju testy kompetencyjne. Spora część pracodawców decyduje się także na stosowanie tak zwanych okresów próbnych i dopiero po ich ukończeniu zatrudnia pracownika na stałe.

Nie ulegaj emocjom

Spośród wszystkich kandydatów wybrałeś kilka najlepszych i nie wiesz, kogo ostatecznie zatrudnić? Przede wszystkim nie daj się ponieść emocjom i przeanalizuj wszystkie odpowiedzi na ofertę pracę w sposób analityczny. Przykładowo wywarcie dobrego wrażenia na rozmowie kwalifikacyjnej jest bardzo ważne, zwłaszcza w sektorze gospodarki, w którym liczą się umiejętności miękkie. Pomimo to nie można nazwać tego czynnika najważniejszym. Zawsze wracaj do pierwszego punktu, czyli własnych oczekiwań. To właśnie z nimi porównuj wszystkie kandydatury.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Największą pewność dokonania dobrego wyboru pracownika daje Ci jednak jeszcze inne rozwiązanie, a mianowicie skorzystanie z pomocy specjalistów. Profesjonalna firma – taka jak nasza – oferuje przeprowadzenie rekrutacji pracowników do Twojego zespołu. Podczas tego procesu działamy wieloetapowo, stosując najlepsze i najnowocześniejsze techniki. Organizujemy rozmowy kwalifikacyjne, przeprowadzamy szczegółowe wywiady i testy kompetencji, a na końcu analizujemy wszystkie zebrane wcześniej informacje. Dzięki nam możesz zbudować wykwalifikowaną kadrę. O innych korzyściach ze współpracy z agencją pracy przeczytasz w tym artykule.

KontaktAsistwork
Asistwork to agencja pracy tymczasowej, która pomaga dotrzeć do kandydatów w 18 lokalizacjach w Polsce.
Nasze biuraGdzie nas znajdziesz?
Skontaktuj się z namiZnajdziemy rozwiązanie
Jesteśmy firmą z doświadczeniem, od 8 lat tworzymy Polski rynek. Pomagamy kandydatom w budowaniu ich kariery, a klientom w znalezieniu odpowiedniego pracownika.

© 2014 – 2022 Asistwork