Kiedy masz w planach poszukiwanie pracy i przygotowujesz swoje CV, rozmyślasz pewnie nad zdjęciem. Jakie dodać, czy w ogóle je dodawać, czy musisz to zrobić, czy jest to dobrowolne, a jeśli tak, czy pracodawca chętniej weźmie pod uwagę Twoją kandydaturę, jeśli zobaczy Twoją twarz, czy może nie ma to większego wpływu a Twoje powodzenie w rekrutacji. W tym artykule rozprawimy się ze wszystkimi mitami na temat zdjęcia do CV. Koniecznie przeczytaj.
Czy w CV musi być zdjęcie?
Na pytanie, czy w CV musi pojawić się zdjęcie, odpowiemy wprost — nie musi. Zresztą, przez ostatnie lata ilość informacji i wygląd samego dokumentu CV całkowicie się zmienił. Dziś nie potrzebujesz wypisywać całej historii swojego zatrudnienia, czy też wszystkich szkół, jakie skończyłeś. To od Ciebie zależy, które z tych informacji zamieścisz. Na pewno musisz to robić umiejętnie, tak aby Twoje CV było dopasowane do profilu stanowiska, na jakie aplikujesz. No bo w sumie czym jest CV? CV, czyli skrót od łacińskiego zwrotu curriculum vitae („przebieg życia”) to tak naprawdę Twój życiorys, ale zastanów się, czy aplikując na sprzedawcę w markecie budowlanym, Twojego przyszłego pracodawcę zainteresuje to, że do tej pory między innymi byłeś pomocnikiem piekarza?
Wróćmy jednak do zdjęcia w CV, fakt, zapewne Tobie także jest miło widzieć, z kim rozmawiasz i chciałbyś mieć przed oczyma obraz osoby, o której czytasz, ale czy jest to najważniejsze? Zwłaszcza jeśli aplikujesz na stanowisko produkcyjne, gdzie przede wszystkim liczą się Twoje zdolności manualne? Tak więc, podsumowując ten akapit CV bez zdjęcia, jest absolutnie dopuszczalne, choć w wielu przypadkach warto je dodać.
Dlaczego warto wstawić zdjęcie do CV
Wstawiając zdjęcie do CV, masz szansę wyróżnić się na tle innych kandydatów. Być może to zdecyduje o tym, że pracodawca czy rekruter to właśnie Ciebie zaprosi na rozmowę. Twoje CV stanie się bardziej atrakcyjne. Poza tym osoba, która zobaczy, że poświęciłeś czas na przygotowanie CV i zdjęcia może uznać, że zaangażowałeś się w pracę nad nim i jesteś zmotywowany do zdobycia stanowiska, na które aplikujesz. Poza tym zwróć uwagę na jeszcze jeden aspekt. Chociaż zdjęcie w CV nie jest obowiązkowe (chyba że wyraźnie wymaga tego pracodawca, bo np. prowadzi rekrutację na modela do spotu reklamowego), to pomaga ono rekrutowi łatwiej Cię zapamiętać. To wszystko sprawia, że warto zamieścić zdjęcie w swoim CV. Tylko, jak powinno wyglądać dobre zdjęcie do CV?
Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV
Przemyśl swoje zamiary. Nie wstawiaj zdjęcia z imprezy u cioci, czy też tego, które robiłeś do szkolnego dyplomu 6 lat temu. Zadbaj o to, aby zdjęcie było aktualne, przejrzyste i takie, na którym wyglądasz schludnie. Przemyśl swoją koncepcję, uczesz się, pokaż, że masz szacunek do osoby, do której się przez nie zwracasz. Aha. Selfie odpadają. Zdjęcia z telefonu są ok, o ile nie robisz ich sobie samodzielnie. Lepiej jednak zwrócić się do profesjonalisty, który zadba o idealne zdjęcie, na którym będziesz wyglądać profesjonalnie. Pomyśl. Czy chciałbyś/chciałabyś zatrudnić do pracy kogoś siedzącego w dresach na kanapie?
Jak zrobić zdjęcie do CV
Fotograf, robiąc Ci zdjęcie do CV, zadba o to, aby było wyraźne. Przede wszystkim, ma on profesjonalny aparat, oświetlenie i statyw, który sprawi, że nic się nie poruszy, ty się nie rozmażesz, a tło będzie neutralne – to znaczy, że nie będzie zakłócać tego, co na zdjęciu jest najważniejsze, czyli Ciebie. Fotograf, który jest doświadczony w tego typu zdjęciach, zrobi Ci ich kilka, aby wybrać najlepsze ujęcie, podpowie także, jak się zachować, by wyglądać naturalnie i profesjonalnie. Oczywiście, musisz się do zdjęcia przygotować. Zadbać o schludną fryzurę, postaw na przynajmniej pół formalny strój i popracuj nad delikatnym uśmiechem. Ten zawsze ociepla wizerunek.
Jaki format zdjęcia do CV
Pamiętaj, że zdjęcie ma być dodatkiem do Twojego CV, który sprawi, że stanie się ono bardziej atrakcyjne. Nie może go jednak zdominować. Dlatego wstawiając zdjęcie do CV, nie szalej z jego rozmiarem. Optymalne jest 4 na 5 centymetrów. To i tak sporo, jak na kartę A4, na której zwykle przygotowujemy CV. Oczywiście nie musisz się tego sztywno trzymać, ale pilnuj proporcji i pamiętaj, że wstawiasz je po to, aby zwrócić na siebie uwagę, a nie po to, aby przyćmić Twoje osiągnięcia, o których napiszesz w treści. Powtórzymy się, ale profesjonalizm przede wszystkim. Fotografia ma robić dobre wrażenie.
Profesjonalne zdjęcie do CV
No dobrze, zatem profesjonalne CV potrzebuje profesjonalnego zdjęcia. Czy zatem fotografie z wakacji odpadają? Faktycznie, może Ci przyjść do głowy, aby zdjęcie do CV wybrać z ostatniej wakacyjnej sesji. Cóż, wcale nie musi to być zła decyzja, o ile nie aplikujesz na stanowiska menedżerskie w instytucjach finansowych (na przykład). Pamiętaj, że ogólne Curricculum Vitae to przeszłość. Przygotowując swoje CV, robisz to z myślą o aplikacji na konkretne stanowisko. Jeśli wiec aplikujesz do sklepu czy biura podróży, zdjęcie z wakacji (o ile wyglądasz na nim wyraźnie i schludnie) może być całkiem dobrym pomysłem. Jednak jeśli Twoim celem jest wysoka pozycja w dużej korporacji, zadbaj o to, aby na fotografii do CV nie było niczego innego oprócz Ciebie.
Czego unikać robiąc zdjęcie do CV?
W zasadzie odpowiedzieliśmy już na pytanie, czego unikać, robiąc zdjęcie do CV, ale możemy jeszcze wspomnieć o kilku najważniejszych kwestiach, dla podsumowania. Zatem:
- zwróć uwagę na swój ubiór – rozpięte guziki koszuli odsłaniające zbyt wiele, wzorki, różnokolorowe bluzki nie są dobrym pomysłem;
- jeśli nosisz zarost, zadbaj także o niego;
- zadbaj, by w tle nie było innych ludzi czy zwierząt;
- jeśli dodajesz zdjęcie do CV to po to, aby było Cię na nim widać, dlatego unikaj dalekich kadrów;
- pilnuj, aby zdjęcie nie było rozmazane czy prześwietlone.
Gdzie dodać zdjęcie. Jak umieścić w CV, w którym miejscu?
Wspomnieliśmy już o rozmiarze zdjęcia i o tym, że musisz zachować proporcje przy jego wstawianiu do CV, ale w zasadzie gdzie je wstawić? Z której strony? Na pewno nie wstawiaj zdjęcia na środku. CV to nie portfolio do agencji modeli i modelek tylko dokument, którego zadaniem jest przekazanie jak największej ilości istotnych dla rekrutera informacji o Twoich umiejętnościach, wykształceniu i doświadczeniu. Umieść zatem zdjęcie po jego lewej lub prawej stronie, na górze CV obok informacji kontaktowych. To najlepsza praktyka. Unikaj przy tym kolorowych ramek, które odwracają od niego uwagę. Czy to już wszystko?
CV ze zdjęciem gwarancją sukcesu?
Pamiętaj, że nawet jeśli wstawisz idealne zdjęcie do CV, nie gwarantuje Ci ono sukcesu i otrzymania posady. Jednakże może zachęcić pracodawcę, czy rekrutera do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Nie zapomnij jednak o ty, co w CV jest o wiele bardziej istotne, czyli informacjach o Tobie i o tym, co przekona pracodawcę, że nadajesz się na stanowisko, na które aplikujesz. Doświadczenie, wykształcenie, kursy i umiejętności, mają o wiele większą moc niż zdjęcie, nawet to wykonane u profesjonalnego fotografa. A gdy przygotujesz już swoje CV, zajrzyj do naszego portalu z ogłoszeniami o pracy i sprawdź, jakie wakaty na Ciebie czekają. Zweryfikuj wymagania pracodawcy i edytuj CV tak, aby odpowiadało na jak największą ilość jego wymagań. Oczywiście, pamiętaj, że musi to być zgodne z prawdą. Powodzenia w rekrutacji!