Prowadzenie firmy to zadanie o bardzo wysokim poziomie trudności wymagające posiadania wielu umiejętności. Praktycznie każdego dnia staje się przed trudnymi wyborami, które rzutują na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Jedno z największych wyzwań to zarządzanie pracownikami. Jak robić to w sposób efektywny? Sprawdź, czytając dalszą część tego artykułu.
Podział obowiązków i organizacja pracy
Nawet zatrudnienie najlepszego specjalisty w danej branży nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeżeli danej osobie nie zostaną przedstawione konkretne cele. Pracownik musi wiedzieć, czego dokładnie wymaga się od niego. Jak to zrobić? Przede wszystkim stworzyć sprecyzowany podział obowiązków. Pamiętaj o zasadzie mówiącej, że skoro kadra ma zajmować się wszystkim, to w praktyce zajmuje się niczym ze względu na brak poczucia indywidualnej odpowiedzialności. Każdy pracownik powinien mieć więc jasno określone zadania do wykonania, przez co organizacja całej firmy będzie stała na wysokim poziomie. Przykładowo część osób zajmuje się reklamą, część papierologią, a jeszcze inna grupa obsługą klientów. Brak takiego klarownego planu wpływa destrukcyjnie na członków firmy, co w efekcie zmniejsza ich efektywność. Listę obowiązków powinno zawierać już ogłoszenie o pracę. Dzięki temu zwiększa się szansę na udane pozyskiwanie pracowników. Proces zarządzania rekrutacją możesz także przeznaczyć agencji pośrednictwa pracy, która zajmie się tym zadaniem z zachowaniem najwyższych standardów.
Odpowiednia komunikacja
Absolutny fundament sterowania zespołem to komunikacja i szybki przepływ informacji. Dotyczy to wszystkich firm — funkcjonujących w sposób zarówno zdalny, jak i stacjonarny. Ustalenia dotyczące podejmowanych działań i projektów powinny być precyzyjnie przekazywane, aby uniknąć nieporozumień. Zdarzają się również pilne sytuacje, o których pracodawca musi natychmiast poinformować kadrę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie jednego narzędzia służącego do komunikacji kadry. Może być nim poczta e-mail albo internetowy komunikator.
Inną rekomendowaną opcją jest korzystanie ze specjalnych aplikacji, które znacząco ułatwiają zarządzanie zespołem. Zawierają one takie funkcje jak kalendarz służący do planowania, czy pogląd realizacji zadań w czasie rzeczywistym. Dzięki temu wykonywanie projektów jest zdecydowanie prostsze, a pracodawca może przydzielać i modyfikować operacje w błyskawicznym tempie.
Bądź wymagający, ale z ludzką twarzą
Chcąc efektywnie zarządzać zespołem, musisz wiedzieć, że bardzo dużo zależy od zachowania pracodawcy. W stosunku do swoich pracowników powinieneś być stanowczy i wymagający, bo są to dwie niezbędne cechy każdego efektywnego szefa. Zadbaj również o dobrą atmosferę w firmie oraz obowiązkowo o sprawiedliwe traktowanie całej kadry. Faworyzowanie nawet jednego członka zespołu bardzo negatywnie odbija się na funkcjonowaniu całego przedsiębiorstwa przez wywołanie licznych konfliktów. Staraj się też nagradzać i motywować zespół.
Jak sprawdzić, czy efektywnie zarządzasz swoją kadrą?
W matematyce do sprawdzenia poprawności wykonania danego zadania potrzebny jest końcowy wynik. Jeżeli zgadza się, to oznacza, że wszystko zostało wykonane dobrze. Natomiast w przypadku braku zgodności, musiał wkraść się jakiś błąd. Podobnie wygląda sytuacja z efektywnością zarządzania kadrą. Najbardziej miarodajne są dwie miary — wyniki firmy oraz poziom zadowolenia pracowników. Są to tak zwane naczynia połączone. Dobre samopoczucie kadry jasno wskazuje na to, że nie narzekają na twoje przywództwo. Dzięki temu mają motywację i chęci do wykonywania obowiązków, a co za tym idzie, działają skutecznie. To ma ogromny wpływ na korzystne rezultaty i progres przedsiębiorstwa.
Reasumując, na efektywność zarządzania pracownikami składa się wiele czynników. Zadaniem pracodawcy jest zastosowanie wszystkich wyżej wymienionych zasad. Dobre wyniki osiągane przez zespół zapewniają sukces nie tylko szefowi, ale także całej firmie.