Wniosek o urlop wypoczynkowy – gotowy wzór do wypełnienia wraz z omówieniem

30 sierpnia, 2022

Wniosek o urlop wypoczynkowy – gotowy wzór do wypełnienia wraz z omówieniem

Zapraszamy do przeczytania kolejnego artykułu z tematyki dotyczącej szeroko pojętego urlopu wypoczynkowego. Wcześniej omówiliśmy już między innymi wymiar oraz warunki jego przydzielenia. Tym razem zajmiemy się wnioskiem o urlop wypoczynkowy. Sprawdź, jak wygląda gotowy wzór z dokładnym objaśnieniem poszczególnych elementów.

Czy wniosek o urlop wypoczynkowy jest wymagany?

Tak naprawdę kodeks pracy nie przewiduje obowiązku składania wniosku o urlop wypoczynkowy w formie pisemnej, aczkolwiek to bardzo popularna praktyka w wielu firmach. Pracodawcom jest wtedy po prostu łatwiej zaplanować harmonogram tak, aby nie zaburzał on funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Dokładne zasady ustalania terminów są jednak sprawą indywidualną, więc w różnych firmach mogą obowiązywać inne reguły. Jedno jest jednak pewne – jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, nikt nie może zabrać przysługującego Tobie prawa do tego typu dni wolnych od pełnienia obowiązków służbowych.

Urlop wypoczynkowy – gotowy wzór do wypełnienia

Poszukiwanie gotowego wzoru wniosku o urlop wypoczynkowy nie należy do skomplikowanych zadań. W Internecie bez problemu znajdziesz mnóstwo takich szablonów. Wystarczy je pobrać w preferowanym formacie np. DOC, DOCX lub PDF, a następnie wydrukować. Etap ten zajmie Ci zaledwie minutę!

 Pobierz gotowy wzór 

Jak wypełnić wniosek o urlop wypoczynkowy?

Z tym procesem również nie powinieneś mieć większych kłopotów. Jeżeli skorzystasz z gotowego szablonu, wystarczy tylko wypełnić poszczególne rubryki. Oczywiście fundamentem tego typu dokumentów jest podanie wszystkich potrzebnych danych zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Następnie należy podać informację dotyczącą wymiaru oraz terminu urlopu. Niezbędny jest czytelny podpis, a poniżej warto zamieścić formułkę o wyrażeniu zgody na tę prośbę. Pracodawcy pozostanie tylko podpisanie się pod nią, co będzie jednoznaczne z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku.

Urlop wypoczynkowy a odmowa pracodawcy

Jak już wyżej wspomnieliśmy – wszystkim osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Odmowa pracodawcy jest możliwa tak naprawdę tylko w przypadku wcześniejszego wykorzystania dni wolnych. Warto również respektować zasady obowiązujące w danej firmie. Jeśli szef ustali ze swoją kadrą, aby wnioski o urlop składać z wyprzedzeniem (na przykład miesięcznym), to należy mieć to na uwadze. W innym przypadku może dojść do nieprzyjemnych sytuacji skutkujących pogorszeniem wzajemnych relacji. Zapamiętaj jednak, iż spełniając wszystkie wymogi, nikt nie ma prawa zabrać Ci urlopu wypoczynkowego.

Wniosek o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Istnieje podstawa prawna, na której mocy można złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Gwarantuje to artykuł 163 § 3 kodeksu pracy. Składana prośba do pracodawcy jest bardzo podobna jak w tradycyjnych warunkach. Wystarczy zamieścić w niej tylko informację o końcu urlopie macierzyńskim, a szef powinien przyznać Ci kolejną pulę dni wolnych od pełnienia obowiązków służbowych.

Podsumowanie

Wniosek o urlop wypoczynkowy wyróżnia się prostotą. Zamieszcza się w nim tylko najważniejsze informacje i krótką prośbę o przyznanie dni wolnych. Gotowe szablony znajdziesz w Internecie. Są one dostępne do pobrania w różnych plikach. Pamiętaj także, iż będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, masz pełne i nienaruszalne prawo do urlopu wypoczynkowego. Ponadto po skończonym urlopie macierzyńskim możesz od razu wnioskować o tego rodzaju dni wolne.

Na stronie naszej agencji pracy znajdziesz także inne artykuły o urlopie wypoczynkowym. Kliknij TUTAJ, a zostaniesz błyskawicznie przekierowany do fantastycznego bloga, a w nim znajdują się właśnie te oraz inne teksty.