Rozmowa rekrutacyjna to jeden z etapów procesu rekrutacji, a więc wyłonienia idealnego kandydata do pracy. Od przebiegu tej rozmowy zależy często jej wynik. Innymi słowy, jeśli szukasz pracownika do swojej firmy, warto wiedzieć, jak przeprowadzić taką rozmowę. W tym artykule udzielimy Ci kilku dobrych porad od rekruterów, zajmujących się na co dzień poszukiwaniem idealnych kandydatów do pracy.
Czym jest rozmowa rekrutacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna to proces oceny przydatności kandydata do pracy. To ważny element procesu rekrutacji, który ma na celu wyłonienie kandydata odpowiadającego na większość potrzeb pracodawcy. Oczywiście najlepiej byłoby wyłonić kandydata idealnego, czyli odpowiadającego na wszystkie potrzeby pracodawcy, ale czy taki istnieje?
Rozmowa kwalifikacyjna, czy też rozmowa rekrutacyjna, zwana też z angielskiego interview a przez kandydatów do pracy rozmową o pracę, obejmuje różne elementy, których celem jest potwierdzenie informacji, zawartych przez kandydata w dostarczonym CV i sprawdzenie jego kwalifikacji. Innymi słowy, przebieg rozmowy ma doprowadzić do oceny faktu, w jakim stopniu kandydat nadaje się do pracy na danym stanowisku.
Kto przeprowadza rozmowę rekrutacyjną
Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z etapów procesu rekrutacji, a więc poszukiwania pracownika. Rekrutacja uruchamiana jest wtedy, kiedy pracodawca potrzebuje zatrudnić osobę do wykonywania określonej pracy. Innymi słowy, rekrutacja odbywa się na jego zlecenie. Choć nie zawsze przeprowadza ją samodzielnie. Duże firmy zatrudniają z reguły zewnętrzne agencje zajmujące się prowadzeniem rekrutacji lub powołują wewnętrzny dział rekrutacji, w których zatrudniają specjalistów HR.
Pierwszym etapem rekrutacji jest zamieszczenie ogłoszenia o wakacie i zbieraniu zgłoszeń od kandydatów. Najczęściej jest to dokument CV, a czasem dodatkowo list motywacyjny czy też portfolio wykonanych dotychczas prac. Wszystko zależy od tego, jakich kompetencji oczekujesz od pracownika. Drugim etapem jest analiza zebranych dokumentów i zaproszenie wybranych kandydatów na rozmowę. Trzecim, sama rozmowa rekrutacyjna. Możesz ją przeprowadzić osobiście lub zlecić przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej pracownikowi działu HR, albo agencji, którą wynająłeś do tego zadania.
Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej
Typowa rozmowa kwalifikacyjna to wywiad z pracownikiem, podczas której rekruter zadaje wiele pytań w celu oceny przydatności kandydata do zatrudnienia. Najczęściej zadaje kandydatowi takie pytania, jak:
- Jakie są twoje mocne strony?
- Jakie są Twoje słabości?
- Co wiesz o naszej firmie?
- Możesz mi powiedzieć coś o sobie?
- Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Ciebie zamiast innych kandydatów, z którymi rozmawialiśmy?
Oczywiście tych pytań zwykle jest dużo więcej, ponieważ zadaniem rekrutera jest sprawdzenie, w jakim stopniu kandydat nadaje się wykonywania pracy na danym stanowisku. Dlatego w szczególności będzie sprawdzana jego wiedza w konkretnym temacie, czy też weryfikowane doświadczenie. Jeśli zatem, planujesz przeprowadzić rozmowę o pracę z potencjalnym kandydatem, musisz wiedzieć, jak się do niej przygotować.
Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej
Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej jest kluczowe. Dotyczy to zarówno przyszłego pracownika, jak i pracodawcy. Jednak jak ten drugi powinien przygotować się do rozmowy? Po pierwsze, dokładnie przejrzyj CV kandydata. Na jego podstawie możesz przygotować sobie listę pytań między innymi tych o:
- zakres obowiązków na poprzednim stanowisku,
- powód rozstania z byłym pracodawcą,
- styl pracy,
- przerwę w karierze
- czy przebieg dotychczasowego doświadczenia.
Po drugie dobrą praktyką jest przygotowanie sobie harmonogramu spotkania, analogicznie do tego, w jaki sposób przygotowujesz agendę prezentacji. Uwzględnij w nim czas na:
- opowiedzenie o firmie,
- czas na opowiedzenie o sobie przez kandydata (autoprezentację),
- czas na pytania do kandydata,
- opowiedzenie o charakterze powierzanego mu stanowiska i sposobie jego funkcjonowania,
- a także czas na odpowiedzi na pytania zadawane przez kandydata. Spodziewaj się rozmowy o zarobkach, czy dodatkowych benefitach.
Ile powinna trwać rozmowa rekrutacyjna
Przyjmuje się, że dobrze przygotowana rozmowa rekrutacyjna powinna trwać co najmniej pół godziny, ale wszystko zależy od charakteru danego stanowiska i ilości Twoich wymagań w stosunku do przyszłego pracownika. Rozmowy rekrutacyjne zmierzające do wyłonienia kandydatów do prostych prac z reguły są krótsze, podczas gdy wraz ze wzrostem odpowiedzialności na danym stanowisku, warto dopytać o większą ilość szczegółów, co wiąże się także z dłuższym czasem jej trwania.
Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem do pracy
Gdy nadejdzie już czas spotkania z kandydatem, warto na początku nieco rozluźnić atmosferę. Pamiętaj, że Twój rozmówca przyszedł na rozmowę, ponieważ zależy mu na pracy, w związku z czym towarzyszy mu niejednokrotnie duży stres związany z tym wydarzeniem. Kilka pytań o sposób dotarcia na spotkanie i pogodę, zadanych na początku spotkania da kandydatowi możliwość poczucia się swobodnie.
Zanim zaczniesz zadawać pytania, opowiedz o sobie i funkcjonowaniu Twojej firmy, powiedz o Twoich celach biznesowych, wartości firmy czy o tym, jak wygląda wizerunek firmy na rynku. Potencjalny kandydat dzięki temu poczuje się bezpiecznie i pewnie i chętniej będziesz odpowiadał na zadane pytania. Opowiedz o stanowisku, które oferujesz i o tym, jak wygląda zakres pracy.
Po autoprezentacji Twojej firmy i stanowiska, na które rekrutujesz, daj czas kandydatowi na prezentację swojej osoby. W tym czasie możesz zadawać pytania dotyczące informacji zawartych w CV. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić ich prawdziwość i jego przygotowanie do rozmowy.
Gdy „odhaczysz” już wszystkie punkty przygotowanego wcześniej harmonogramu, pamiętaj, aby na koniec rozmowy podziękować za odpowiedź na Twoje ogłoszenie i za spotkanie. Poinformuj kandydata o tym, jak dalej będzie przebiegać proces rekrutacji i w jaki sposób przekażesz mu swoją decyzję, bo pamiętaj, że niezależnie od niej, dobrą praktyką jest przekazanie jej kandydatowi.
Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej
W trakcie rozmowy rekrutacyjnej z kandydatem możesz zadawać mu wiele pytań. Zależy Ci przecież na tym, aby jak najbardziej spełniał Twoje oczekiwania, a odpowiedź na kluczowe pytania pozwoli Ci zweryfikować stopień dopasowania kandydata do pracy na danym stanowisku. Zanim jednak przejdziesz do pytań, które zweryfikują jego szczegółową wiedzę i umiejętności, zacznij od pytań wstępnych, które mają na celu sprawić, aby poczuł się swobodnie. Zapyta:
- Co wie Pan o naszej firmie?
- Dlaczego zdecydował się Pan aplikować na proponowane przez nas stanowisko?
- Jakie wyobraża sobie Pan pracę na tym stanowisku?
Rekrutacja pracownika — o czym pamiętać w czasie rozmowy z kandydatem do pracy
W trakcie rozmowy rekrutacyjnej z pracownikiem warto unikać błędów. Rekruterzy zwracają uwagę na to, że nie tylko kandydaci o pracę je popełniają, ale w dużej mierze robią to także pracodawcy, dlatego:
- Kontroluj czas rozmowy, nie przeciągaj jej, jeśli nie jest do konieczne do weryfikacji kompetencji pracownika;
- W trakcie rozmowy skupiaj się na kompetencjach kandydata i prezentacji firmy, a także stanowiska, na które rekrutujesz, nie odbiegaj zbytnio od tematu;
- Unikaj pytań zamkniętych, zaczynających się od „czy”, ogranicza to kandydatowi pole do odpowiedzi na Twoje pytanie, a Tobie możliwość poznania wielu informacji;
- Nie oceniaj kandydata przez pryzmat innych, dokładnie przeanalizuj jego osobiste doświadczenie zawodowe i kompetencje.
- Spodziewaj się pytań i bądź przygotowany, aby na nie odpowiedzieć. Pytanie o wynagrodzenie to standardowe pytanie zadawane przez kandydatów do pracy i choć rozmowa o nim może być trudna to lepiej zdobyć się na szczerość.
Po czym poznać kandydata na dobrego pracownika?
Nie wiesz jak dokonać dobrego wyboru pracownika? Pozytywne nastawienie, komunikatywność i umiejętność odpowiedzi na kluczowe pytania to pierwsze sygnały o tym, że kandydat spełnia Twoje oczekiwania. Dokładnie przeanalizuj przebieg rozmowy, oceń, w jaki sposób był przygotowany do rozmowy, czy wykazywał zainteresowanie, czy informacje, jakie zawarł w CV, udało Ci się potwierdzić, czy miał odwagę zadawać pytania, czy był otwarty i nie był przy tym arogancki, czy jest otwarty na nowe doświadczenia. Przeanalizuj jego kompetencje, a jeśli nie będziesz pewien, zaproś na dzień próbny.
Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną — podsumowanie
Wiesz już jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną, jak się do niej przygotować i co zrobić, aby przebiegła sprawnie, ale podsumujmy tę wiedzę. Przeglądając CV, dobieraj najlepiej dopasowanych kandydatów do stanowiska, na które rekrutujesz i tylko takich zapraszaj na rozmowę. W trakcie rozmowy zaprezentuj swoją firmę i daj czas na autoprezentację kandydata. Zapytaj o wszystko, co Cię interesuje w kontekście jego wiedzy i doświadczenia zawodowego, nie bój się zapytać o oczekiwania finansowe. Dokładnie przeanalizuj jego zainteresowanie ofertą, którą mu przedstawiłeś. Stosując się do tych porach, z dużym prawdopodobieństwem wyłonisz właściwego kandydata. Jeśli chcesz prowadzić rekrutacje na najwyższym poziomie, warto również nawiązać współpracę z profesjonalna agencją pracy, która specjalizuje się w rekrutacji pracowników.