Urlop wypoczynkowy – ile dni przysługuje pracownikom w ciągu roku?

16 sierpnia, 2022

Każda zatrudniona osoba ma prawo do odpoczynku. Wiele osób zastanawia się jednak, ile dni urlopu wypoczynkowego powinno się otrzymać według kodeksu pracy. W tym artykule omówimy więc dokładnie to zagadnienie. Zachęcamy do pozostania z nami oraz życzymy miłej lektury.

Urlop wypoczynkowy – kodeks pracy

W szeroko pojętych kwestiach związanych z urlopami odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w kodeksie pracy. Według tego aktu normatywnego urlop wypoczynkowy to coroczne i nieprzerwane zwolnienie pracownika od obowiązku świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. Co jednak ciekawe, pracownik w trakcie tych dni wolnych zachowuje swoje prawo do pensji w normalnej wysokości oraz nie może zrzec się tego urlopu. Taka opcja wypoczynku obowiązuje wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Skoro wiesz już, czym jest urlop wypoczynkowy, warto teraz zapoznać się z jego wymiarem. Tak naprawdę, aby stwierdzić, ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje, należy rozróżnić dwa przypadki. W pierwszym z nich ilość dni wolnych wynosi dwadzieścia. To tak naprawdę zagwarantowany próg, który nie możesz spaść. W drugim przypadku pracownikom przysługuje o sześć dni więcej.

Warto jednak pamiętać, że zasady te obowiązują tylko pracowników zatrudnionych na pełen etat. Przykładowo w przypadku pełnienia danego stanowiska przez połowę tradycyjnego wymiaru czasu pracy, ilość dni urlopu wypoczynkowego również należy podzielić na dwa.

Kiedy nabywa się prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego?

Zapewne wiele osób zadaje sobie powyższe pytanie, gdyż każdemu zależy na możliwości udania się na jak najdłuższy urlop. Nie jest to jednak takie proste, gdyż wszystko zależy od stażu pracy. Aby przysługiwało 26 dni wolnych, trzeba wykonywać swoje obowiązki służbowe przez co najmniej dziesięć lat, o czym więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Urlop wypoczynkowy a staż pracy

Jak wspomnieliśmy już w poprzednim akapicie – staż pracy odgrywa kluczową rolę przy określeniu, ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje. Jeśli wynosi on poniżej dziesięciu lat, to przysługuje 20 dni wolnych od pełnienia obowiązków służbowych. Natomiast dla osób pracujących co najmniej 10 lat, przysługuje sześć dodatkowych dni, co w ogólnym rozrachunku daje aż 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Podkreślamy, że w przypadku zatrudnienia na niepełny etat, wymiar dni wolnych odliczamy wprost proporcjonalnie. Natomiast osoby przebywające na okresie próbnym mają prawo do 1/12 pełnej długości urlopu wypoczynkowego za każdy miesiąc.

Urlop wypoczynkowy a okres nauki

Mamy dla Ciebie dobrą informację – do okresu zatrudnienia wlicza się także czas nauki. Wprawdzie wartości te nie podlegają sumowaniu, aczkolwiek i tak to bardzo korzystny przepis dla wszystkich pracowników. Poniżej przedstawiamy dokładne zasady, ile lat wlicza się za ukończenie konkretnej szkoły:

  • szkoła wyższa – 8 lat,
  • szkoła policealna – 6 lat,
  • średnia szkoła ogólnokształcąca – 4 lata,
  • średnia szkoła zawodowa – maksymalnie 5 lat,
  • szkoła zasadnicza – maksymalnie 3 lata.

Komu przysługuje więcej dni urlopowych?

Co jednak ciekawe, niektóre osoby mają prawo do dłuższego niż zazwyczaj urlopu wypoczynkowego. Przepisy konkretnie precyzują, w jakich przypadkach można skorzystać z dodatkowych dni wolnych od pełnienia obowiązków służbowych. Nauczyciele otrzymują więcej wolnego czasu w postaci ferii – letnich i zimowych. Natomiast osoby z niepełnosprawnościami oraz inwalidzi wojenni i kombatanci zyskują dziesięć dni. Pracownicy wprawdzie też mogą liczyć na 10 dni, ale tylko raz na dwa lata oraz  pod warunkiem pięcioletniego stażu w zawodzie. To jeszcze nie koniec, gdyż sędziowie wraz z prokuratorami dostają 6 dni bonusowych po przepracowaniu 10 lat oraz 12 dni po przepracowaniu 15 lat.

Podsumowanie

Reasumując, wiesz już, ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje w poszczególnych sytuacjach. We większości przypadków trwa 20 (w przypadku stażu pracy wynoszącego poniżej 10 lat) lub 26 dni (w przypadku stażu pracy wynoszącego co najmniej 10 lat). Istnieją jednak odstępstwa od tej reguły. Mowa o takich sytuacjach jak zatrudnienie na niepełny etat bądź kwalifikowanie się na dodatkowe dni wolne. Jeśli natomiast szukasz zatrudnienia, a co za tym idzie – też chciałbyś cieszyć się z urlopu wypoczynkowego, zadzwoń do nas lub skorzystaj ze specjalnego formularza kontaktowego.  Asistwork  to agencja pośrednictwa pracy która profesjonalnie zadba o Twoją zawodową karierę. Zapraszamy!