Czym jest mobbing w pracy?

5 października, 2021

Firmy i miejsca pracy mają różne standardy. Z tego względu nie każdy ma przywilej realizowania obowiązków służbowych w przyjaznej atmosferze. Czasami zdarzają się bardzo niechciane sytuacje, a jedną z nich jest tak zwany mobbing. Warto dowiedzieć się, czym on jest, a także co robić w przypadku jego wystąpienia. Przeczytaj i dowiedz się odpowiedzi na te pytania.

Mobbing definicja

O tym pojęciu słyszało mnóstwo osób, jednak mało kto potrafi wyjaśnić jego znaczenie. Co więcej, niesie to za sobą negatywne konsekwencje, ponieważ brak wiedzy ogranicza możliwości rozpoznania tego problemu. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że sporo ludzi zmaga się z tym zjawiskiem, ale nie zdaje sobie z tego sprawy. Każdy powinien wiedzieć, co ono oznacza przed przyjęciem oferty pracy.

Zrozumiałe wyjaśnienie znajdziesz w Kodeksie pracy, według którego mobbing to „działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników”.

Warto dodać, że wbrew pozorom mobbing nie zachodzi tylko między szefem a podwładnym. Jest to wprawdzie najpopularniejszy rodzaj tego zjawiska, ale nie jedyny. Zdarza się również, że obie strony są na tym samym poziomie w hierarchii firmy. W teorii są więc współpracownikami, ale w praktyce zamiast wspólnie działać, wyrządzają sobie krzywdę.

Najpopularniejsze przykłady mobbingu

Miejsca pracy i wymagające procesy rekrutacji pracowników wyróżniają się swoją specyfiką, przez co trudno jest rozpoznać, że dzieje się coś złego. Dlatego warto wiedzieć, jakie zachowania zalicza się do mobbingu. Niezwykle popularne są obraźliwe słowa, gesty i lekceważące podejście do człowieka. Krzywdę wyrządzają także żarty mające na celu głównie ośmieszenie pracownika. Zdarzają się też groźby dotyczące między innymi zwolnienia z firmy lub nawet życia prywatnego.

Konsekwencje mobbingu

Niestety bycie ofiarą takiego zjawiska niesie za sobą bardzo negatywne i groźne skutki. W dużej mierze dotyczą one zdrowia psychicznego, które zostaje zrujnowane. Nękanie i zastraszanie powoduje obniżenie samooceny i poczucie własnej wartości. Nawet udzielenie pomocy osobie poszkodowanej nie rozwiązuje problemu od razu — wychodzenie z takiego stanu zajmuje dużo czasu i wymaga wielu spotkań ze specjalistami. Ofiara ma też problemy z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi. Spada również motywacja do pracy, a strach przed kolejnymi niechcianymi sytuacjami blokuje podejmowanie działań. Nawet gdy na horyzoncie pojawi się ciekawa oferta pracy, to i tak zostaje odrzucana. Takie sytuacje potrafią odciskać swoje piętno nawet na całe życie.

Jak sobie radzić z mobbingiem?

Przede wszystkim należy od razu zaznaczyć, że bezwzględnie trzeba szukać pomocy. Próby rozwiązania tak poważnego problemu we własnym zakresie zazwyczaj kończą się tylko pogorszeniem sytuacji. Dla zdrowia psychicznego warto udać się do specjalisty w tej dziedzinie, aby oczyścić i uzdrowić swoją głowę. Natomiast działania w miejscu pracy powinno się zacząć od zgłoszenia wystąpienia zjawiska mobbingu poprzez oficjalne pismo do pracodawcy. Brak odpowiedzi i reakcji sprawi, że trzeba zaangażować do tej sprawy inne organy między innymi Państwową Inspekcję Pracy lub stowarzyszenia zajmujące się pomocą dla pracowników. Dzięki przeciwstawieniu się ostrzega się też innych, którzy chcieli wziąć udział w procesie rekrutacji pracowników do tej firmy.

Co więcej, można wystąpić o zadośćuczynienie. Otrzymuje się je w przypadku znaczącego uszczerbku na zdrowiu. W sytuacji, w której mobbing spowodował rezygnację z pracy, również przysługuje odszkodowanie. Ostateczną decyzję podejmuje sąd pracy po wcześniejszym złożeniu pozwu. To jednak nie koniec — osoba dopuszczająca się mobbingu powinna ponieść konsekwencje i na szczęście jest to bardzo realny scenariusz. Kodeks karny jasno określa, że nękanie i groźby są czynem zabronionym podlegającym grzywnie lub nawet pozbawieniu wolności. Po zebraniu materiałów dowodowych, na przykład zdjęć, czy dokumentacji zdrowotnej szanse na wygranie takiej sprawy w sądzie są oceniane na wysokie. Pamiętaj, że trzeba reagować nie tylko wtedy, gdy jest się ofiarą, ale także w sytuacjach, w których ktoś z otoczenia potrzebuje pomocy.

KontaktAsistwork
Asistwork to agencja pracy tymczasowej, która pomaga dotrzeć do kandydatów w 18 lokalizacjach w Polsce.
Nasze biuraGdzie nas znajdziesz?
https://asistwork.pl/wp-content/uploads/2021/06/mapa-konturowa-asist.png
Warszawa
Poznań
Katowice
Wrocław
Zielona Góra
Skontaktuj się z namiZnajdziemy rozwiązanie
Jesteśmy firmą z doświadczeniem, od 8 lat tworzymy Polski rynek. Pomagamy kandydatom w budowaniu ich kariery, a klientom w znalezieniu odpowiedniego pracownika.

© 2014 – 2021 Asistwork