Rozmowa o pracę po angielsku – 10 przydatnych zwrotów

14 marca, 2023

Kiedy postanowisz aplikować do pracy w międzynarodowej korporacji albo na stanowisko handlowca obsługującego zagranicznych klientów, może się czekać rozmowa o pracę po angielsku. Nawet gdy bardzo dobrze znasz ten język i swobodnie się nim porozumiewasz, powinieneś znać przynajmniej kilka profesjonalnych zwrotów, które sprawią, że Twój rozmówca — rekruter, będzie pozytywnie zaskoczony. W tym artykule podpowiemy Ci, jak zapaść w jego pamięć, dzięki 10 przydatnym zwrotom po angielsku.

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku

Stopień znajomości języka angielskiego bardzo często determinuje to, jak się czujesz podczas prowadzonej w nim rozmowy kwalifikacyjnej. Innymi słowy, im lepiej znasz język, tym pewnie czujesz się podczas spotkania rekrutacyjnego. Chociaż zdajemy sobie sprawę, że już sam fakt udziału w takim spotkaniu może powodować stres, a wtedy łatwo czegoś zapomnieć, na przykład wyrażenia, którym posługiwałeś się wielokrotnie. Dlatego ważne jest, aby mimo dobrej znajomości języka, odpowiednio przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?

Czego możesz się spodziewać, idąc na rozmowę rekrutacyjną po angielsku? Najprościej mówiąc, tego samego co na rozmowie w Twoim ojczystym, polskim języku. Pisaliśmy zresztą o tym w artykule: Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną? Porady od rekrutera

Spodziewaj się tego, że na rozmowie o pracę po angielsku, będziesz musiał udzielać odpowiedzi na pytania, zadawane przez pracodawcę, czy też rekrutera działające w jego imieniu. Takie pytania zwykle nie są niczym nowym, dotyczą najczęściej informacji, które zawarłeś w swoim CV i powodów, dla których postanowiłeś aplikować na dane stanowisko. Jakie mogą to być pytania?

„Tell me about yourself”, czyli o co zapyta Cię rekruter

Zanim rekrutujący zada Ci kluczowe pytania, będzie chciał sprawić, abyś poczuł się bardziej swobodnie. Dlatego po uprzejmym powitaniu „Hello/Hi, how are you?”, poprosi Cię o opowiedzenie czegoś o sobie (o Tobie ;)), używając zwrotu „Tell me about yourself”.

Przy okazji, warto wiedzieć, że uprzejme powitanie, zawierające pytanie „How are you?”, wymaga krótkiej, równie uprzejmej odpowiedzi, która zawrze to samo pytanie do rekrutującego, czyli na pytanie: „Hi, How are you?”, odpowiadasz: „I`m fine, thanks, and you?”.

Wróćmy jednak do drugiego pytania, na które powinieneś udzielić już bardziej obszernej odpowiedzi.

Jak opowiedzieć o sobie po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej?

Gdy osoba, z którą prowadzisz rozmowę, użyje zwrotu: „Tell me about yourself”, oczekuje, że opowiesz jej o czymś, co jest związane z powodami Twojej aplikacji, na stanowisko, jakie oferuje. Innymi słowy, nie oczekuje, że opowiesz jej, co lubisz jeść, jaki jest Twój ulubiony kolor, czy jak często chodzisz do kina, ale opowiesz o sobie w kontekście zawodowym. Porusz więc temat swojego doświadczenia, znajomości branży, w której działa pracodawca, oraz o osiągnięciach i umiejętnościach, które mogą mieć wpływ na decyzję o tym, czy to właśnie Ty zostaniesz zatrudniony. Możesz wówczas użyć takich zwrotów, jak:

  • As you will see from my resume… – Jak można zobaczyć w moim CV…
  • My real strenght is… – Jestem naprawdę dobry w…
  • My current personal goal is to… – Aktualnie obrałem sobie za cel…

Oczywiście na tym rozmowa się nie skończy, a po Twojej autoprezentacji, rekruter może Ci zadać jeszcze wiele innych pytań.

Przykładowe pytania i odpowiedzi na rozmowie o pracę po angielsku

Pamiętaj, że te pytania nie są niczym obcym na rozmowach kwalifikacyjnych, są po prostu zadawane w obcym języku, dlatego też spodziewaj się pytań typu:

  • Dlaczego chcesz dostać tę pracę — Why do you want this job?
  • Dlaczego powinniśmy Cię zatrdnić — Why should we hire you?
  • Jakie są Twoje wady i zalety — What is your strenghts and weakness?

Why do you want this job? – jak odpowiedzieć na to pytanie?

Odpowiedź na pytanie o to, co spowodowało, że chcesz pracować w danej firmie, często rodzi problemy wśród kandydatów do pracy. Tymczasem nie powinna, bo te pytania pojawiają się praktycznie na każdej rozmowie o pracę, także tej po angielsku i powinieneś się ich spodziewać. To, w jaki sposób na nie odpowiesz, zależy w dużej mierze od tego, jak dobrze przygotowałeś się do rozmowy. Na pewno robiłeś research o firmie, dlatego odpowiadając na to pytanie, pokaż, że coś o niej wiesz. Użyj takich zwrotów, jak:

  • Zawsze podziwiałem Wasze nowatorskie podejście do największych wyzwań w branży — I have always admired your innovative approach towards the biggest challenges in the industry.
  • Bardzo szanuje Wasze podejście do zrównoważonego rozwoju… – I highly respect your approach to sustainability…
  • Pragnę wykorzystać moje umiejętności w rozwiązywaniu problemów, z którymi się borykasz — I’m looking forward to using my skills to tackle problems you face…
  • Jestem pod wrażeniem tego, jak Twoja firma chce się rozwijać.. – I am impressed with the way your company wants to grow..

Why should we hire you? – najczęstsze pytanie na rozmowie o pracę

Udzielając odpowiedzi na pytanie o powody aplikacji do danej firmy, czyli „Why do you want this job?” nie wolno mylić z najczęściej zadawanym pytaniem „Why should we hire you?”. Chociaż, odpowiadając na nie, można odnieść się do wiedzy o firmie pracodawcy.

Gdy usłyszysz pytanie na rozmowie rekrutacyjnej o to, dlaczego to Ciebie powinien zatrudnić, pracodawca będzie oczekiwał, że udowodnisz mu, że to właśnie Ty, jak nikt inny nadajesz się do tej pracy. Powiedz więc o swoich kwalifikacjach i umiejętnościach.

Przydać Ci się mogą takie zwroty, jak:

  • I’m a wide profile… professional. – Jestem specjalistą w zakresie… o szerokim profilu zawodowym.
  • I have proven track record of…– Mam udokumentowane osiągnięcia w…
  • I’m very attentive to detail. – Przykładam dużą uwagę do szczegółów.

What is your strenghts and weakness? – pytanie o słabe i mocne strony

Z pewnością możesz się spodziewać tego pytania podczas rozmowy o pracę po angielsku, po polsku i w każdym innym języku. Pytanie o Twoje mocne i słabe strony pozwala rekrutowi sprawdzić, jakie masz zdanie na swój temat. Musisz być bardzo uważny, udzielając odpowiedzi na to pytanie. Nie możesz pokazać, że jesteś zarozumiały czy nieomylny. Dlatego, na to pytanie rekrutacyjne odpowiadaj:

  • I’m self-motivated. – Potrafię dobrze sam się zmotywować.
  • I’m a team-player. – Dobrze pracuję w zespole.
  • I have a natural ability to… – Posiadam naturalną umiejętność…
  • In the past, I struggled with time management, but I`m working on it… – Miałem problemy z zarządzaniem własnym czasem, ale pracuję nad tym…

Pytania po angielsku na rozmowie o pracę

Powyżej wymieniliśmy tylko kilka pytań rekrutacyjnych po angielsku i odpowiedzi, jakich możesz na nie udzielić. Dzięki temu wiesz, czego możesz się spodziewać, jeśli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna po angielsku. Jednak dobrze wiemy, że im więcej pytań zadawać będzie osoba rekrutująca, tym bardziej możesz się stresować, poszukując w głowie właściwych zwrotów, którymi pozytywnie zwrócisz na siebie uwagę. Z tego powodu przedstawiamy Ci 10 przydatnych zwrotów, które mogą Ci w tym pomóc.

Rozmowa o pracę po angielsku – 10 przydatnych zwrotów

Każda rozmowa kwalifikacyjna jest inna, ale większość z nich zawiera podobne pytania, dlatego zwroty, które prezentujemy poniżej, są na tyle uniwersalne, że mogą Ci się przydać zawsze. Chociaż pamiętaj, że to tylko przykłady wybrane przez nas, choć mamy nadzieję, że dzięki nim, Twoja rozmowa kwalifikacyjna po angielsku przebiegnie pomyślnie.

  1. Jak można zobaczyć w moim CV… As you will see from my resume…
  2. Mam… lat doświadczenia w dziedzinie… – I have… years of experience in the filed of…
  3. Jestem naprawdę dobry w… – My real strenght is…
  4. Aktualnie obrałem sobie za cel… – My current personal goal is to…
  5. Studiowałem na uniwersytecie — I studied at the University…
  6. Mam dyplom z… – I have a diploma in…
  7. Ukończyłem kurs…. – I have finished a course in…
  8. Zawsze interesowałem się… – I`ve always been interested in…
  9. Motywują mnie… – I`m motivated by…
  10. Posiadam naturalną umiejętność… – I have a natural ability

Jak udzielać odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej w języku angielskim?

W trakcie rozmowy o pracę pamiętaj, aby nie rozwlekać się z tematem i udzielać konkretnych odpowiedzi na pytania. Jeżeli rekruter pyta Cię o Twoje słabe strony, nie mów, że lubisz ucinać sobie popołudniowe drzemki, przez które nieraz spóźniłeś się na spotkanie ze znajomymi. Bądź rzeczowy i pamiętaj, po co przyszedłeś na tę rozmowę.

Staraj się także nie odnosić zbyt często do poprzedniej pracy, o ile nie jest to istotne. Możesz natomiast wspomnieć o tym, jeśli to prawda, że w poprzedniej pracy byłeś ceniony za to, że potrafisz pracować w zespole i oczywiście nie zapominaj przy tym mówić po angielsku 😉 Pamiętaj o zwrocie „I’m a team-player”.

Rozmowa o pracę po angielsku — przydatne wskazówki na koniec

Wiesz już, jakich pytań możesz się spodziewać i jak może wygląda ten etap rekrutacji, związany z rozmową po angielsku, ale powyższe pytania i przykładowe odpowiedzi to nie wszystko. Sama znajomość języka obcego może nie wystarczyć, aby zachwycić rekruta na tyle, by przejść do kolejnego etapu, dlatego pokaż, że jesteś odważny i zastosuj kilka dodatkowych wskazówek.

Zadawaj pytania

Chociaż dużo już powiedzieliśmy na temat tego, jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku mogą Cię czekać i jak na nie odpowiadać, to nie zapominaj, że Ty także możesz zadawać pytania rekruterowi. Nie bój się przy tym zapytać o to:

  • Jakie są cele firmy i jej strategia rozwoju. – What are the goals of the company and its development strategy.
  • W jaki sposób firma mierzy efekty pracy. – How does the company measure work performance?

Mów szczerze o oczekiwaniach finansowych

Ponadto, gdy pojawi się na rozmowie pytania, o Twoje oczekiwania finansowe, nie bój się o nich mówić szczerze. Pomóc Ci w tym mogą zwroty:

  • I believe it’s fair for me to expect… – Uważam, że to uczciwe z mojej strony, aby oczekiwać…
  • I expect experience-based remuneration. – Spodziewam się wynagrodzenia opartego na moim doświadczeniu.

Gdy nie usłyszysz pytania…

Stres powoduje, że możesz czasem nie usłyszeć pytania, zadanego przez rekrutera. To zrozumiałe i nie bój się poprosić osoby, która prowadzi z Tobą rozmowę, o powtórzenie pytania. Zrób to jednak profesjonalnie. Użyj zwrotu:

  • Przepraszam, jestem bardzo zestresowany. To dla mnie bardzo ważne. – Excuse me, I am feeling really stressed. It is very important for me.
  • Przepraszam, czy mógłby Pan powtórzyć to pytanie? – Excuse me, would you mind repeating this question, please?

Jak zakończyć rozmowę o pracę po angielsku?

Niezależnie od tego, jak czujesz, że przebiegła Twoja rozmowa o pracę po angielsku, pamiętaj o kulturze i o tym, aby być profesjonalnym, a jednocześnie dać rekrutującemu do zrozumienia, że oczekujesz informacji o przejściu do kolejnego etapu. Zakończ rozmowę jednym ze zwrotów:

  • Thank you for taking your time to meet me. – Dziękuję, że poświęcił Pan/Pani czas na spotkanie się ze mną.
  • Please note that I’m available for an immediate start. – Proszę mieć na uwadze, że mogę rozpocząć pracę natychmiast.
  • In case you need anything else from me, I’ll be happy to meet again. – Jeśli będą Państwo czegoś jeszcze ode mnie potrzebowali, chętnie znów się z Państwem spotkam.

Powodzenia! Jeśli jednak wciąż szukasz pracy dla siebie, zajrzyj do zakładki z aktualnymi ofertami pracy.