Urlop okolicznościowy z powodu śmierci członka rodziny – komu przysługuje i ile dni?
Według licznych badań odejście bliskiej osoby to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć w całym życiu. Nic więc dziwnego, że ludzie potrzebują wtedy wyjątkowego traktowania. Kodeks pracy przygotował z tego względu urlop okolicznościowy z powodu śmierci członka rodziny. W tym artykule wyjaśnimy, komu on przysługuje i ile dni trwa.
Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje na śmierć rodziców?
Jedna z najważniejszych kwestii dotyczy wymiaru urlopu okolicznościowego z powodu śmierci członka rodziny. Jego wymiar zależy od klasyfikacji powiązań. Dla osób wchodzących w skład najbliższej rodziny zmarłego przysługują dwa dni urlopu. Natomiast w teoretycznie dalszych relacjach również można liczyć na zwolnienie od pełnienia obowiązków służbowych, ale tylko przez jeden dzień.
Śmierć brata lub siostry – ile dni przysługuje na pogrzeb rodzeństwa?
Według informacji przekazanych przez nas we wcześniejszym akapicie mogłoby się wydawać, że na pogrzeb rodzeństwa przysługują dwa dni wolne. Co jednak ciekawe, ustalono inny wymiar urlopu okolicznościowego w przypadku śmierci brata lub siostry. Wtedy można liczyć na zaledwie jeden dzień wolny.
Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje na śmierć babci i dziadka?
W sytuacji, gdy zgon dotyczy babci lub dziadka, również otrzymuje się od pracodawcy jeden dzień urlopu okolicznościowego. Zasady są identyczne, jak w przypadku rodzeństwa, a także teściów. Takie prawo jest niepodważalne, gdyż zostało zagwarantowane przez przepisy zamieszczone w kodeksie pracy.
Śmierć dziecka – komu przysługuje urlop okolicznościowy na pogrzeb dziecka i ile dni się należy?
Pochowanie swojego zmarłego dziecka to scenariusz, jakiego praktycznie każdy rodzic nigdy się nie spodziewa. Niestety, życie często pisze własne – nie zawsze pozytywne – scenariusze. W kodeksie pracy przewidziano urlop okolicznościowy na pogrzeb dziecka w wymiarze dwóch dni.
Wniosek o urlop okolicznościowy na śmierć członka rodziny
Aby otrzymać urlop okolicznościowy z powodu śmierci członka rodziny, trzeba przygotować odpowiedni wniosek. Na szczęście zadanie to nie należy do skomplikowanych, więc nie powinno sprawić większych trudności. Przede wszystkim należy skupić się na kilku podstawowych elementach. Oto one:
- dane pracownika;
- dane pracodawcy;
- czas trwania urlopu;
- konkretny powód uprawniający do wykorzystania urlopu;
- termin wykorzystania dni wolnych.
Zamieszczenie tych informacji sprawi, że Twój wniosek o urlop okolicznościowy będzie w stu procentach kompletny.
Kiedy zgłosić wniosek o urlop okolicznościowy na śmierć bliskiej osoby?
Tak naprawdę najistotniejsza reguła dotycząca terminu składania wniosków o urlopy okolicznościowe dotyczy ogólnej oceny sytuacji. Należy podjąć takie kroki wystarczająco szybko tak, aby pracodawca nie miał podstaw do odmowy. Nie można powoływać się na wyjątkowe zdarzenie zbyt późno. Wracając do głównego tematu tego artykułu, urlop okolicznościowy na śmierć członka rodziny wymaga złożenia wniosku najlepiej tuż po ustaleniu daty pogrzebu. Jeśli tak zrobisz, pracodawca z pewnością rozpatrzy go pozytywnie.
Podsumowanie
Reasumując, urlop okolicznościowy z powodu śmierci członka rodziny przysługuje każdemu pracownikowi znajdującemu się w tej przykrej sytuacji. Oczywiście warto dodać, że musi być on zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Wymiar takiego urlopu wynosi jeden lub dwa dni wolne od pełnienia obowiązków służbowych. Pamiętaj także o złożeniu wniosku – najlepiej tuż po ustaleniu daty pogrzebu. Na naszym blogu możesz dowiedzieć się o różnych rodzajach urlopów.
Nasza agencja pracy tymczasowej stara się, abyś był na bieżąco z ważnymi informacjami.