Urlop wypoczynkowy – komu przysługuje i kto płaci?

9 sierpnia, 2022

W życiu warto pamiętać o tak zwanym work-life balance. Ma on ogromne znaczenie, gdyż nie samą pracą człowiek żyje. Powinno się znajdować czas na zarówno pełnienie obowiązków służbowych, jak i relaks. Z tego względu pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy. W tym artykule omówimy zasady jego funkcjonowania. Wyjaśnimy dokładnie, komu przysługuje urlop wypoczynkowy, ile dni trwa oraz kto za niego płaci. Zachęcamy więc do pozostania z nami i życzymy miłej lektury.

Komu przysługuje urlop wypoczynkowy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale skomplikowana. Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. To tak naprawdę podstawowy i zarazem jedyny warunek otrzymywania tego typu dni wolnych od obowiązków służbowych. Co więcej, nie ma znaczenia wymiar godzinowy zatrudnienia. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy pełnisz dane stanowisko przez cały, pół, czy ćwierć etatu i tak masz opcję skorzystania z urlopu wypoczynkowego.

Prawo do urlopu wypoczynkowego narasta proporcjonalnie w miarę upływu okresu zatrudnienia oraz powiększa się o 1/12 całej wartości wraz z każdym miesiącem. Mowa tu o pierwszym roku kalendarzowym, w którym dana osoba została zatrudniona.

Urlop wypoczynkowy jest coroczny, a jeśli zastanawiasz się, co się stanie, gdy go nie wykorzystasz oraz do kiedy należy wykorzystać zaległe dni urlopowe,  wszystko wyjaśniamy dokładnie w innych artykułach. Mamy nadzieję, że rozwieją one Twoje wszelkie wątpliwości w tym wątku.

Ile dni urlopu wypoczynkowego należy się pracownikowi?

Aby móc ustalić, ile dni wynosi urlop wypoczynkowy, trzeba najpierw określić staż pracy danego pracownika. To właśnie ten czynnik jest decydujący w tym przypadku. Pracownicy, których zawodowa kariera trwa ponad 10 lat, mogą liczyć na 26 dni urlopu wypoczynkowego. Warto jednak ponownie pamiętać, że mowa tu tylko o zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Natomiast pracownikom mającym okres stażu wynoszący poniżej 10 lat przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego. W przypadkach niepełnych etatów przelicznik dzieli się przez dany ułamek (na przykład ½).

Oczywiście całkowicie powszechnymi sytuacjami są zmiany pracodawców. W takich przypadkach naliczanie stażu nie zaczyna się jednak od początku. Brane pod uwagę są zatrudnienia we wszystkich firmach pod warunkiem, że w trakcie ich obowiązywała umowa o pracę.

Co więcej, staż pracy nie obejmuje tylko pełnienia obowiązków służbowych. Oznacza to, że nie musisz być zatrudnionym, aby zyskać kilka lat do ostatecznego rozrachunku. Jak to się dzieje? To bardzo proste. Staż pracy obejmuje też okres nauki. Sytuacja ta przedstawia się następująco:

  • szkoła wyższa – 8 lat,
  • szkoła policealna – 6 lat,
  • średnia szkoła ogólnokształcąca – 4 lata,
  • średnia szkoła zawodowa – maksymalnie 5 lat,
  • szkoła zasadnicza – maksymalnie 3 lata.

Pamiętaj jednak, że wartości te się nie sumują. Brany pod uwagę jest tylko rodzaj szkoły zajmującej najwyższe miejsce w hierarchii. Przykładowo absolwenci szkół wyższych zyskują 8 lat stażu pracy – nie wlicza się wtedy szkół średnich. Pomimo to, i tak do uzyskania 26-dniowego urlopu wypoczynkowego brakuje już wtedy zaledwie dwóch lat pracy.

Kto płaci za urlop wypoczynkowy?

Kwestia opłaty za urlop wypoczynkowy pracownika nie budzi praktycznie żadnych wątpliwości. Obowiązek ten jest po stronie pracodawcy, który musi zapłacić swojemu pracownikowi za dni wolne od pełnienia obowiązków służbowych. Co więcej, wynagrodzenie się nie zmienia. Oznacza to, iż nie może zostać zmniejszone (jeśli wynagrodzenie jest stałe). Zupełnie inaczej to wygląda w przypadku urlopu na żądanie.

Urlop wypoczynkowy w pigułce

Urlop wypoczynkowy jest przeznaczony dla każdej osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Jego czas trwania wynosi zazwyczaj 20 lub 26 dni. Dokładna długość zależy od stażu pracy, do którego wlicza się również okres nauki. W trakcie urlopu wypoczynkowego Twoje wynagrodzenie nie może zostać zmniejszone pod warunkiem, iż jest stałe. Pensję za urlop wypoczynkowy tradycyjnie wypłaca pracodawca.

Jeżeli chciałbyś zyskać prawo do urlopu, ale aktualnie masz problemy ze znalezieniem zatrudnienia, skontaktuj się z nami – najlepszą agencją pracy tymczasowej. Pomożemy Ci zbudować Twoją wymarzoną karierę. Sprawimy, że Twoje życie zawodowe znacznie się poprawi, a Ty staniesz się tak szczęśliwym człowiekiem, jak nigdy dotąd. Zapraszamy!

KontaktAsistwork
Asistwork to agencja pracy tymczasowej, która pomaga dotrzeć do kandydatów w 18 lokalizacjach w Polsce.
Nasze biuraGdzie nas znajdziesz?
Skontaktuj się z namiZnajdziemy rozwiązanie
Jesteśmy firmą z doświadczeniem, od 8 lat tworzymy Polski rynek. Pomagamy kandydatom w budowaniu ich kariery, a klientom w znalezieniu odpowiedniego pracownika.

© 2014 – 2022 Asistwork