Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

15 sierpnia, 2023

Aplikując na wybrane stanowisko pracy, trzeba się przygotować na przejście przez wymagane procedury. Ich stałym elementem jest rozmowa kwalifikacyjna, która pozwala pracodawcy na bliższe poznanie kandydata, ułatwiając jego ocenę pod kątem potrzeb firmy. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie do spotkania z rekruterami lub kierownictwem przedsiębiorstwa. O czym w takim razie pamiętać? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Przeanalizuj kryteria wyboru kandydata

Wiele osób szukających pracy nie aplikuje na jedno, lecz jednocześnie na kilka lub więcej stanowisk. W związku z tym po otrzymaniu telefonu z zaproszeniem na rozmowę parę czy nawet paręnaście dni po wysłaniu CV można nawet nie wiedzieć, kto dzwonił. Dlatego po umówieniu terminu rozmowy rekrutacyjnej odśwież sobie ogłoszenie, na które aplikujesz. Dokładnie je przeczytaj i skoncentruj się na wymaganiach, jakie pracodawca ma wobec kandydatów, bo właśnie ich prawdopodobnie będzie dotyczyło spotkanie. Przygotuj się do tego, żeby zaprezentować się jako osoba, która precyzyjnie wpisuje się w kryteria pożądane na danym stanowisku.

Przygotuj odpowiedzi na standardowe pytania

Mimo że każde stanowisko jest inne, podczas rozmów kwalifikacyjnych często powtarzają się te same pytania, które rekruterzy wykorzystują w celu lepszego poznania kandydata. Oto kilka popularnych przykładów:

  • Dlaczego nasza firma?
  • Dlaczego zmieniasz pracę?
  • Gdzie widzisz się za X lat?
  • Dlaczego Twoja kandydatura jest lepsza od pozostałych?
  • Jakie są Twoje wady i zalety?
  • Ile chcesz zarabiać?
  • Z jakich powodów doszło do rozstania z poprzednią firmą?

Oczywiście nie ma gwarancji, że którekolwiek z powyższych pytań pojawi się podczas rozmowy rekrutacyjnej, jednak mimo to warto się na nie przygotować, szczególnie że nie jest to niczym wymagającym.

Ubierz się schludnie

Nie jest tajemnicą, że pierwsze wrażenie w dużym stopniu decyduje o ocenie drugiej osoby. To, jak się prezentujesz na pierwszy rzut oka, w ciągu kilku sekund od poznania, może w istocie rzutować na Twój angaż do pracy lub przeciwnie – odrzucenie Twojej kandydatury. Miej to na uwadze w szczególności w odniesieniu do ubioru, który powinien być schludny i dostosowany do kultury organizacyjnej danej firmy oraz specyfiki stanowiska. Wbrew pozorom nie zawsze konieczny jest elegancki garnitur czy gustowny żakiet – jeśli aplikujesz do pracy w roli hydraulika, krawcowej czy kierowcy, możesz sobie pozwolić na nieco luźniejszy (choć wciąż schludny) ubiór niż kandydat na stanowisko w banku, linii lotniczej czy urzędzie., gdzie oficjalne uniformy są niezbędne.

Poznaj firmę i stanowisko

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno obejmować także dokładne poznanie firmy, do której aplikujesz. Na czym polega jej działalność? Czym się zajmuje? Jakie obowiązki będziesz wykonywać? Przejrzyj stronę internetową danego przedsiębiorstwa, opinie na jego temat, poczytaj o jej historii i poszukaj w Sieci innych ogłoszeń. Jeżeli w trakcie rozmowy dasz po sobie poznać, że orientujesz się w sytuacji firmy, z pewnością możesz liczyć na przychylne traktowanie i pozytywną opinię z tego powodu. To samo dotyczy stanowiska, na które aplikujesz.

Podsumuj swoją karierę

Jest wysoce prawdopodobne, że rekruter lub osoba piastująca stanowisko kierownicze w firmie i odpowiadająca za przyjmowanie nowych pracowników poprosi Cię o podsumowanie Twojej kariery zawodowej, dlatego dobrze zaplanuj swoją odpowiedź. W domu przygotuj najważniejsze punkty, o których chcesz wspomnieć, mając na uwadze, żeby w jakimś stopniu odnosiły się do stanowiska, na które aplikujesz. Opisz swoją karierę w taki sposób, żeby rekruter był przekonany, że Twoje doświadczenia i kompetencje przyniosą wymierne korzyści firmie. Podkreślaj osiągnięcia i sukcesy, powiedz, czego dotychczas udało Ci nauczyć i w jaki sposób możesz dzięki temu pomóc nowemu pracodawcy. Spraw, żeby to jemu zaczęło zależeć na Tobie, a nie odwrotnie.

Popracuj nad autoprezentacją

Stresujesz się podczas rozmowy kwalifikacyjnej? W trakcie spotkania zaczyna brakować Ci słów? Nie wiesz, jak zacząć wypowiedź i płynnie przechodzić przez kolejne wątki? Nic straconego – tego wszystkiego możesz się nauczyć samodzielnie w stosunkowo krótkim czasie. Pomoże Ci w tym np. nagrywanie swoich wypowiedzi na telefonie i następne odtwarzanie ich w celu wychwycenia i wyeliminowania błędów. Również prowadzenie hipotetycznej rozmowy przed lustrem pozwala na przełamanie stresu, podobnie jak wcielenie się w rolę rekrutera przez bliską osobę i odpowiadanie na jej pytania.

Przygotuj własne pytania

Stałym elementem wielu rozmów kwalifikacyjnych jest prośba rekrutera o zadanie pytań przez kandydata. Mimo że istnieje taka możliwość, odpowiedź nie powinna brzmieć „nie mam pytań” – lepszy efekt można uzyskać poprzez próbę dowiedzenia się czegoś na temat firmy czy specyfiki stanowiska, na które się aplikuje. Jak wygląda standardowy dzień pracy? Jakie istnieją możliwości rozwoju? Jakie inwestycje planuje firma? To tylko kilka przykładowych pytań, którymi można się posłużyć.