Ile zarabia operator wózka widłowego?

15 maja, 2024

W wielu branżach wykorzystuje się wózki widłowe. Ciężko wyobrazić sobie pracę bez tego typu urządzeń w magazynach i na terenach zewnętrznych, na których składowane są różne produkty, półprodukty, opakowania, odpady i inne przedmioty. Właśnie dlatego wielu pracodawców stale poszukuje osób do obsługi wózków widłowych. Czy warto aplikować na takie stanowisko? Ile zarabia operator wózka widłowego w chwili obecnej i jaki zakres obowiązków do niego należy? Odpowiadamy w tym artykule. Koniecznie przeczytaj.

Obowiązki operatora wózka widłowego. Jak wygląda praca na tym stanowisku?

Praca operatora wózka widłowego polega na transporcie, załadunki i rozładunków towarów lub innych przedmiotów składowanych w magazynach. Często pracy jako operator wózka widłowego towarzyszą także pozostałe zadania, związane z pracą w magazynie, w tym pakowanie i rozpakowywanie, kontrola stanu towarów, wydanie towarów, czy prowadzenie dokumentacji. Chociaż, co do zasady nie są to podstawowe obowiązki pracownika zatrudnionego na stanowisku operatora wózków widłowych.

Do najważniejszych obowiązków operator wózka widłowego należy:

  • załadunek i rozładunek towarów,
  • transport towarów na terenie zakładu,
  • codzienna kontrola stanu technicznego pojazdu,
  • bezpieczne operowanie wózkiem widłowym.

Operator wózka widłowego — zarobki

Miesięczne wynagrodzenie operatora wózka widłowego, uzależnione jest od wielu czynników, ale zanim o nich opowiemy, należy zaznaczyć, że nie każdy może aplikować na to stanowisko. Tylko osoby, które posiadają uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych, nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego, mogą zostać operatorami wózków widłowych.

Do wykonywania zawodu operatora wózka jezdniowego, potrzeba praktycznych umiejętności i wiedzy zakresu obsługi i działania maszyn, ale także dobrego stanu zdrowia. Ponadto, na zatrudnienie tej lub innej osoby, bardzo często wpływ mają dodatkowe kompetencje, którymi wyróżnia się dany kandydat. Te same czynniki i inne elementy wpływają też na wysokość wynagrodzenia.

Co ma wpływ na wynagrodzenie operatora wózka widłowego?

Pensja operatora wózka widłowego zależy od wielu czynników. Na jej wpływ mają takie elementy, jak:

  • region zatrudnienia,
  • firma pracodawcy (renoma, wielkość, kapitał zakładowy),
  • sytuacja na lokalnym rynku pracy,
  • typ wózka widłowego,
  • staż pracy i doświadczenie osoby ubiegającej się o zatrudnienie,
  • dodatkowe kwalifikacje pracownika.

Warto także zauważyć, że choć w Polsce nie brakuje ofert pracy, dotyczących zatrudnienia na stanowisku operatora widłowego, to wiele osób, które chcą na nie aplikować, interesuje się jednocześnie zachodnim rynkiem. Panuje przekonanie, że w Niemczech, Belgii, czy Holandii, praca na tym stanowisku jest lepiej wynagradzana. Czy faktycznie tak jest?

Ile zarabia operator wózka widłowego w Polsce

Ile średnio zarabia operator wózka widłowego? Według danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania wynagrodzeń, zaktualizowanych w styczniu 2024, mediana wynagrodzenia na stanowisku operatora wózka widłowego wynosi 4690,00 PLN brutto. Oznacza to, że średnie wynagrodzenie plasuje się w przedziale 4150,00 a 5350,00 PLN brutto, zaś 25% zarabia więcej niż 5350,00 PLN brutto, a 25% osób zarabia mniej niż 4150,00 PLN brutto.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby z województwa zachodnio-pomorskiego i dolnośląskiego, zwłaszcza okolic Wrocławia, które słyną z dużych obszarów inwestycyjnych, na których zlokalizowane są wielkopowierzchniowe hale magazynowe dużych przedsiębiorstw. Wpływ na wysokość wynagrodzenia ma też branża, w której działa pracodawca. Jak pokazuje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, najwięcej na stanowisku operatora wózków jezdniowych płacą pracodawcy z branży przemysłu ciężkiego, budownictwa i handlu.

Jak łatwo zauważyć, aktualne stawki wynagrodzenia dla operatorów wózków widłowych są dość atrakcyjne. Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku jest znacznie wyższe niż najniższa krajowa 2024. Chociaż, jeśli myślisz o pracy w Niemczech, może liczyć na zarobki jeszcze wyższe.

Zarobki operatora wózka widłowego w Niemczech

Chociaż średnie wynagrodzenie brutto miesięcznie, jakie operator wózka widłowego otrzymuje w Polsce, jest dość atrakcyjne, wiele osób, poszukujących pracy na tym stanowisku, interesuje się także zarobkami w Niemczech i zachodnich krajach Europy. Mogą oni tam liczyć na stawkę godzinową, która plasuje się między 12 a 15 EUR brutto.

Łatwo można policzyć, że średnie zarobki w Niemczech kształtują się w okolicach 2000 EUR brutto, a więc jest znacznie wyższe od zarobków w Polsce. Należy mieć jednak na uwadze, że znacznie wyższe są także koszty życia na Zachodzie. Dlatego decyzję o przeprowadzce, warto dobrze przemyśleć. Ponadto, w Polsce pracownicy na tym stanowisku mogą liczyć często na dodatkowe benefity, takie jak prywatna opieka medyczna, pakiety sportowe czy dodatki do obiadów. Sprawdź, jakie warunki zatrudnienia oferują aktualnie pracodawcy, przeglądając nasze oferty pacy, a jeśli nie wiesz, jak zostać operatorem wózka widłowego, czytaj dalej.

Jak zostać operatorem wózka widłowego?

Aby zostać operatorem wózka widłowego, w pierwszej kolejności musisz zdobyć uprawnienia UDT, czyli uprawnienia przyznawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Uprawnienia te zezwalają na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia.

Jak łatwo się domyślić, zdobycie uprawnień zezwalających na obsługę wózków widłowych, wiąże się z koniecznością kontroli umiejętności ich obsługi. Kontrolą tą zajmuje się Urząd Dozoru Technicznego, a sam proces przebiega w formie egzaminu. Egzamin, podobnie jak ten na prawo jazdy, składa się z części teoretycznej i praktycznej. Do egzaminu z kolei przygotuje Cię jeden z wielu ośrodków szkoleniowych, który wybierzesz. Oczywiście, taki kurs jest odpłatny, ale w trakcie szkolenia zdobędziesz wiedzę o wózkach jezdniowych i nauczysz się ich obsługi.

Czy warto zostać operatorem wózka widłowego?

Zdobycie uprawnień do obsługi wózków widłowych to atrakcyjna opcja dla osób, które nie mają wyższego czy nawet średniego wykształcenia. Jeśli tylko taka osoba nie boi się pracy fizycznej i nie ma przeciwwskazań do wykonywania pracy na tym stanowisku, to powinna zainteresować się pracą na wózkach widłowych. Ich operator może liczyć na atrakcyjne miesięczne zarobki i bardzo często różne dodatki, a ofert pracy na operatorów wózków widłowych wciąż przybywa.