Jak napisać list motywacyjny na praktyki lub staż?

21 lutego, 2023

Chociaż nie jest obowiązkowy, bardzo często przy rekrutacji na staż lub praktyki, pracodawcy wymagają od aplikujących kandydatów, dołączenia listu motywacyjnego. Skoro zainteresował Cię ten temat, to prawdopodobnie znalazłeś się w tej samej sytuacji. Ten dokument obok CV ma za zadanie przekonać pracodawcę, że to właśnie Ciebie spośród innych kandydatów, powinien przyjąć do pracy. Jak powinien wyglądać list motywacyjny na praktyki lub staż? Co musisz w nim zawrzeć? Jak się wyróżnić? Podpowiadamy.

Czym jest list motywacyjny na praktyki i list motywacyjny na staż

List motywacyjny na praktyki zawodowe lub staż to nic innego jak każdy inny list motywacyjny, który składasz podczas aplikacji na określone stanowisko pracy. Choć w tym wypadku, dotyczy on nie tyle stałego zatrudnienia, co zatrudnienia w celu odbycia praktyk lub stażu.

W liście motywacyjnym należy za pomocą argumentów dowieść, że to właśnie Ty najlepiej nadajesz się na stanowisko praktykanta lub stażysty. Musisz mieć bowiem świadomość, że pracodawca poszukujący takiej osoby z całą pewnością otrzyma co najmniej kilka, a z reguły kilkadziesiąt aplikacji, spośród których wybierze tę osobę lub osoby, które najbardziej odpowiadają jego oczekiwaniom.

Ponieważ list motywacyjny, ma dowieść, że jesteś zmotywowany i nadajesz się do tej pracy, jak nikt inny, Twoje argumenty muszą odpowiadać na oczekiwania określone przez pracodawcę w ofercie stażu czy też praktyk. Zanim jednak powiemy nieco więcej o typowych oczekiwaniach pracodawców, wyjaśnijmy różnice między stażem a praktykami.

Staż a praktyki zawodowe

Zasadniczą różnicą między stażem a praktykami jest fakt, że staż może trwać od 6 do nawet 12 miesięcy, z kolei praktyki zwykle od 2 tygodni do 3 tygodni i chociaż nie jest to obecnie regułą, zwykle praktyki zawodowe dotyczą osób będących w trakcie edukacji w technikum, zasadniczych szkołach zawodowych i szkołach wyższych. Staż z kolei dotyczy zwykle osób, pobierających naukę w szkole wyższej lub będących jej absolwentami.

Co więcej, praktyki zawodowe organizowane są zwykle przez szkoły i uczelnie, a ich odbycie jest warunkiem do otrzymania dyplomu. Ponadto praktyki powinny być elastyczne godzinowo. Uczestnictwo w stażu z kolei jest dobrowolne, a wymiary godzin pracy to zwykle pełny etat. Więcej na temat praktyk zawodowych, dowiesz się z artykułu : Praktyki zawodowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Oferty pracy na staż i praktyki

Przeglądając oferty pracy dotyczące stażu, możemy zauważyć, że pracodawcy poszukują zwykle osób będących na 3 lub 4 roku studiów, lub będących absolwentami szkoły wyższej, a co więcej posiadającej konkretną wiedzę i umiejętności. W przypadku praktyk wymagania są nieco mniejsze, jednakże bardzo częstym warunkiem stawianym przez pracodawców jest zaangażowanie w powierzone zadania czy też umiejętność pracy w zespole. Zanim podejdziesz do pisania listu motywacyjnego, warto przejrzeć kilka ofert z tej kategorii i zapoznać się z innymi oczekiwaniami.

Kiedy wymagane jest CV i list motywacyjny na praktyki

Co do zasady CV jest podstawowym dokumentem, wymaganym przez każdego pracodawcę. Zawiera on Twoje podstawowe dane, dane kontaktowe, jak i informacje o Twoim wykształceniu, doświadczeniu zawodowym (jeśli posiadasz), kursach, szkoleniach, certyfikatach i innych osiągnięciach, a także zainteresowaniach i umiejętnościach miękkich. List motywacyjny jest o wiele rzadziej wymagany, jednak część pracodawców wciąż oczekuje tego dokumentu od kandydatów aplikujących na staż lub praktyki. Czytając taki list, jest im łatwiej ocenić przydatność kandydata do pracy. Warto zatem zadbać, aby zarówno CV (Curriculum Vitae), jak i list motywacyjny, były przygotowane z zaangażowaniem, w profesjonalny sposób.

Jak napisać skuteczne CV

O tym, jak napisać skuteczne CV i jakich błędów nie popełniać, pisaliśmy już w poprzednich artykułach – znajdziesz je tutaj:

Jak powinien wyglądać list motywacyjny na praktyki zawodowe i staż — wyróżnij się

Pisząc list na praktyki zawodowe, pracodawca nie oczekuje od Ciebie doświadczenia zawodowego. Nie musisz się nim przejmować, choć już w przypadku aplikacji na staż, pracodawca może zwracać uwagę na to, czy masz jakieś doświadczenie w pracy. W obu przypadkach nie musisz jednak skupiać się doświadczeniu, ponieważ aplikując na konkretne stanowisko, robisz to po to, aby takie doświadczenie właśnie nabyć i to powinno być Twoją myślą przewodnią w trakcie przygotowywania listu motywacyjnego na praktyki czy staż.

Jak wyróżnić swój list motywacyjny i zwrócić uwagę rekrutera

Musisz pamiętać, że pracodawca, publikując ogłoszenie, w którym poszukuje osoby bądź osób na praktyki lub staż, otrzyma kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt aplikacji podobnych do Twojej. Jeśli naprawdę zależy Ci na konkretnej pracy, musisz postarać się, aby Twoje CV i list motywacyjny wyróżniały się z tłumu. Jak to zrobić, skoro nie możesz pochwalić się doświadczeniem? Postaw na swoje osiągnięcia!

W liście motywacyjnym warto się chwalić. Nie bądź przy tym zadufany, ale nie bądź też nieśmiały. Jeśli brałeś udział w jakich olimpiadach lub konkursach, które dotyczą branży, w jakiej działa pracodawca, powiedz o tym. Jeśli miałeś okazję wziąć udział w seminarium lub publicznej dyskusji na jakiś temat, wspomnij o tym w liście. Jeśli aplikujesz na stanowisko pracownika fizycznego, a brałeś udział w zawodach sportowych, także nie zapomnij o tym wspomnieć. Te małe niuanse, które Tobie wydają się z pozoru nieważne, sprawią, że pracodawca lepiej zapamięta Twoją aplikację. Choć to nie wszystkie dobre rady, jakich możemy Ci udzielić.

Co powinien zawierać list motywacyjny na praktyki lub staż

Przygotowując się do pisania listu motywacyjnego, warto sporządzić notatki. Ujmij w nich to, o czym już wspomnieliśmy, czyli Twoje szczególne osiągnięcia i rzeczy, którymi możesz się pochwalić. W drugiej kolejności zapisz swoje umiejętności. Jeśli płynnie posługujesz się językiem obcym, czy jakimś programem komputerowym, cechuje Cię nieszablonowe myślenie, czy kreatywność, także je zanotuj. Masz doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, a może jakiejkolwiek innej, dzięki której nauczyłeś się czegoś nowego? Świetnie! Zanotuj. Gdy sporządzisz już notatki, możesz zacząć pisać list.

Jak napisać list motywacyjny na praktyki krok po kroku

Mając przed sobą kartkę z notatkami, miej także obok nasz poradnik. Poniżej powiemy Ci, jakie informacje powinny znaleźć się w każdym liście motywacyjnym na staż i praktyki. Podpowiemy także, jak zadbać o wygląd listu i zwrócimy uwagę na błędy, jakich należy unikać.

Każdy list motywacyjny powinien zawierać:

  • imię, nazwisko i adres kandydata,
  • dane osobowe odbiorcy,
  • zwrot grzecznościowy,
  • informację, o jaki rodzaj praktyk czy stażu się ubiegasz,
  • opis uzyskanego wykształcenia i Twoich osiągnięć,
  • informację o Twoich planach zawodowych,
  • argumenty, które wskazują na Ciebie jako najlepszego kandydata (umiejętności, które mogą się przydać podczas praktyk lub stażu);
  • potwierdzenie gotowości do wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej,
  • podpis.

Nie popełniaj tych błędów

Dokumenty aplikacyjne takie jak CV i list motywacyjny na staż lub praktyki świadczą o Tobie i Twojej motywacji do podjęcia pracy. Nie zapomnij o tym, przygotowując je. Pokaż, że zaangażowałeś się w ich tworzenie, a pracodawca z pewnością to doceni.

Zadbaj o wygląd i spójną kompozycję, w tym:

  • umieść w nagłówku tytuł List motywacyjny,
  • używaj zwrotów grzecznościowych,
  • podziel tekst na akapity (określ cel listu — po co go piszesz, napisz akapit o Tobie, twojej edukacji, doświadczeniu i osiągnięciach, gotowości do udziału w rekrutacji).

Nie popełniaj:

  • błędów ortograficznych i językowych (sprawdź ortografię i interpunkcję, istnieją do tego darmowe programy online)
  • nie powtarzaj informacji z CV (nie punktuj swojego doświadczenia czy umiejętności, wspomnij, jak mogą Ci pomóc w pracy)
  • odnoś się do wymagań pracodawcy (pisząc list motywacyjny, odnoś się do oczekiwań zawartych w ogłoszeniu, a tym samym nie wysyłaj jednego listu do różnych pracodawców)

Szukasz stażu? Przygotuj skuteczne CV na praktyki i list motywacyjny

Umiejętność pisania CV i listu motywacyjnego to sztuka, która może przynieść wymierne korzyści. List to niejako Twoje podanie o przyjęcie na staż lub praktyki, dlatego powinien wyglądać profesjonalnie. Dobry list motywacyjny da Ci przewagę nad innymi kandydaturami i przekona rekrutera do zaproszenia Cię na rozmowę, a wtedy będziesz mógł przekonać go osobiście, że nadajesz się na stanowisko, na które aplikujesz.

Jeśli szukasz ofert pracy na praktyki lub staż, sprawdź tutaj: praca.