Praca tymczasowa a staż pracy. Czy praca tymczasowa liczy się do emerytury
Wykonujesz pracę tymczasową i nie wiesz, czy wlicza się ona do stażu pracy? Czy będziesz mógł uwzględnić ją przy obliczaniu wysokości emerytury? Odpowiemy na te dwa pytania, wyjaśniając, czym jest praca tymczasowa i w jaki sposób różni się ona od pozostałych form zatrudnienia.
Czym jest praca tymczasowa
Gdy w jakiejś firmie wzrasta zapotrzebowanie na pracowników, ale na określony czas, związany na przykład z sezonowością jej działalności, wtedy pojawia się pomysł zatrudnienia. Innymi słowy, załóżmy, że firma zajmuje się produkcją zabawek. W okresie letnim doskonale sobie radzi, ale kiedy przychodzi jesień i wielu jej kontrahentów zwiększa zamówienia, to jest zmuszona zwiększyć zatrudnienie. Cóż, z uwagi na zbliżające się święta klienci chętnie kupują zabawki na prezenty, dlatego ich produkcja rośnie, w związku z tym rośnie też zapotrzebowanie na pracowników. Ponieważ jednak za 2 miesiące zapotrzebowanie zmaleje, producent nie chce zatrudniać nikogo na stałe, dlatego zwraca się do agencji pracy tymczasowej, takiej, jaką między innymi jest Asistwork.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że znaczne obciążenie, jakim dla takiej firmy jest w czasie wzmożonej działalności zadanie rekrutacji, nie decyduje się ona prowadzić rekrutacji samodzielnie, proponując pracownikom umowy cywilnoprawne, ale dla wygody i komfortu obu stron, korzysta właśnie z pomocy agencji. Dlatego w kontekście pracy tymczasowej mówimy o umowie trójstronnej. Pracodawca podpisuje bowiem umowę z agencją, a dopiero ta z pracownikiem. Przejmuje ona na siebie tym samym wszystkie formalności związane z obsługą kadrową pracownika i kieruje go do pracodawcy, aby świadczył na jego rzecz pracę. To cała jej istota.
Definicja pracy tymczasowej
W odniesieniu do powyżej opisanych cech pracownikiem tymczasowym jest osoba podejmująca zatrudnienie u danego pracodawcy poprzez agencję na określony czas. Najczęściej są to osoby, które poszukują możliwości szybkiego zarobkowania i nie chcą lub nie mogą wiązać się na stałe z danym miejscem pracy. Istotę tymczasowego zatrudnienia reguluje też ustawa z dnia 9 lipca 2003 r, z której wprost wynika, że pracownik tymczasowy może wykonywać pracę na rzecz tego samego pracodawcy nie dłużej niż przez 18 miesięcy w okresie 36 miesięcy następujących po sobie.
Czym różni się umowa o pracę od umowy o pracę tymczasową
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, istotą w zatrudnianiu pracowników tymczasowych jest fakt, że są oni potrzebni sezonowo, a umowę zawierają z agencją, a nie z przedsiębiorstwem, które potrzebuje takiego pracownika. To zasadnicza różnica pomiędzy standardową umową o pracę, a umową o pracę tymczasową, choć warto przy tym zaznaczyć, że tymczasowa praca może być zawarta na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, albo na podstawie umowy o pracę. Może się zatem rodzić pytanie, jaki jest jej sens, czy nie lepiej zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony, ale i tu warto podkreślić, że każda forma zatrudnienia bezpośrednio przez pracodawcę, nie może być nazwana pracą tymczasową. W myśl ustawy z 9 lipca 2003 roku jest nią umowa trójstronna, w której pracownik zostaje pracownikiem agencji, oddelegowującej go do wykonywania pracy w konkretnym miejscu. Poza tym pracodawca nie chce się wiązać z pracownikiem na dłuższy czas ani na stałe, wiedząc, że za kilka miesięcy jego potrzeby na pracownika mogą znacznie zmaleć.
Praca tymczasowa a staż pracy
Rodzi się jeszcze pytanie, czy praca tymczasowa zalicza się do stażu pracy. Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim paragrafie, taka umowa może być zawarta na podstawie umowy cywilnej (zlecenie, o dzieło), albo umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony. Nie ma znaczenia fakt, że zawierana jest ona z pracownikiem przez agencję, gdyż agencja jest przedsiębiorstwem, które może zawierać z pracownikami każdy rodzaj umowy. O ile więc agencja zawiera z pracownikiem umowę o pracę (w myśl definicji takiej umowy wynikającej z Kodeksu Pracy), to okres pracy tymczasowej zalicza się do stażu pracy. Idzie za tym fakt, że nie tylko bierze się go pod uwagę w czasie obliczania wysokości emerytury, ale także urlopu wypoczynkowego czy okresu wypowiedzenia.