Urlop okolicznościowy – rodzaje urlopów na szczególne okazje

6 września, 2022

Każdy człowiek potrzebuje od czasu do czasu wziąć kilka lub kilkanaście dni wolnych od pracy. Dzieje się tak zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy ludzie chcą przeżyć miło czas, tylko wypoczywając. Życie jest jednak bardzo nieprzewidywalne i samo pisze własne scenariusze. Zdarzają się szczególne sytuacje, w których splot wydarzeń wymaga natychmiastowego i niespodziewanego oderwania się od obowiązków służbowych. W tym artykule zaprezentujemy coś idealnie pasującego do tej tematyki, czyli urlop okolicznościowy i jego rodzaje. Zapraszamy do lektury!

Urlop okolicznościowy na ślub

Do grupy najważniejszych wydarzeń życiowych należy ślub. Organizacja całej ceremonii włącznie z weselem zajmuje mnóstwo czasu i zabiera sporo energii. Każdemu zależy, aby wszystko zostało perfekcyjnie dopracowane. Na czas tego niesamowitego wydarzenia obowiązki służbowe schodzą na dalszy plan. Jeżeli pracownik bierze ślub, przysługują mu dwa wolne dni. Natomiast w przypadku, gdy to Twoje dziecko znajduje się w centrum wydarzeń, możesz wziąć jeden dzień urlopu okolicznościowego.

Urlop okolicznościowy na śmierć

Odejście bliskiej osoby to traumatyczne przeżycie dla każdego człowieka – niezależnie od typu charakteru. W przypadku śmierci i pogrzebu małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy przysługują dwa dni wolne od pracy. W sytuacjach, gdy zgon dotyczy siostry, brata, teściowej, teścia, babki bądź dziadka można udać się na jeden dzień urlopu okolicznościowego.

Urlop okolicznościowy na narodziny dziecka

W tym przypadku długość urlopu okolicznościowego również wynosi dwa dni jak w kilku przypadkach opisanych wyżej. Warto jednak dodać, że zazwyczaj z tego przywileju korzystają ojcowie. Dla matek dzieci przewidziany jest dość długi urlop macierzyński, więc nie ma uzasadnionej potrzeby, aby wnioskować o dodatkowe dni wolne od pełnienia obowiązków służbowych. Oprócz tego każdemu rodzicowi przysługują dwa dni wolne w ciągu roku w ramach opieki nad potomkiem, które nie przekroczyło 14. roku życia, aczkolwiek nie wchodzi to już w skład urlopu okolicznościowego na narodziny dziecka.

Urlop okolicznościowy a urlop wypoczynkowy

Tutaj znajdziesz ciekawe artykuły związane z urlopem wypoczynkowym. Teraz podzielimy się z Tobą inną interesującą informacją głoszącą, że urlop okolicznościowy i wyżej wspomniany urlop wypoczynkowy są od siebie niezależne. Oznacza to, iż ich pule są odrębne, czyli liczone oddzielnie. Nie musisz więc obawiać się, że biorąc dzień wolny, stracisz go podwójnie. Istnieją jednak także podobieństwa pomiędzy tymi rodzajami urlopów. Przede wszystkim oba są płatne. Oprócz tego obowiązują one tylko osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę.

Czy niewykorzystany urlop okolicznościowy przechodzi na kolejny rok?

Jak sama nazwa wskazuje – urlop okolicznościowy dotyczy tylko wyjątkowych sytuacji. W związku z tym jego wykorzystanie musi wiązać się z terminem pozostającym w związku przyczynowym i czasowym z danym wydarzeniem z życia osobistego lub rodzinnego. To jednak wcale nie oznacza, iż istnieje obowiązek wykorzystania go w konkretnym dniu, aczkolwiek nie należy zbyt zwlekać, bo istnieje ryzyko przedawnienia. Niewykorzystany urlop okolicznościowy nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy.

Podsumowanie

Urlop okolicznościowy dotyczy różnych ważnych wydarzeń w życiu człowieka takich jak ślub, śmierć bliskiej osoby, czy narodziny dziecka. W zależności od klasyfikacji danego przypadku przysługuje wtedy jeden lub dwa dni wolne od pełnienia obowiązków służbowych. Korzystać z tego przywileju mogą tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Pamiętaj jednak, że tego typu urlop nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy.